Skip to main content

Uważasz, że należy Ci się podwyżka? – sprawdź jak ją wynegocjować!

Praca za granicą

Jak i kiedy pytać o podwyżkę? 

 

Czujesz, że przy wykonywanej ilości pracy zasługujesz na wyższe wynagrodzenie? Jeżeli odpowiedź brzmi tak, to nie pozostaje Ci nic innego jak o to zawalczyć! Dzisiaj przygotowaliśmy kilka podstawowych zasad, które mogą pomóc Ci w osiągnięciu Twojego celu. 

 

Podstawą dobrych negocjacji, a o tym mówimy, gdy mamy na myśli rozmowę w sprawie podwyżki, jest plan. Zazwyczaj nie jest to prosta rozmowa, a więc wymaga ona odpowiedniego przygotowania. Przed spotkaniem z szefem koniecznie przemyśl swoje mocne strony i przygotuj argumenty świadczące o Twojej pracowitości, zaangażowaniu i przede wszystkim informacje potwierdzające, że podwyższenie wynagrodzenia po prostu Ci się należy. Pamiętaj, że pracodawca może podczas rozmowy trochę Cię zmylić, obiecać podwyżkę (ale dopiero w nieokreślonej przyszłości) i oczarować Cię pochwałami za ciężką pracę. 

 

Jakie argumenty stosować?

 

  • Przemyśl sobie czy może w ostatnim czasie zmienił Ci się zakres obowiązków na większy, odniosłeś jakieś sukcesy w pracy lub może ukończyłeś dodatkowe kursy? Każda z tych rzeczy będzie dla Ciebie bardzo pomocna podczas rozmowy. 
  • Mów tylko o sobie – nie porównuj się do innych pracowników. Wywyższanie się w porównaniu do innych osób jest zazwyczaj negatywnie odbierane i może jedynie zaszkodzić twojemu wizerunkowi w pracy.
  • Argumenty muszą być często formą obrony. Tak, nikt nie jest idealny i w pracy popełniamy błędy. W przypadku rozmowy o podwyżkę takie sytuacje mogą być przypominane przez szefa jako “rzeczy, nad którymi musisz jeszcze popracować”. Bądź na to przygotowany – powiedz jak aktualnie rozwiązujesz podobne problemy, jak na nie reagujesz czy jak im przeciwdziałasz.

 

Miejsce i czas

 

Kwestie finansowe to indywidualna sprawa każdego pracownika, dlatego też oczywiście poproś wcześniej o spotkanie z szefem w osobnym pomieszczeniu, gdzie będziecie mogli spokojnie porozmawiać. Prócz tego istotny jest również moment na rozmowę. Obserwuj szefa jaki ma akurat humor, ale też czy jest zabiegany czy może akurat dzieje się coś ważnego lub niezbyt przyjemnego w firmie. Takie sytuacje tym bardziej mogą negatywnie wpłynąć na odbiór Twoich argumentów. 

Dobrym sposobem jest też wcześniejsze zapytanie na temat możliwości spotkania np. poprzez maila.

 

Postawa

 

Rozmowa na temat podwyżki jest zawsze dość emocjonalna, ale nie pozwól, żeby stres przejął kontrolę. Zapanuj nad swoim oddechem, tonem głosu czy dłońmi, które mogą się trząść. Komunikacja niewerbalna, w tym wszelkie gesty, wzrok, postawa podczas rozmowy mogą podkreślić lub całkowicie zbić Twoje argumenty. Jeżeli będziesz uciekać wzrokiem, a Twój głos będzie się łamać to możesz po prostu zabrzmieć niewiarygodnie, jakbyś sam nie wierzył w swoje zalety i umiejętności. 

 

Odmowa i co dalej?

 

Pamiętaj, że firma ma ograniczone zasoby finansowe. W przypadku odmowy ze strony pracodawcy nie reaguj od razu z oburzeniem. Profesjonalnie zapytaj kiedy możecie powrócić do tego tematu. Możliwe, że firma jest aktualnie w dołku finansowym lub faktycznie musisz popracować nad pojedynczymi umiejętnościami, które później przechylą szalę na Twoją stronę.