To pytanie stawia sobie każda osoba mająca na uwadze migrację zarobkową. Według szacunków NBP najwięcej pieniędzy przesłano do Polski z kraju naszych zachodnich sąsiadów: aż 5,72 mld złotych. Pod tym względem Niemcy wyprzedzają Wielką Brytanię, z której w roku 2015 przesłano o 1,2 mld złotych mniej. Również pod względem średnich zarobków Niemcy znajdują się w ścisłej czołówce.
Co mówią statystyki?
Według danych udostępnionych przez Główny Urząd statystyczny na początku 2015 roku ponad 2,3 mln osób przebywało czasowo poza granicami Polski. Najwięcej osób jako miejsce pobytu wskazywało kolejno Wielką Brytanię, Niemcy, Irlandię oraz Holandię i Włochy. Nie jest niespodzianką fakt, że w głównej mierze jako przyczynę migracji obywatele Polski wskazują podjęcie pracy na lepszych warunkach finansowych. Polaków przebywających w Niemczech ciągle przybywa, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do zmiany lidera pod względem zatrudnienia.
Zwiększa się liczba rodaków, którzy migrację traktują jako przeprowadzkę na stałe: sprowadzają rodziny, kupują mieszkania lub domy. W dalszym ciągu zdecydowana większość traktuje pracę za granicą jako tymczasową, odkładając pieniądze na wymarzony dom, samochód, czy też utrzymując swoje rodziny mieszkające w Polsce.
Kierunek: Niemcy
Stwierdzenie “wyjechać na saksy” staje się nam coraz bliższe, ale nie ogranicza się już tylko do rolnictwa oraz do samej Saksonii, jak to miało miejsce w czasach średniowiecza.
Do czasu otwarcia przez Niemcy swojego rynku pracy w 2011 r. na terenach naszego sąsiada przebywało już ok. 0,5 mln rodaków. Z roku na rok liczba ta systematycznie rośnie oraz co ważne rośnie odsetek pracowników zatrudnianych legalnie, odprowadzających stawki na ubezpieczenie społeczne.
W jakich zawodach pracują Polacy?
Wachlarz zawodów oferowany przez niemieckich Pracodawców jest bardzo szeroki. Szczególnie chętnie niemieccy Pracodawcy zatrudniają szeroko pojętych budowlańców: elektryków, hydraulików, malarzy, murarzy i innych. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się przedstawiciele branży przemysłowej, logistycznej, rolnictwa i sadownictwa, gastronomii oraz personel opiekuńczy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przyszłych pracowników, pracodawcy często pomagają w znalezieniu zakwaterowania w okolicy miejsca pracy, a nawet sami takie zakwaterowanie opłacają.
Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami? Zapisz się do naszego newslettera klikając tutaj.