Pewnie już nie raz czytaliście porady na temat tego jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej i wpłynąć na to, co myśli o tobie rekruter. Na pewno spotkaliście się również z teorią mówiącą, że na ocenę naszej osoby w większej mierze wpływają zachowania niewerbalne i wygląd, niż to co świadomie komunikujemy. Smutne? Niekoniecznie…
Masz wpływ na to, co myśli rekruter
Oczywiście warto „być po prostu sobą”, ale co wtedy, gdy zimne poty, gula w gardle, czy trzęsące się ręce nam na to nie pozwalają? Wówczas najlepiej zainwestować w „dobre” ubranie. Brzmi jak porada z magazynu lifestyle’owego? Niezupełnie… Czy wiedzieliście, że aż 65% osób specjalizujących się w zaowdzie, jakim jest rekruter przyznaje, że ubiór jest istotnym elementem rozmowy o pracę?
Wygląd to nie wszystko… aczkolwiek stanowi znaczną część całości
Mówiąc „dobre ubranie” nie mam bynajmniej na myśli eleganckich szat skrojonych na miarę sytuacji. Oczywiście to też jest bardzo istotne, ale dużo ciekawszym wydaje się psychologiczny aspekt ubrań i ich przekaz podprogowy. Pamiętacie „Dr Housa”, który potrafił rozgryźć zakamarki ludzkiej podświadomości na podstawie butów, czy niedopiętej koszuli? No właśnie, a gdyby tak zaprogramować naszym strojem rekrutera delikatnie podsuwając mu sugestie na nasz temat? Rekruter to cwana bestia, ale uwierzcie można ją ujarzmić ;).
Na próżno rozpisywać się o poszczególnych ubraniach, dlatego poniżej znajdziecie jedynie kilka dość ogólnych ciekawostek na temat naszej powierzchowności.
Buty masywne, sprawiające wrażenie ciężkich – często świadczą o problemach w dzieciństwie, kłopotach z ojcem oraz braku pewności siebie.
Buty lekkie o ostrych czubach – po nich można wnioskować, że dominującą osobą w domu jest lub była kobieta.
Buty przesadnie lekkie sprawiające wrażenie niepasujących do reszty (np. trampki do garnituru) – symbolizują próbę ucieczki od obowiązków narzuconych w dzieciństwie przez matkę.
Buty ozdobne – świadczą o niezbyt udanym dzieciństwie.
Ubiór na cebulę – krótko rzecz ujmując człowiek, który się tak ubiera jest skomplikowany niczym Shrek, jest skryty i składa się z kilku warstw, które ujawnia dopiero przy bliższym poznaniu ;)
Spodnie lub spódnica z wydłużonym stanem – symbolizuje rozciąganie świadomości na jak największą część życia, tak ubierające się osoby kontrolują swoje emocje i raczej nie są skore do podejmowania spontanicznych działań.
Ubiór obszerny – charakterystyczny dla ludzi chcących podkreślić własne poczucie wolności, myślących nieszablonowo i przestrzennie oraz stroniących od wszelkiego rodzaju rygoru, reguł i ograniczeń. Taki ubiór na pewno przekona rekrutera poszukującego osoby na stanowisko wymagające dużej kreatywnośći.
Ubiór przylegający do ciała – odzwierciedla ludzi zamkniętych w sobie o formalnym wychowaniu oraz zachowaniu, którzy potrafią efektywnie organizować pracę oraz ciężko pracować nawet w chwilach, które inni przeznaczają na relaks.
Ubiór mundurowy (np. garnitur, garsonka, żakiet) – symbolizuje upór, konsekwencje i dyscyplinę, ale również brak pewności siebie. Ludzie, którzy ubierają się w ten sposób są dość skryci, żeby ich poznać trzeba najpierw dać im coś z siebie.
Wyeksponowane ramiona, czy to poprzez krój marynarki (z tzw. poduszkami), chustę, szal, czy wyróżniający się kolor ubrania na tej części ciała – charakteryzują ludzi, którzy chcą podkreślić swoją inteligencję i ambicję oraz pokazać jak świetnie radzą sobie w życiu.
Silny akcent na sercu (w postaci wzoru lub broszki) – oznacza problem z uczuciowością.
Ozdoba na żołądku (np. duża klamra od spodni) – świadczy o problemach w działaniu. Jeśli chcesz żeby rekruter nie pomyślał, że masz „słomiany zapał” lepiej unikaj tego typu ozdób,
Małe, złote ozdoby – charakterystyczne dla ludzi potrafiących przyzwoicie się zachowywać.
Srebrne ozdoby – noszą zazwyczaj ludzie uczuciowi, interesujący się literaturą.
Małe ozdoby tuż przy uchu – często noszą je osoby powściągliwe, silnie kontrolujące zarówno swoje pragnienia jak i ciało.
Łańcuszek na prawej ręce – to kłopoty w działaniu.
Okulary we włosach – noszone są często przez kobiety chcące podkreślić swój intelekt.
Nakrycie głowy z daszkiem lub rondem – często noszą je ludzie skryci i nieśmiali w kontaktach osobistych, ale za to zdecydowani i zaczepni w działaniach zawodowych.
Duża torba na pasku (u mężczyzn i kobiet) – symbolizuje duże problemy (pochodzące najczęściej z dzieciństwa), które przeszkadzają w swobodnym działaniu. U kobiet duża torba może oznaczać również troszczenie się „na zapas”.
Mała torba u kobiet – symbolizuje dynamizm, pragmatyzm i praktyczny stosunek do życia.
Kuferek – podkreślają zainteresowanie konkretnymi sprawami, za które otrzymać można konkretne wynagrodzenie.
Zanim wybierzecie się na kolejne stracie z rekruterem stańcie raz jeszcze przed szafą i zastanówcie się co o waszych butach powiedziałby Freud ;)
A wy, wykryliście u siebie jakieś zależności? Zgadzacie się z nimi? Dajcie znać co o tym sądzicie w komentarzach.