fbpx

Za i przeciw 500+ Czy można łączyć z Kindergeld?

2016
31 maja
500+

Jak dobrze wiadomo program 500 + jest od 1 kwietnia 2016 roku aktywny. Wzbudza on oczywiście wiele kontrowersji. Zarzuca się rządzącym realizację projektu socjalnego, na którego Polskę nie stać. Pytanie również co z Kindergeld? Czy pojawienie się polskiego zasiłku socjalnego coś zmienia w tej kwestii?

Duże obciążenie polskiego budżetu (wynikające z wprowadzenia kosztownego 500+) spowodowało, iż rząd likwiduje program MDM (mieszkania dla młodych) – w ramach oszczędności. Kolejnym krokiem, szukania nowych wpływów do budżetu Państwa, jest opodatkowanie dużych sklepów handlowych podatkiem obrotowym. Jest to ryzykowne posunięcie, gdyż część nowych kosztów wielkie sieci handlowe mogą przerzucić na nas – konsumentów – poprzez podniesienie cen produktów. Analogiczna sytyacja jest z podatkiem bankowym.

Nie takie 500+ straszne.

Oczywiście, dzięki programowi 500+ wiele rodzin będzie mogło podnieść swój poziom życia. Więcej pieniędzy to również więcej możliwości spożytkowania ich. Jak pokazują badania przeprowadzone przez firmę badawczą GFK o 2,1 % wzrośnie siła nabywcza, czyli suma środków finansowych przypadająca na statystycznego Polaka (i to zaledwie w pól roku!).

Zęby ostrzą oczywiście duże sklepy spożywcze. A jest o co walczyć, gdyż wg danych szacunkowych aż 17 mld zł trafi do polskich rodzin w ramach 500+
w 2016 roku! I tak np. Carrefour uruchomił kampanię reklamową
z Napoleonem i promocjami, Kaufland ofertę XXL (więcej produktów za mniej) a Lidl chwali się ostatnio akcją 100 produktów za 1 zł.

Najwięcej wydamy na edukację, odzież i żywność dla dzieci.

500+

Badanie przeprowadzone przez Maison&Partners na panelu Ariadana dla Faktu24.pl, ukazuje na co zostaną przeznaczone pieniądze z programu 500+.

Na pierwszym miejscu znajduje się edukacja dla dzieci oraz żywność
i ubrania dla dzieci. Sporo osób deklaruje chęć oszczędzania tychże pieniędzy, a także wydania ich na wypoczynek, remont oraz na własne potrzeby.

Obecnie złożono ponad 2,44 mln wniosków o wypłatę świadczenia przy czym podjęto decyzję o przyznanie świadczenia dla blisko 1,4 mln. Do 20 maja 2016 roku wypłacono już ponad 1.3 mld zł. Rekord programu padł
w Jaworze, gdzie program objął aż 11 dzieci liczącej 18 osób rodziny. Dzięki temu miesięcznie dostaną aż 5500 zł !

500+ można połączyć z Kindergeld, ale równowaga musi być!

Czy można łączyć 500+ z Kinedrgeld? Zasiłki można ze sobą łączyć, jednak otrzymywanie zasiłku 500+ w Polsce ma wpływ na wysokość Kindergeld.

Są w zasadzie 3 możliwości:

  •  Jeden małżonek pracuje w Niemczech oraz drugi nie pracuje – wypłacane jest Kindergeld
  •  Jeden małżonek pracuje w Niemczech a drugi w Polsce – zależnie w którym państwie żyją dzieci. Jeśli w Polsce to przysługuje 500+ , jeśli mieszkają w Niemczech to oczywiście wypłacane jest Kindergeld. Jednak trzeba zaznaczyć, iż w przypadku otrzymywania zasiłku w Polsce można ubiegać się o niemiecki zasiłek pomniejszony o wartość polskiego zasiłku – czyli 500 zł
  •  Obydwoje małżonkowie pracują w Niemczech – wypłacane jest Kindergeld.

Jak zawsze w takich przypadkach sytuacja jest dyskusyjna. Program ten przyniesie więcej korzyści czy szkód? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno czas zweryfikuje słuszność wprowadzenia programu 500+. Wiadomo, iż nie zmieni się sytuacja osób pracujących
w Niemczech – koniec końców otrzymają oni pieniądze równowartości niemieckiego Kindergeld.

A co Wy o tym sądzicie?