Skip to main content

O czym pamiętać przed wyjazdem do Niemiec z pupilem?

Ciekawostki o Europie

O czym pamiętać przed wyjazdem do Niemiec z psem lub kotem

 

Otrzymałeś pracę w Niemczech. Sam jesteś już prawie spakowany i dopełniłeś wszelkich formalności przed wyjazdem (jeśli nie – pomoże Ci nasz poradnik „Praca w Niemczech – o czym pamiętać przed wyjazdem”). A co z Twoim pupilem? Jeśli zabierasz go ze sobą również musisz odpowiednio się przygotować. W większości krajów Unii Europejskiej obowiązują jednolite przepisy dotyczące zwierząt. Poniżej przedstawiamy listę czynności i dokumentów, które musisz uzyskać przed wyjazdem:

 

  1. przede wszystkim zapoznaj się z umową najmu lub zapytaj wynajmującego czy możesz przyjechać z pupilem. Niektórzy właściciele lub zarządcy lokali nie dopuszczają możliwości trzymania zwierząt w mieszkaniach. W takiej sytuacji radzimy pozostawić zwierzaka pod dobrą opieką w Polsce. Jeśli otrzymasz zgodę na wynajęcie mieszkania wraz z psem lub kotem przejdź do kolejnych punktów;
  2. pamiętaj, że Twój pupil musi mieć wyrobiony własny paszport wystawiony przez upoważnionego lekarza weterynarii. Lista gabinetów weterynaryjnych, uprawnionych do wydawania paszportów znajduje się tutaj – http://www.vetpol.org.pl/paszporty/rejestr-upowanionych-lekarzy-do-wydawania-paszportow. Lekarz wystawiający paszport pobiera od właściciela opłatę za wystawiony paszport w kwocie 100 PLN brutto. Opłata nie zawiera kosztów szczepienia zwierzęcia przeciw wściekliźnie oraz kosztów oznakowania zwierzęcia. Paszport zawiera kilka podstawowych danych na temat naszego zwierzaka: opis i dane, dokładne dane właściciela, informacje o stanie zdrowia, szczepień przeciw wściekliźnie. Dokument ważny jest przez całe życie naszego pupila i wystawiany jest od ręki;
  3. żeby otrzymać paszport nasz zwierzak musi mieć chip. Jest on wszczepiany na szyi psa lub kota. Zabieg jest bezbolesny i nie powoduje żadnych zagrożeń zdrowotnych. Chip to 15 cyfrowy kod, do odczytania którego potrzebny jest czytnik. Po wczytaniu numeru chip widać wszystkie dane dotyczące naszego zwierzaka i właściciela. Zachęcamy do rejestracji nr również na stronie Safe Animal (https://www.safe-animal.eu/dla-wlascicieli-i-hodowcow). Pamiętaj aby aktualizować swoje dane (np. po zmianie nr telefonu);
  4. do wydania paszportu równie ważne jest szczepienie przeciw wściekliźnie. Jeśli zwierzę nie było jeszcze szczepione, zastrzyk wykonuje się po wszczepieniu chipa! Szczepienie wykonuje się powyżej 3 miesiąca życia naszego pupila i nie rzadziej niż co rok. Zwierzę, które szczepione jest pierwszy raz lub minął więcej niż rok od ostatniego zastrzyku podlegają kwarantannie, która wynosi 21 dni. Koszt szczepienia to ok 30 zł.

Na teren Niemiec nie możemy wwozić zwierząt, które nie ukończyły 12 tygodnia życia i nie zostały zaszczepione przeciw wściekliźnie;

  1. pamiętaj również o odrobaczeniu zwierzaka. Odrobaczenie wykona lekarz weterynarii i zrobi odpowiedni wpis do paszportu i książeczki zdrowia. Odrobaczenie musi być wykonane nie krócej niż 24 h przed wyjazdem.

 

Jeśli już załatwiłeś wszystkie formalności i przewiozłeś bezpiecznie psa lub kota przez granicę czekają Cię kolejne kroki:

 

  1. przede wszystkim musisz zgłosić swojego pupila w urzędzie meldunkowym. Meldunek dotyczy tylko psów. Zgłoszenie psa (co jest obowiązkowe!) łączy się z opłacaniem podatku. Wysokość podatku od posiadania psa, czyli tzw. „Hundesteuer” zależy od miejsca zamieszkania.  Podatek należy płacić raz w roku lub raz na pół roku a jego wysokość waha się między 90 a 160 euro rocznie. Będąc właścicielem kilku czworonogów musisz oczywiście zapłacić więcej. Wielkość psa czy rasa nie mają znaczenia. Rejestracja psa jest zazwyczaj bezpłatna i możesz jej dokonać osobiście. Po zarejestrowaniu pupila otrzymasz specjalny numer identyfikacyjny (pamiętaj, aby posiadać ten numer przy każdym wyjściu z psem). Jeśli Twój pupil jest psem przewodnikiem lub ratownikiem nie musisz odprowadzać podatku. Zostaniesz o tym poinformowany w czasie rejestracji swojego zwierzaka;
  2. właścicieli psów dotyczy również ubezpieczenie OC „Hundehaftpflichtversicherung”. Ubezpieczenie opłaca się na wypadek szkód, których mógłby dokonać nasz pupil. Często jest ono elementem dodatkowym podczas wykupowania innych polis (np. mieszkaniowej). Jednak możesz ją również dokupić jako osobne ubezpieczenie. Zachęcamy do skorzystania z porównywarek ubezpieczeniowych, które pomogą wyszukać najlepszą opcję.

 

Po przyjeździe udaj się do lokalnego weterynarza, który założy Twojemu pupilowi kartę a Ty będziesz  mógł od razu skorzystać z ich pomocy w razie nagłych wypadków.

 

Pamiętaj, że nie możesz wwieźć na teren Niemiec psów, które należą do ras niebezpiecznych. Lista takich ras obejmuje m.in.: American Bulldog, American Staffordshier Terrier, Bullmastiff, Bullterrier, Cane Corso, Dobermann, Dogo Argentino, Tosa Inu, Rottweiler.

Jeśli masz potrzebę posiadania takowej rasy – musisz zakupić psa z legalnej hodowli na miejscu.  Po zakupie takiego psa zarówno Ty jak i Twój pupil musicie przejść odpowiednie testy a Ty dodatkowo musisz posiadać specjalne zezwolenie („Hundefuhrerschein”). W przypadku złamania prawa urząd niemiecki nakłada bardzo wysokie kary grzywny (nawet do 5 tysięcy euro). Ponadto pies zostaje odebrany swojemu opiekunowi.

 

Na koniec pamiętaj również, że każdy land może mieć swoje przepisy, dodatkowe dokumenty, które będą potrzebne lub badania/szczepienia. Zapoznaj się z nimi przed wyjazdem!

 

Jeśli w tym poradniku nie znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania – zapraszamy na fora internetowe, na których możesz porozmawiać z osobami, które przewóz zwierzaka mają za sobą.

 

Tekst został opracowany przez: