Zmiana kwalifikacji – w jaki sposób zrobić to dobrze?

Kiedy pora na przekwalifikowanie?
Zazwyczaj przyzwyczajamy się do naszej pracy i środowiska, w którym pracujemy. Przez lata tkwimy w jednym miejscu, by w pewnym momencie zacząć tracić wiarę w siebie i swoje możliwości na rynku pracy. Jednak należy uważać, gdyż potrzeba zmiany branży może być często mylona z wypaleniem zawodowym. Kiedy warto podjąć decyzję o przekwalifikowaniu?1. Twoja pensja nie wynagradza Ci codziennego marazmu, a porównanie do wynagrodzeń w innych branżach wywołuje Twoją irytację;
2. Porównujesz się do innych i zazdrościsz im możliwości rozwoju;
3. Masz poczucie, że nie wykorzystujesz swoich mocnych stron i marnujesz talent;
4. Czujesz się ciągle zmęczony i chodzisz do pracy z niechęcią;
5. Nie lubisz rozmawiać o pracy;
6. Czujesz się gorszy od innych i tracisz poczucie własnej wartości;
7. Dawne pasje przestają Cię już interesować;
8. Masz wrażenie, że „nic Cię już nie czeka” zawodowo.
Jeśli utożsamiasz się z przynajmniej 3 z powyższych możliwości, oznacza to, że najwyższa pora na zmianę branży!
Od czego zacząć?
1. Sprawdź rynek – gdy nie jesteś jeszcze przekonany, co chcesz robić w życiu, warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z rynkiem pracy. W ciągu ostatnich 5 lat pojawiło się wiele zawodów, o których do tej pory nie miałeś pojęcia!
2. Research – jeśli wybrałeś już upragnione stanowisko lub branżę, warto dowiedzieć się jakie kompetencje będą Ci niezbędne do otrzymania wymarzonej pracy.Sprawdź również pracodawców w okolicy.
3. Z czym „to się je” – dowiedz się, gdzie są dostępne szkolenia lub wolontariaty, które umożliwią Ci zdobycie kwalifikacji i sprawdzenie zawodu „od środka”.
4. Pokaż swoje mocne strony – możliwe, że posiadasz wiele kompetencji miękkich, które okażą się ważne w nowej pracy. Byłeś liderem, a może witałeś gości firmy – umiejętności komunikacyjne z pewnością będą przydatne na nowym stanowisku.
5. Ucz się – pracodawcy poza doświadczeniem cenią również gotowość do ciągłego doskonalenia się i poszerzania swoich kompetencji. Nie bądź bierny!
6. Odśwież kontakty lub zdobądź nowe – może się okazać, że Twój kolega ze szkolnej ławy pracuje już w Twojej wymarzonej branży, zawsze warto umówić się na kawę i podpytać go o szczegóły.
7. Odśwież swoje dokumenty aplikacyjne – rekruterzy coraz częściej skupiają się, by CV odpowiadało konkretnemu stanowisku pracy. Postaraj się, by wersja Ciebie, widoczna w życiorysie, jak najbardziej odpowiadała treści ogłoszenia. Ale oczywiście nie naginaj prawdy!
Najczęstsze błędy przy przekwalifikowaniu
Przekwalifikowanie to często zmiana naszego dotychczasowego życia o 360 stopni. Musimy pamiętać, że często jest to decyzja na lata. Niestety wiele osób poddaje się emocjom i popełnia podstawowe błędy, które skutecznie zniechęcają nas do zmiany zawodu. Do kardynalnych pomyłek możemy zaliczyć:- Porzucenie dotychczasowej pracy z dnia na dzień;
- Nieznajomość rynku pracy;
- Brak planu na nowy zawód i kierunek rozwoju;
- Nieświadomość blasków i cieni „nowej ścieżki”;
- Brak wiary we własne siły i możliwości kariery w wymarzonej branży.
