Skip to main content

Gdzie najkorzystniej wymieniać walutę euro?

Ciekawostki o Europie

Wyjeżdżając do Niemiec często zastanawiamy się gdzie najlepiej wymienić walutę, aby kurs był dla nas jak najbardziej korzystny.

Najważniejsze, abyśmy nie odkładali  wymiany waluty na ostatni moment. Wymieniając gotówkę na lotniskach czy w przygranicznych kantorach narażamy swoje portfele na straty, gdyż w takich miejscach nakładane są o wiele wyższe marże. Kantory w Niemczech  nazywają się Wechselsube i najczęściej od każdej transakcji pobierana jest niemała prowizja. Warto dlatego przed wyjazdem zaopatrzyć się w euro w Polsce.

 

Zakup mniejszej ilości gotówki nie jest problematyczny, lecz jeśli w grę wchodzi większa suma pieniędzy w parze z tym idzie również i większa strata.

 

A więc co wybrać? Kantor, bank czy Internet?

 

Wymiana w kantorze.

Wadą kantorów jest zróżnicowanie stosowanych w nich kursów. Często znalezienie kantoru o korzystnym i satysfakcjonującym nas kursie jest czasochłonne i uciążliwe. Decydując się na wymianę gotówki w kantorze warto pamiętać, że przy wymianie większej ilości waluty możemy prowadzić negocjacje cenowe.

 

Bank – pewnie, ale i drogo.

Kupując euro w banku zyskujemy pewność, że banknoty nie są fałszywe.  Jednak wymiany proponowane przez bank nie są tak korzystne jak w kantorach czy też w Internecie. 

 

Internet z dodatkowymi kosztami

Tutaj największym plusem jest forma zakupu. Jest to najwygodniejszy sposób, podczas którego możemy negocjować kurs, a same kursy często bywają bardzo korzystne. Podczas wymiany banknotów przez Internet warto pamiętać o kosztach dodatkowych takich jak – opłata za przelew walutowy.

 

A może płacić kartą?

Zabranie ze sobą karty jest bardzo wygodne, nie musimy się martwić o to gdzie przechować gotówkę, lecz niestety nie jest to najkorzystniejsze rozwiązanie. Często banki naliczają dodatkowe opłaty za wypłaty z bankomatu. Również mają swój własny przelicznik kursu, który często naraża nas na ogromne straty.

 

Form wymiany banknotów na Euro jest wiele. Decyzja należy do Was!