fbpx

Zmiana kwalifikacji – w jaki sposób zrobić to dobrze?

2019
23 lipca
Nuży Cię Twoja praca i nie widzisz dla siebie perspektyw? Masz dość rutyny? Wypalenie zawodowe trwa od kilku lat? To może oznaczać, że najwyższa pora na… zmianę branży!

Kiedy pora na przekwalifikowanie?

Zazwyczaj przyzwyczajamy się do naszej pracy i środowiska, w którym pracujemy. Przez lata tkwimy w jednym miejscu, by w pewnym momencie zacząć tracić wiarę w siebie i swoje możliwości na rynku pracy. Jednak należy uważać, gdyż potrzeba zmiany branży może być często mylona z wypaleniem zawodowym. Kiedy warto podjąć decyzję o przekwalifikowaniu?

1. Twoja pensja nie wynagradza Ci codziennego marazmu, a porównanie do wynagrodzeń w innych branżach wywołuje Twoją irytację;

2. Porównujesz się do innych i zazdrościsz im możliwości rozwoju;

3. Masz poczucie, że nie wykorzystujesz swoich mocnych stron i marnujesz talent;

4. Czujesz się ciągle zmęczony i chodzisz do pracy z niechęcią;

5. Nie lubisz rozmawiać o pracy;

6. Czujesz się gorszy od innych i tracisz poczucie własnej wartości;

7. Dawne pasje przestają Cię już interesować;

8. Masz wrażenie, że „nic Cię już nie czeka” zawodowo.

 

Jeśli utożsamiasz się z przynajmniej 3 z powyższych możliwości, oznacza to, że najwyższa pora na zmianę branży!

Od czego zacząć?

1. Sprawdź rynek – gdy nie jesteś jeszcze przekonany, co chcesz robić w życiu, warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z rynkiem pracy. W ciągu ostatnich 5 lat pojawiło się wiele zawodów, o których do tej pory nie miałeś pojęcia!

2. Research – jeśli wybrałeś już upragnione stanowisko lub branżę, warto dowiedzieć się jakie kompetencje będą Ci niezbędne do otrzymania wymarzonej pracy.Sprawdź również pracodawców w okolicy.

3. Z czym „to się je” – dowiedz się, gdzie są dostępne szkolenia lub wolontariaty, które umożliwią Ci zdobycie kwalifikacji i sprawdzenie zawodu „od środka”.

4. Pokaż swoje mocne strony – możliwe, że posiadasz wiele kompetencji miękkich, które okażą się ważne w nowej pracy. Byłeś liderem, a może witałeś gości firmy – umiejętności komunikacyjne z pewnością będą przydatne na nowym stanowisku.

5. Ucz się – pracodawcy poza doświadczeniem cenią również gotowość do ciągłego doskonalenia się i poszerzania swoich kompetencji. Nie bądź bierny!

6. Odśwież kontakty lub zdobądź nowe – może się okazać, że Twój kolega ze szkolnej ławy pracuje już w Twojej wymarzonej branży, zawsze warto umówić się na kawę i podpytać go o szczegóły.

7. Odśwież swoje dokumenty aplikacyjne – rekruterzy coraz częściej skupiają się, by CV odpowiadało konkretnemu stanowisku pracy. Postaraj się, by wersja Ciebie, widoczna w życiorysie, jak najbardziej odpowiadała treści ogłoszenia.  Ale oczywiście nie naginaj prawdy!

Najczęstsze błędy przy przekwalifikowaniu

Przekwalifikowanie to często zmiana naszego dotychczasowego życia o 360 stopni. Musimy pamiętać, że często jest to decyzja na lata. Niestety wiele osób poddaje się emocjom i popełnia podstawowe błędy, które skutecznie zniechęcają nas do zmiany zawodu. Do kardynalnych pomyłek możemy zaliczyć:
  • Porzucenie dotychczasowej pracy z dnia na dzień;  
  • Nieznajomość rynku pracy;  
  • Brak planu na nowy zawód i kierunek rozwoju;  
  • Nieświadomość blasków i cieni „nowej ścieżki”;  
  • Brak wiary we własne siły i możliwości kariery w wymarzonej branży.
  Niezależnie od tego, na jaki zawód się zdecydujemy, powinniśmy robić to w sposób przemyślany i długofalowy. Silne postanowienie, a także determinacja z pewnością zostaną nagrodzone przez zdobycie wymarzonej pracy oraz osiągnięcie satysfakcji zawodowej. Tekst został opracowany przez: