Nie samą pracą człowiek żyje, jednak jest ona ogromną częścią ludzkiego życia. Wybór odpowiedniej ścieżki zawodowej może sprawiać ogrom problemów. Na wspomnianą ścieżkę wkraczamy już w bardzo młodym wieku. Co jeśli jednak po latach okazuje się ona niewłaściwa? Czy była to strata czasu? Czasem pojawiają się dylematy, podjąć pracę za granicę czy w Polsce? Jakie wówczas należy podjąć decyzje?
Wybór odpowiedniej ścieżki zawodowej
Pierwsze decyzje dotyczące kariery zawodowej ustanawia się kończąc szkołę podstawową i zaczynając szkołę średnią. Wówczas należy przemyśleć swoje predyspozycje, zainteresowania oraz co tak naprawdę jest personalnie ważne. Szkoła średnia daje możliwości rozwoju, zdobywania wiedzy oraz pogłębiania zainteresowań i zwiększania umiejętności. Kolejną drogę swojej edukacji można kierować na poszczególne szczeble szkół wyższych, jeśli tylko ma się taką ochotę oraz możliwości.
Spora część ludzi podejmuje się pierwszej pracy właśnie w okresie szkoły średniej. Czasem jest ona związana z potencjalną drogą zawodową, jednak częściej są to prace dorywcze. Jednakże tuż po szkole średniej większa część nastolatków stawia świadome kroki w pracy w zawodzie. Zdobywa doświadczenie, nowe umiejętności, rozwija swoje pasje. Musi nauczyć się nowych rzeczy i być otwarta na zmiany w pracy.
Co jednak, jeśli po jakimś czasie, a może nawet po kilku latach okaże się, że obrana droga zawodowa nie jest odpowiednią? Nie przynosi satysfakcji lub zarobki nie są wystarczające? Wówczas staje się na rozdrożu dróg i należy podjąć istotne kroki ku dobrej zmianie. Należy zacząć od zadawania pytań.
Czas na rozwój zawodowy i osobisty
Wiele firm stawia na rozwój swoich pracowników. Umożliwia uczęszczanie na darmowe kursy i szkolenia dokształcające, zapewnia odpowiednie narzędzia oraz wspiera przez cały proces dokształcania w branży. Warto korzystać z możliwości jakie oferuje pracodawca. Umiejętności zawsze można rozwijać, a podwyższanie kwalifikacji usprawnia pracę oraz daje same korzyści. XXI wiek daje ogrom możliwości rozwoju, dzięki wykorzystaniu oraz wprowadzeniu nowoczesnych technologii, np. aplikacji.
Jeśli nie można liczyć w pracy na kolejne przyuczenia, warto samemu zainteresować się tym tematem. Rynek szkoleń jest bardzo duży, a rozwój osobisty powinien być istotny dla każdego człowieka. Stawianie na siebie i inwestowanie we własną edukację przynosi korzyści na każdej płaszczyźnie życia, nie tylko zawodowej. Warto pamiętać, aby sprawdzić, czy po ukończeniu danego kursu otrzyma się certyfikat lub zaświadczenie, które może przydać się w pracy. Udokumentowanie swojego rozwoju jest istotne dla aktualnego bądź potencjalnie przyszłego pracodawcy.
Kursy zawodowe nie są przeznaczone dla jednej grupy wiekowej, płci czy zawodu. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Niezależnie, czy pracuje w Polsce, za granicą, ma 20 czy 50 lat. Idealny czas na zdobywanie wiedzy jest zawsze. Branże również nie dyskryminują. Będąc wieloletnim pracownikiem branży IT można rozpocząć kurs nowego języka programowania czy uzupełnić portfolio w branży budowlanej bądź e commerce. Specjalistów zawsze brakuje. Pracę w danym zawodzie zawsze można wykonać, jednak to właśnie specjaliści w danej dziedzinie wykonują ją najlepiej.
Podwyższając kwalifikacje, kontynuując naukę oraz zdobywając nowe doświadczenia zwiększa się swoją wartość na rynku pracy, przynosi korzyść dla firmy oraz wpływa na negocjację wyższych zarobków. Osoby, które nie tracą czasu i nie boją się podejmować nowych wyzwań i projektów są perełkami dla branży.
A może jednak się przebranżowić?
Jeśli jednak praca w danym zawodzie, pomimo wysokich kwalifikacji nie sprawia satysfakcji, warto pomyśleć nad przebranżowieniem. Zmiana pracy jest zazwyczaj ciężką decyzją. Podjęcie nowej wiąże się z wyzwaniami oraz przekraczaniem własnej strefy komfortu. Rynek pracy jest na tyle szeroki i rozwinięty, że poświęcając odrobinę czasu na poszukiwania można znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.
Kwestia przebranżowienia wbrew pozorom nie dotyczy tylko osób młodych, które dopiero poszukują odpowiedniej drogi życiowej. Nauka i zdobywanie wiedzy jest teraz możliwa dla każdego. Pracodawcy cenią sobie pracowników, którzy chcą się uczyć i nie boją się wyzwań związanych z nową pracą, na której im zależy.
Przebranżowienie się jest związane z ogromnym wkładem czasu i pieniędzy. Często wymaga to ukończenia kolejnego kierunku studiów lub kursów i szkoleń, a także samozaparcia.
Może się zdawać, że przebranżowienie ma sens tylko będąc młodym. Nic bardziej mylnego. Należy jednak trzymać się kilku ważnych zasad. Pamiętaj, aby do rozwoju i nauki w nowym zawodzie podchodzić z pokorą, lecz nie zapominać o uprzednim doświadczeniu. Warto również odświeżyć stare znajomości, a także być otwartym na nowe. Bycie cenionym pracownikiem w jednej branży, może pozytywnie oddziaływać na drugą.
Na skraju dylematu
Myśli nad przekwalifikowaniem lub przebranżowieniem pojawiają się na różnych etapach życia. Mogą być związane z wypaleniem zawodowym, uczuciem pustki oraz braku sensu. Najważniejsze to znać własne słabe i mocne strony oraz przeanalizować sytuację zawodową i rynku pracy.
Poprawa komfortu psychicznego oraz fizycznego powinna być jedną z istotniejszych kwestii. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie metody małych kroczków i wprowadzania zmian stopniowo oraz nie poddawanie się. Droga do celu może być wyboista, lecz na pewno będzie tego warta.
Przebranżowienie się często również jest związane z podjęciem pracy za granicą. Dzięki naszej agencji możesz znaleźć odpowiednią ofertę pracy, a my pomożemy Ci przejść przez cały proces rekrutacji oraz służymy radą i pomocą również w trakcie trwania umowy z pracodawcą.