Kultura pracy w Belgii i Holandii
Zarówno Belgia, jak i Holandia cały czas kuszą Polaków ciekawymi ofertami pracy, wysokimi zarobkami i obietnicą dobrego życia. Pytanie jednak co dokładnie czeka ich w miejscu pracy? Dzisiaj przyjrzymy się zasadom pracy i zachowaniu pracowników w obu krajach.
Punkt wspólny – szef
Co łączy Belgię i Holandię w kwestii kultury pracy to postawa szefa wobec pracowników. W większości firm przełożony nie będzie odcinać się od reszty i tylko nimi dyrygować. Raczej jest częścią zespołu z przyjazną i bardziej luźną postawą wobec innych. Zazwyczaj można zwracać się do niego po imieniu (chyba, że jako jeden z nielicznych szefów woli bardziej formalne zwroty), wypić z nim kawę czy przede wszystkim razem pracować nad jednym projektem.
Belgia
- W przypadku samego podejścia do pracy, to praca często postrzegana jest jako “zło konieczne”. Nie jest esencjonalnym punktem życia, lecz tylko źródłem pieniędzy. Ważniejsza w hierarchii wartości jest rodzina oraz znajomi.
- Praca musi wykonywana być sumiennie i zgodnie z umiejętnościami oraz możliwościami. To jest również wymagane od wszystkich pracowników.
- W belgijskich firmach popularne jest zatrudnianie kandydatów na dłuższy okres czasu. W stricte rodzinnych firmach lub po prostu w starszych firmach niektórzy spędzają całe swoje życie. Możemy to łatwo zestawić ze starszą częścią polskiego społeczeństwa, która często pracowała 30-40 lat w jednym miejscu.
- Belgowie często nie mówią bezpośrednio tego co mają na myśli. Nie można jednak tego nazwać nieszczerością. Chodzi tutaj jednak o obawę przed urażeniem drugiej osoby. Jeżeli więc pracujesz z Belgami to zarówno przy kluczowych projektach, jak i przy realizacji codziennych zadań warto poprosić o dokładną opinię lub dopytać kilka razy co warto poprawić w przedstawionym zadaniu.
- Pamiętaj, że wyżej przedstawiony problem komunikacyjny dotyczy również Ciebie. Uważaj w jaki sposób się komunikujesz z Belgami i czy przypadkiem ich nie uraziłeś bezpośrednią opinią na dany temat.
Holandia
- Dla Holendrów praca ma o wiele większe znaczenie. Dla wielu jest źródłem spełnienia i realizacji swoich marzeń, ponieważ Holendrzy często szukają pracy, która pozwoli im na łączenie jej razem z hobby.
- Zmiana pracy nie stanowi dla nich problemu. Nie przywiązują się do miejsca pracy w takim stopniu jak robią to Belgowie.
- W codziennych dialogach obowiązuje bezpośredniość, więc nie zdziw się, jeżeli szef śmiało wskaże popełnione w zadaniu błędy. Zazwyczaj, jeżeli mówimy o konstruktywnej krytyce, ma to na celu jedynie poprawienie wyników czy projektu i nie ma tu personalnego podłoża.
- Najbardziej cenioną cechą pracownika w Holandii jest samodzielność i zaangażowanie w pracy. Własne inicjatywy czy aktywny udział w pracy zespołu na pewno zostanie docenione przez szefa.
- W holenderskich firmach kluczem nie są jednostki, a cała grupa współpracowników, która wspólnie może zrealizować zadanie. Przekazywane pracownikom zadania zazwyczaj są traktowane jako projekty dla całego zespołu.
- Nie spóźniaj się i dotrzymuj złożonych obietnic! Dla wielu to kwestia dobrego wychowania i kultury niezależnie od kraju, w jakim się pracuje, jednak to Holendrzy są bardzo wyczuleni na tym punkcie.