fbpx

Tradycja Jarmarków Bożonarodzeniowych – Weihnachtsmarkt

2015
04 grudnia
Jarmarki Bożonarodzeniowe Weihnachtsmarkt
 

Jarmarki Bożonarodzeniowe – Weihnachtsmarkt

Polacy mieszkający lub pracujący w Niemczech mają okazję, w okresie przedświątecznym, odwiedzić wyjątkowe jarmarki bożonarodzeniowe. Są to plenerowe jarmarki, które odbywają się w wielu miastach przede wszystkim: Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Włoch i Francji. Tradycja ta wywodzi się już z XIII wiecznej Austrii. Pierwszy odnotowany Weihnachtsmarkt miał miejsce w Wiedniu w roku 1294! Początkowo trwały one tylko jeden dzień. Były stworzone z myślą o zaopatrzeniu ludzi we wszystkie niezbędne świąteczne produkty – ozdoby, przedmioty religijne, produkty do stworzenia świątecznych i uroczystych dań. Oprócz tego jarmarkom towarzyszyły zawsze występy kuglarzy i lokalnych artystów, którzy tworzyli wspaniały klimat dla miejscowej ludności. W Niemczech tradycja ta sięga końca XIV wieku, gdzie jeden z pierwszych takich jarmarków miał miejsce we Frankfurcie nad Menem w 1393 roku. Dziś jeden z największych jarmarków znajduje się w Kolonii. Wiele wspaniałych Weihnachtsmarktów możemy oczywiście odwiedzić w Berlinie – praktycznie na każdym większym placu możemy skosztować Glühwein – czyli grzane wino. Nieodłącznym elementem dużej części dzisiejszych jarmarków są objazdowe lunaparki, które szczególnie upodobali sobie najmłodsi – ale nie tylko ;)  

Weihnachtsmarkt po polsku.

Wrocławski jarmark jest jednym z najstarszych w Polsce. Jego korzenie sięgają XVI wieku. Mimo długiej przerwy w organizacji miasto świetnie sobie radzi w przywracaniu tej pięknej tradycji. Możemy delektować się pysznymi kasztanami czy tez poprosić krasnala Prezentusia o spełnienie marzeń – wystarczy trzy krotnie potrzeć jego czapeczkę. W Poznaniu z kolei jest organizowany międzynarodowy konkurs rzeźb lodowych pod ratuszem miejskim. Po ukończeniu bajkowe rzeźby są porozstawiane po Starym Rynku i efektownie podświetlone różnymi kolorami.  

Coca-Cola i Weihnachtsmarkt.

Tradycja ta przetrwała do naszych czasów. Jarmarki bożonarodzeniowe są obecne praktycznie w każdym chrześcijańsko-kulturowo państwie, coraz silniej oddziałując na świadomość ludzi. Lubimy długie wieczorne spacery w bliskim gronie, słuchać lecących w tle kolęd i popijając przy tym tradycyjne grzane wino. Ma to w sobie świąteczny urok sięgający średniowiecza. Można dyskutować o tym na ile jest to jeszcze tradycja a na ile kolejna komercyjna zagrywka marketingu. Bez względu na wszystko faktem jest, iż ludzie z roku na rok coraz chętniej czekają na Weihnachtsmarkt. Nawet specjalnie organizują wyjazdy turystyczne, by poczuć klimat wielkich niemieckich jarmarków. Mamy św. Mikołaja z Coca-Coli to dlaczego nie kultywować XIII wiecznej tradycji?

 

Przydatne informacje.

Ważniejsze jarmarki świąteczne w Berlinie:
  •  WEIHNACHTSZAUBER AM GENDARMENMARKT
  •  SPANDAUER WEIHNACHTSMARKT IN DER ALTSTADT
  •  WEIHNACHTSMARKT SCHLOSS CHARLOTTENBURG
  •  NOSTALGISCHER WEIHNACHTSMARKT