Jakie sposoby na przesyłanie pieniędzy z zagranicy do Polski są najlepsze?
Dziś nieco o finansach. Jest to dość drażliwy temat, szczególnie w okresie przedświątecznym, ale decydujemy się podjąć to ryzyko. Zapewne wielu z Was zastanawia się, w jaki sposób i gdzie lokować swoje pieniądze, by jak najmniej na tym stracić. Rozwiązań jest wiele. My postaramy się przedstawić, w możliwie najkrótszy sposób, kilka z nich.
Dane płynące z polskich banków informują, że w ostatnim roku wpływy na polskie konta pochodzące z zagranicy osiągnęły ponad 16 miliardów złotych. Największa część tej kwoty została wysłana z Niemiec, druga w kolejności zaś z Wielkiej Brytanii. Banki z pewnością nie pozostały stratne na tych operacjach. W jaki sposób więc wykonywać przelewy przebywając za granicą, aby stracić na tym jak najmniej?
Czy warto założyć konto
w niemieckim banku?
Z pewnością może do tego zachęcić wynik niedawno przeprowadzonego rankingu na najbezpieczniejszy bank świata , w którym większość wysokich pozycji (w tym również 1. miejsce) zajęły banki niemieckie.
Do założenia konta w niemieckich bankach zachęca również możliwość prowadzenia darmowego konta (opcja wielu banków internetowych), a także opcja założenia konta przez internet. Wówczas należy jedynie wypełnić formularz, poczekać na wniosek, zweryfikować swoją tożsamość i już będziemy mogli cieszyć się posiadaniem niemieckiego konta. Same formalności trwają kilka minut, zaś aktywacja konta nawet do 2. tygodni.
Zagraniczne konto polecane jest przede wszystkim osobom, które decydują się na dłuższy pobyt za granicą i często dokonują transakcji w ramach danego kraju. W innym wypadku, kiedy przelewy oraz robienie zakupów będzie dotyczyć rejonu Polski, jest to po prostu nieopłacalne, gdyż trzeba doliczyć koszty przeliczania walut przez zagraniczny bank.
Skoro wiemy, że robienie przelewów transgranicznych jest stosunkowo bardzo drogie…
Jak w takim razie przesyłać pieniądze?
- Przelew bankowy
W krajach znajdujących się w Unii Europejskiej najpopularniejszym przelewem międzykrajowym jest przelew SEPA. W jego przypadku opłata za przelew do innego kraju jest stała i wynosi od 0 do 20 złotych. Jeśli jednak wykonujemy przelew poza UE i w innej walucie niż euro to należy skorzystać z przelewu SWIFT. Wtedy opłata jest zdecydowanie wyższa. Jeśli chcemy przelać walutę inną niż euro warto skorzystać z innych dostępnych opcji.
- Przekazy pieniężne
Rozwiązaniem są specjalne firmy zajmujące się przekazywaniem gotówki tj. MoneyGram, PayDirect, Western Union, kantory internetowe, czy InPost. Ten ostatni proponuje specjalną usługę przekazów pieniężnych (przesłanie gotówki z dostawą przez listonosza to koszt 5 zł plus 0,9% prowizji od wysyłanej kwoty).
Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z Western Union. Tu najbardziej polecane jest zrobienie tego za pomocą strony internetowej. Jest jednak pewien warunek, który trzeba spełnić – pieniądze muszą być dostarczone w złotówkach. Dlatego ważne by znać pojęcie spreadu walutowego, czyli różnicy pomiędzy kursem sprzedaży i kursem kupna waluty, który dla przekazów z Niemiec wyrażonych w euro wynosi, w zależności od landu, 1-1,7 %. Koszt przesyłki wliczony jest w pobieraną przez Western Union prowizję, która wynosi 3-5% wysyłanej przez nas kwoty.
- PayPal
PayPal jest bardzo popularny w przypadku osób dokonujących zakupów przez internet. Aby przelać pieniądze do odbiorcy wystarczy wpłacić je na konto, podać adres e-mail odbiorcy i kwotę przelewu. Druga osoba powinna wówczas otrzymać informację, że na jej konto wpłynęły przelane środki. Wadą tego rozwiązania może być długi czas wypłacenia pieniędzy z konta PayPal na konto bankowe. Przelewy tego typu obłożone są również opłatą wynoszącą od 0,09% do 3,3% za przewalutowanie.
- TransferGO
To dopiero kiełkująca usługa internetowa polecana przez coraz większe grono osób przebywających za granicą. Warto zaznaczyć, że opłaty są stałe bez znaczenia na jaką kwotę wykonujemy przelew. Obecnie usługa ta oferuje nam wykonanie m. in.: przelewu z Polski za 0 złotych, przelewu z UK za 0 funtów, przelewu ze strefy euro za darmo. Płacimy tylko za przelew natychmiastowy (wykonywany tego samego dnia lub nawet w pół godziny). Żeby jednak nie było zbyt pięknie musimy zapłacić tzw. marżę pośrednią za przewalutowanie. Wynosi ona od 0 do 2,2%. Usługa jest bardzo prosta. Przelew wykonujemy za pomocą strony TransferGO – podajemy dane odbiorcy i kwotę jaka ma do niego trafić.
- Przekaz pocztowy
Preferowany szczególnie przez osoby starsze, nieposiadające konta bankowego lub nieufające nowoczesnym rozwiązaniom. Minusem tego rozwiązania jest bardzo długi czas operacji, zazwyczaj trwa ona tyle, co dostarczenie zwykłego listu. Przekaz pocztowy jest jednak bardzo wygodny i bezpieczny. Wadą natomiast są wysokie koszty – po pierwsze opłata za usługę, a po drugie kolejna opłata za przewalutowanie. Inna podobną opcją jest wykonanie przelewu pieniężnego z opcją odbioru na poczcie. Wtedy wystarczy założyć konto na stronie oferującej taką usługę, wybranie kwoty przelewu, zaakceptowanie kursu i opłacenie usługi. Odbiorca gotówki otrzyma na telefon powiadomienie SMS z kodem niezbędnym do realizacji transakcji. Gotówkę można otrzymać bardzo szybko – nawet w ciągu 10 minut!
Wymiana waluty przez Internet?
Na forach internetowych dotyczących pracy za granicą często pytacie, czy warto korzystać z kantorów internetowych i jakie są tego zalety.
Po pierwsze jest to na pewno dużo wygodniejsze, szczególnie, kiedy przebywamy za granicą. Bez wychodzenia z domu możemy porównać kursy walut w poszczególnych kantorach. Kolejną dogodnością jest szeroki wybór możliwości, które w zwykłym kantorze nie są dostępne. Znajdują się wśród nich m.in.:
- zlecenie kupna określonej ilości danej waluty, gdy cena spadnie poniżej ustalonej przez nas kwoty. Dla wyobrażenia, takie zlecenie może przybrać postać: Kup określoną ilość euro, gdy jego cena spadnie poniżej 4 zł.
- zlecenie kupna waluty euro za wszystkie pieniądze, które mam na koncie
- zlecenie cyklicznej wymiany walut