Skip to main content

Cypr – wyspa Afrodyty i doskonałe miejsce na wakacje

Ciekawostki o Europie

Podstawowe informacje:

  • liczba ludności: 1 141 166
  • powierzchnia 9251 km2
  • waluta: euro
  • w UE od 2004 roku
  • stolica: Nikozja
     

W trakcie mroźnej zimy, która jak co roku zaskoczyła wszystkich kierowców (i nie tylko;)) coraz częściej myśli się o słonecznych, wakacyjnych dniach. Niektórzy w przypływie tęsknoty już teraz zaczynają planować letnie urlopy. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków jest Cypr. W 2016 roku już w czerwcu na wyspę przyjechało o 22% więcej turystów niż w szóstym miesiącu poprzedniego roku! Liczba Polaków odwiedzających Cypr do końca maja 2016 wynosiła 20 tysięcy (tylko z biurami podróży). Natomiast indywidualnych polskich turystów było około 10 tysięcy.

Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny, a państwo posiada dobrze rozwiniętą sieć drogową. Natomiast od ponad pół wieku na Cyprze brakuje transportu kolejowego.

cypr
 

Cypr w rozdarciu

Kraj podzielony jest na dwie części – grecką i turecką. Granica przechodzi przez sam środek Nikozji, stanowiąc tzw. Zieloną linię. Jest to teren o długości 180 km i szerokości od kilkuset do kilku metrów. Kontrolowana jest przez siły pokojowe ONZ tworząc strefę zdemilitaryzowaną. Północna część wyspy to Turecka Republika Północnego Cypru – jednak nie jest uznawana jako osobny kraj przez żadne państwo, oprócz Turcji. Lotnisko znajdujące się po tej stronie wyspy jest obsługiwane tylko przez linie tureckie. Podział ten to pozostałość po konflikcie powstałym w drugiej połowie XX wieku między Grecją a Turcją na terenie Cypru.

 

Pafos – co warto warto wiedzieć

Najchętniej odwiedzanym miastem jest Pafos, znajdujący się na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy. Według greckiej mitologii w Pafos narodziła się Afrodyta – grecka bogini miłości i piękna – wyłaniając się z morskich fal. Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, ze względu na bogactwo zabytków pochodzących z prawie każdej epoki istnienia miasta. Do najważniejszych i najbardziej widowiskowych zalicza się Grobowce Królewskie, Zamek bizantyjski z XIII wieku oraz starożytne mozaiki rzymskie na terenie tamtejszego parku archeologicznego.

 

Cypr żyje z turystyki, bowiem sezon letni zaczyna się tam już w kwietniu i trwa aż do października. Średnia temperatura w sezonie utrzymuje się od 22 stopni do nawet 33, a woda w morzu może mieć od 20 stopni w maju, do 27 w sierpniu. Wysoce rozwinięta turystyka generuje również dużo miejsc pracy. W ofercie Silverhand również można znaleźć kilka propozycji pracy na Cyprze w sezonie letnim.