Okres przedświąteczny na świecie
Okres przedświąteczny jest czasem wielkich przygotowań do Bożego Narodzenia. W Kościele katolickim jest to miesiąc zadumy i refleksji nazywany Adwentem. Jak ten czas jest celebrowany na świecie?
Ziemia Salzburska
Mieszkańcy tego regionu Austrii słyną ze swojego przywiązania do tradycji. Na początku adwentu w każdym salzburskim domu pojawia się jodłowy wieniec ozdobiony szyszkami, cynamonem, drewnianymi jabłkami i bombkami. W każdą niedzielę adwentu zapalana jest kolejna świeczka z 4 znajdujących się na wieńcu.
W części tego regionu pielęgnowana jest tradycja okadzania domu. Zgodnie z niektórymi wierzeniami, w nocy 21, 24, 31 grudnia oraz 6 stycznia – należy zapalić kadzidła, by wypędzić złe duchy oraz zapewnić ochronę i szczęście wszystkim mieszkańcom.
W czwartki adwentowe, do mieszkań pukają Anklöckler (kołaczący) – rodzaj kolędników, przebranych za Świętą Rodzinę oraz pasterzy. Śpiewają kolędy oraz recytują świąteczne wiersze, szukając schronienia. Głośne kołatanie ma odpędzić złe moce, natomiast gościnne przyjęcie kolędników zapewnia błogosławieństwo na Nowy Rok.
Przystrojenie choinki to nie jedyna praca, która powinna być wykonana w salzburskim domu w Wigilię. Przed wieczerzą, każdy pan domu musi jeszcze naostrzyć wszystkie noże, by służyły domownikom przez cały rok. Jeśli nie opanował tej umiejętności, zanosi je do kowala, co jest popularną praktyką.
W okresie adwentu oraz Bożego Narodzenia regiony alpejskie roją się od tajemniczych postaci symbolizujących siły dobra i zła. Tzw. Perchty przybierają diabelski lub anielski wygląd. Te pierwsze mają za zadanie przegonić złe moce, natomiast drugie przynoszą błogosławieństwo.
Broadwayowskie święta
Okres przedświąteczny jest w USA czasem bardziej świeckim, związanym z szałem zakupów i wyprzedażami. Nowy Jork, który kojarzy się z Bożym Narodzeniem (chociażby przez film z tytułowym Kevinem), okres przygotowań zaczyna już po Halloween. Miesiąc przed świętami, sklepy prześcigają się w wymyślnych dekoracjach oraz eventach, mających przyciągnąć jeszcze więcej klientów.
Typowym symbolem świąt jest występ The Rockettes w Radio City Hall. Jest to przepiękny taniec synchroniczny elfów, reniferów oraz śnieżynek w rytm świątecznych piosenek. Tradycja ta funkcjonuje od 1933 roku.
Na Dalekim Wschodzie
Mieszkańcy Dalekiego Wschodu, mimo odmiennej wiary często podłączają się pod globalne przygotowania do świąt. Na ulicach oraz w sklepach można spotkać Mikołaja, natomiast w restauracjach pojawiają się świąteczne posiłki.
Zdecydowanie inaczej jest w Kantonie, gdzie nie spotkamy się z elementami świątecznymi. W zamian możemy skorzystać z wielu atrakcji, takich jak Chimelong Center – ogromne zoo przypominające naturalne środowisko zwierząt, czy rejs po Rzece Perłowej. Również Sylwester wygląda tu zupełnie inaczej. Zamiast pokazu fajerwerków, możemy podziwiać orędzie prezydenta.
Indyjski klimat
Chrześcijanie stanowią w Indiach nieco ponad 2% mieszkańców, jednak w Goa (najmniejszym stanie), jest ich aż 26%. Region ten jest bogaty w portugalskie bożonarodzeniowe tradycje, które wynikają z historii tego kraju. Jednym ze zwyczajów jest obdarowywanie bliskich wypiekami (tzw. Consuada). Mieszkańcy regionu nie ubierają choinki, jednak przystrajają drzewka bananowca lub mangowca, natomiast w Wigilię wywieszają ogromne, papierowe gwiazdy.
Tam, gdzie wszystko się zaczęło
Idealnym miejscem do świętowania Bożego Narodzenia, będzie oczywiście Jerozolima. Większość hoteli organizuje wycieczki do Betlejem. Bazylika Narodzenia jest miejscem niezwykle ważnym dla wyznawców różnych religii, w którym znajdują się miejsca kultu prawosławnego, katolicki kościół św. Katarzyny, a także kaplica ormiańska. Najważniejszym wydarzeniem jest oczywiście Pasterka, z udziałem ponad 100 kapłanów. Osobiście może w niej wziąć udział około 2000 wiernych posiadających specjalne przepustki do świątyni. Pozostali mogą obejrzeć celebrację na telebimach wokół budynku. Świąteczne Betlejem charakteryzuje się radosną atmosferą oraz licznymi koncertami.
Świąteczne jarmarki
Świąteczne jarmarki są najpopularniejszą tradycją na terenie Europy. W okresie adwentu można podziwiać najpiękniejsze świątecznie miasteczka. Jeśli mamy możliwość adwentowego podróżowania po starym kontynencie wybierzmy się na jarmark do:
- Norymbergi – jest to najstarszy i największy jarmark w Europie; całe miasto jest przystrojone w kolorowe lampki, które nadają mu świątecznego klimatu; lokalna atmosfera sprawia, że co roku przyjeżdża tutaj aż 2 miliony turystów;
- Pragi – gdzie podziwiać można ogromną choinkę, a także skosztować gorącego miodu pitnego, czy też tradycyjnych cynamonowych ciasteczek;
- Berlin – miasto jarmarków (w tym roku jest ich ponad 80), gdzie poza zakupami w standardowych budkach możemy również zaszaleć na diabelskim młynie, czy ogromnym torze saneczkowym;
- Budapeszt – tutaj jarmark zaczyna się już w połowie listopada i trwa aż do 6 stycznia, w czasie tym możemy zakupić piękne świąteczne ozdoby, a także skosztować węgierskich specjałów.
Tradycja na świąteczne jarmarki dotarła również do Polski. Jeśli preferujemy bardziej lokalne rozrywki, powinniśmy odwiedzić:
- Wrocław – mówi się, że to właśnie tutaj jest najbardziej widowiskowy jarmark w Polsce; zimowe labirynty, lodowa rzeźba Królowej Śniegu, bajkowy lasek z choinek, a także możliwość spotkania krasnala Prezentusia, to tylko kilka z licznych atrakcji tutejszego eventu;
- Kraków – miasto to znalazło się w top 20 najlepszych jarmarków świątecznych; poza tradycyjnymi stoiskami możemy również podziwiać konkurs bożonarodzeniowych szopek oraz wziąć udział w biciu rekordu w pisaniu listu do świętego Mikołaja;
- Gdańsk – gdański jarmark przepełniony jest świątecznymi specjałami; turyści mogą również podziwiać żywe renifery, Zaczarowaną Karetę oraz gigantyczne bombki.
Niezależnie od tego, gdzie spędzamy okres przedświąteczny, warto jest zadbać o to, by czas ten był wyjątkowy i odpowiednio przygotowywał na Boże Narodzenie.
Tekst został opracowany przez: