fbpx

Czy Niemcy są niemili? – Różnice kulturowe między sąsiadami

2019
16 lipca
Zdenerwowany Niemiec

Czy Niemcy są niemili? O różnicach kulturowych słów kilka

  Czy podczas pobytu na terenie Niemiec zdziwiła Cię kiedyś postawa pracodawcy lub sąsiadów? Nie jesteś pewien jak powinieneś zachować się w niektórych sytuacjach? Dzisiaj wyjaśnimy Ci skąd biorą się te niejasności w komunikacji.   Większość zachowań czy sposób postrzegania pewnych kwestii to, coś czego uczyliśmy się od najmłodszych lat. Nie płynie to w naszej krwi, ale w kulturze. Idealnie widać to w momencie spotkania się osób z różnych państw np. Norwega i Włocha. I już w tym momencie zapewne pojawiły się w Twojej głowie standardowe portrety takich osób. Norweg zapewne jest wysoki, ma jasne włosy, nie kwapi się do rozmowy i chce zachować odpowiedni dystans. Co zaś robi opalony Włoch? Pewnie jest skory do rozmów, często gestykuluje i jest głośny. Do tego dochodzi ich temperament! Oczywiście zakodowane w naszych głowach obrazy to nic innego jak stereotypy na temat przedstawicieli różnych krajów. Pamiętaj jednak, że postrzeganie każdej osoby przez zapisany w głowie obraz jest często szkodliwym zjawiskiem!  

Skąd się biorą te różnice?

  Część powtarzanych stereotypów faktycznie ma swoje korzenie w zachowaniach części osób. Prawdą jest, że wyżej wspomniani Norweg i Włoch będą się od siebie różnić. Zauważymy to nie tylko w zachowaniu, ale też podczas samej rozmowy – inne może być ich postrzeganie tych samych spraw.   Wszystko za sprawą obowiązujących kultur. Dzisiaj postanowiliśmy przybliżyć Wam najpopularniejszy podział kultur oraz wyjaśnimy jak to jest z naszymi zachodnimi sąsiadami.  

Kultura wysokiego i niskiego kontekstu

  Kultury dzieli się głównie na niskiego i wysokiego kontekstu. Pierwsza obowiązuje głównie w Ameryce Północnej, krajach skandynawskich, Szwajcarii czy Niemczech i oznacza po prostu bezpośrednią i otwartą komunikację. Osoby z tych kultur pomijają udawane formuły czy przysłowiowe owijanie w bawełnę. Ograniczają też ilość wykonywanych gestów. Przeciwieństwem są kraje azjatyckie, arabskie czy śródziemnomorskie, w których mowa ciała, aluzje i sygnały mają ogromne znaczenie. Każde słowo ma znaczenie. Podobnie jak intuicja i zaufanie.    Gdzie w tym podziale znajduje się Polska? Gdzieś pomiędzy. Ze względu na liczne zmiany społeczne i otwarcie się na kulturę zachodu coraz bliżej jesteśmy kultury niskiego kontekstu, lecz nadal zwracamy uwagę na takie rzeczy, jak aluzje i kwestie zaufania wobec rozmówcy.  

Niemcy vs. Polacy

  Tak, jak wyżej wspomnieliśmy, Niemcy zazwyczaj bezpośrednio wyrażają swoją opinię, bo wolą od razu wyłożyć karty na stół. Dużą rolę odgrywa tu poszanowanie czasu oraz oddzielanie pracy od relacji międzyludzkich. Niemiecka kultura skupia się na jednostkach, nie na całej grupie. Praca jest dla nich głównie miejscem do zarobku, nie nawiązywania koleżeńskich relacji.   Jeżeli masz problem z nawiązaniem nici porozumienia ze współpracownikiem to bardzo możliwe, że to nic personalnego. Jeżeli jednak będziesz się narzucać takiej osobie to możesz zostać negatywnie odebrany. Pamiętaj, żeby zachować odpowiedni dystans.