Skip to main content

Nördlingen – miasto leżące w kraterze

Ciekawostki o Europie

Kilka faktów

Nördlingen to miasto leżące nad rzeką Eger w kraju związkowym Bawaria, w regionie Augsburg.

Największe miasta położone w okolicy to Norymberga – 70 km na północny wschód, Monachium – 150 km na południowy wschód i Stuttgart – 150 km na zachód. Miasto zamieszkałe jest przez niespełna 20 000 mieszkańców. Powstanie Nördlingen datowane jest na drugą połowę IX wieku, kiedy to znajdowała się tu osada. Pierwsza wzmianka o Nördlingen pojawia się w dokumentach 898 roku.

Miasto znacząco zyskało na prestiżu w czasie rządów Fryderyka II (1194-1250), kiedy otrzymało status wolnego miasta i przywilej organizowania targu. Nördlingen obok Rothenburga i Dinkelsbühl jest jednym z najciekawszych miast w centralnej części Szlaku Romantycznego, czyli szlaku turystycznego łączącego malowniczo położone miasta i zamki na południu Niemiec. Szlak ciągnie się przez 350 kilometrów, autostradą od Würzburga do Füssen. W przeszłości był to szlak handlowy, łączący centralną część Niemiec z południem. Szlak Romantyczny jest oznaczony charakterystycznymi brązowymi tabliczkami.

 

Miasto w kraterze

Jednak największą atrakcją Nördlingen jest jego położenie w kraterze Nördlinger Ries powstałym po uderzeniu meteorytu ok. 15 mln lat temu. Miasto jest położone 6 km od centralnego punktu tej depresji. Średnica krateru wynosi około 24 km.  Przez lata wierzono, że depresja w której usytuowane jest miasto, jest kraterem wulkanicznym. Było tak do roku 1960, Wtedy to dwóch amerykańskich naukowców: Eugene Shoemaker i Edward Chao podczas wizyty w kościele odkryli, że jego ściana została wykonana z kwarcu-skały wskazującej na wpływ uderzenia meteorytu. W pobliżu znajduje się również drugi krater, mający średnicę 3,8 km. Zlokalizowany jest on w mieście Steinheim, około 42 km od Nördlingen. Oba kratery zostały uformowane w tym samym czasie.

Inne atrakcje turystyczne:

  • Stare miasto- wyróżnia się charakterystycznym owalnym kształtem. Jest otoczone średniowiecznymi murami obronnymi z pięcioma wieżami i jedenastoma bramami miejskimi. Obok wspomnianych wyżej Rothenburga i Dinkelsbühl, Nördlingen jest jedynym niemieckim miastem, którego mury miejskie nie uległy żadnym zniszczeniom w czasie II wojny światowej.
  • Kościół Św Jerzego (St. Georg Kirche) – jego budowa została rozpoczęta w 1427 r. i trwała przeszło 100 lat. Kościół zwieńczony jest 90-metrówa Wieżą Daniela (Danielturm), ze szczytu której rozciąga się przepiękny widok na panoramę miasta.
  • Rieskrater Musem- muzeum poświecone meteorytowi
  • Rathaus – XIII-wieczny budynek ratusza miejskiego (jedna z najstarszych budowli miasta)
  • Tanzhaus – XV- wieczny gotycki budynek zwany Domem Tańca
  • Stadtmuseum – muzeum miejskie
Nördlingen

Znane osobistości urodzone w Nördlingen:

  • Gerd Müller-jeden z najbardziej znanych piłkarzy niemieckich w historii. Grał na pozycji środkowego napastnika. Przez większą część kariery związany z Bayernem Monachium. Mistrz świata 1974 i mistrz Europy 1972, brązowy medalista MŚ 1970. Wybrany najlepszym piłkarzem Europy w plebiscycie „France Football” w 1970, król strzelców mistrzostw świata w Meksyku. Karierę reprezentacyjną zakończył, strzelając zwycięską bramkę w finale MŚ 1974 przeciwko Holandii.
  • Albrecht Adam – niemiecki malarz scen bitewnych i koni, żyjący w XVIII i XIX wieku. Albrecht Adam zajmował się głównie malarstwem batalistycznym. Malował m.in. na zlecenie Ludwika I Wittelsbacha i Franciszka Józefa I. Wydał pamiętnik z wyprawy moskiewskiej w 83 scenach, oraz zbiór ponad 100. rycin pt. Voyage pittoresque et militaire.

Jak widać Nördlingen oferuje wiele atrakcji turystycznych. Nie inaczej jest pod względem zatrudnienia. Stopa bezrobocia w Nördlingen wynosi jedynie 2,8% (dane z września 2016) , co pokazuje jak dynamicznie rozwija się ten region. Firma Silverhand również posiada w swojej ofercie stanowiska pracy w Nördlingen.