Skip to main content

Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?

Praca za granicą

Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?

Obecnie uważa się, że rynek pracy należy do pracownika. Jednak taka sytuacja nie występuje we wszystkich lokalizacjach oraz branżach. Co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse w uzyskaniu wymarzonej pracy?

Co chcesz robić?

Zastanów się, co chcesz robić w życiu. Często chcąc podwyższać swoje kwalifikacje łapiemy się „na ślepo” różnych kursów, które mamy pod ręką. Nie zawsze są one zgodne z naszymi potrzebami oraz oczekiwaniami pracodawców.

Warto więc zastanowić się, co możemy i chcemy robić. Weźmy pod uwagę nasze wykształcenie i miejsca pracy. Jeśli nie chcesz kontynuować dotychczasowych doświadczeń, zastanów się, co chcesz i możesz robić.

Obserwuj pracodawców

Już wiesz, co chcesz robić? Pora na analizę rynku! Zastanów się, w jakiej firmie lub branży chcesz pracować. Zapoznaj się z wymaganiami i ofertami pracodawców. Jeśli odpowiadają Ci warunki na danym stanowisku, zobacz jakich kompetencji Ci brakuje. Może są też elementy, które przydałoby się przypomnieć.

Zainwestuj w siebie

Skoro już wiesz, co chcesz robić i czego Ci brakuje do uzyskania wymarzonej pracy, warto zainwestować w siebie. Poszukaj szkoleń, które są wymagane przez potencjalnego pracodawcę. Sprawdź dokładnie firmę oferującą kurs, na rynku jest wiele ofert, jednak warto wybrać tę najlepszą. Zweryfikuj cenę oraz opinie kursantów i certyfikaty, jakie można uzyskać.

Języki obce

Jeśli decydujemy się na prace za granicą, język obcy nie zawsze jest wymagany. Warto jednak zadbać o te kompetencje, by swobodnie móc się porozumieć z pracodawcą i kolegami z pracy. Znajomość języka umożliwi również łatwiejszą zmianę pracy i może ustrzec przed podpisywaniem dokumentów bez znajomości ich treści.

Co z doświadczeniem?

Jeśli pracodawca wymaga doświadczenia postarajmy się je zdobyć. Na początek mogą to być nawet praktyki lub wolontariat. Czas poświęcony na naukę nowych umiejętności, z pewnością nie będzie stracony!

Aktualizuj CV

Sprawdź swoje dokumenty aplikacyjne. Może okazać się, że Twój życiorys już dawno stracił na aktualności. Może warto stworzyć CV od nowa? W tym celu można skorzystać z gotowych formularzy lub samodzielnie przygotować dokument. Przykładowe wskazówki do stworzenia nowoczesnego CV możesz znaleźć tutaj.

Nie zniechęcaj się

Jeśli planujemy rozpocząć lub zmienić swoją dotychczasową ścieżkę zawodową będziemy potrzebowali dużo zaangażowania. Możliwe, że wyślemy setki CV i odbędziemy dziesiątki rozmów, zanim znajdziemy tę wymarzoną pracę. Jednak jeśli już wiemy, czego chcemy to powinniśmy do tego dążyć.

Zmiana pracy często wymaga wielu poświęceń. Nierzadko musimy zainwestować czas oraz fundusze. Jeśli jednak naprawdę nam zależy powinniśmy zaryzykować. W końcu, kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana.

 

 

Tekst został opracowany przez: