Stało się to, czego nikt się nie spodziewał. Brexit. Nad Unią Europejską zbierają się ciemne chmury. Jak wyjście Wlk. Brytanii wpłynie na Europejczyków i, co ważniejsze, na Polaków? Czy mamy się czego obawiać? Co dokładnie wiemy o BREXIT?
Za Brexitem opowiedziało się 51,9 proc. wyborców, a 48,1 proc. za pozostaniem w UE. David Cameron najpierw sam zaproponował referendum w tej sprawie (z pobudek politycznych, dzięki temu zapewnił swojej partii wygraną w wyborach) po czym intensywnie namawiał Brytyjczyków do głosowania za pozostaniem we wspólnocie. Po ogłoszeniu wyników zapowiedział, iż poda się do dymisji.
Referendum nie jest wiążące, jednak rząd Wlk. Brytanii zapowiedział, że uszanuje wolę narodu. Prawdopodobnie dwa lata potrwa procedura wyjścia Wlk. Brytanii z UE od momentu złożenia specjalnego wniosku. Przynajmniej tego oficjalnego wyjścia. O wiele dłużej będą trwać pertraktacje nowych umów (które będą miały bezpośredni wpływ na dalsze losy mieszkających tam Polaków). Analitycy przewidują, iż proces ten może potrwać nawet do 15 lat!
Są i plusy
Paradoksalnie BREXIT może spowodować obniżenie cen gazu, węgla a nawet ropy. Tak przewidują eksperci firmy HEG, która zajmuje się sprzedażą gazu ziemnego. Skorzystają na tym oczywiście osoby ogrzewające dom tymi surowcami a także kierowcy – jest szansa na spadek ceny benzyny.
Mocno spadł kurs funta. Dziś za jednego funta zapłacimy około 1,20 euro. Tak słabego funta nie było od wielu lat. Przez to praca w państwach z walutą euro wydaje się trochę bardziej atrakcyjna. Zyskać nowych i dobrych pracowników mogą Niemcy, Norwegia, Holandia czy też Austria.
Polacy na wylocie
W trudnej sytuacji znaleźli się Polacy mieszkający na Wyspach. W Wlk. Brytanii jest ok. 900 000 Polaków. Bezpiecznie mogą się czuć osoby, które wyemigrowały przed 2012 rokiem, gdyż mogą uzyskać brytyjskie obywatelstwo – mowa o 500 000 Polaków. 400 000 osób, które wyemigrowały po tej dacie, nie jest pewna swej przyszłości w tym państwie. Nie przysługuje im brytyjskie obywatelstwo. Nie wiadomo jeszcze jakie będą nowe warunki zatrudniania obcokrajowców. Szacuje się, iż do Polski może wrócić od 100 000 do 400 000 rodaków. Przy czym liczba 400 000 wydaje się mało prawdopodobna – w Wlk. Brytanii powstałaby wielka dziura na rynku pracy, którą trudno byłoby uzupełnić. Ale powrót nawet 100 000 Polaków do ojczyzny byłoby wielkim wyzwaniem dla Polski. Czy znajdą się miejsca pracy? Powrót emigrantów to również duża konkurencja dla obecnych polskich pracowników. Polacy mieszkający w Wlk. Brytanii często dobrze sobie radzą na polu zawodowym i przy tym znają bardzo dobrze język angielski.
Brexit wstrząsnął światem. Trudno dziś przewidzieć wszystkie skutki, które niewątpliwie nastąpią. Musimy się liczyć z małym przetasowaniem na rynku pracy w Polsce jaki w Europie. Pytanie tylko, kiedy?