Skip to main content

Wzrost znajomości języków obcych wśród Polaków

Ciekawostki o Europie

                Prawie połowa Polaków deklaruje znajomość choćby jednego języka obcego. Według Instytutu badawczego Randstand, najlepiej znanym językiem obcym wśród Polaków jest angielski. Wzrostu doszukuje się w malejącej liczbie ofert pracy za granicą, bez znajomości języka obcego oraz rosnącej licznie zagranicznych inwestorów w Polsce.

Polacy nie gęsi

                Chętnie myślimy o naszym ojczystym języku, jako języku trudnym. I rzeczywiście stanowi on wyzwanie dla obcokrajowców, dlatego chcąc się porozumieć, zazwyczaj stawiamy na angielski. Dziś jego znajomość staje się standardem, a większość CV zostaje opatrzona jego znajomością na poziomie komunikatywnym. W rankingu EF EPI Polska pod względem znajomości języka angielskiego zajęła 11 miejsce. Dzięki większej dostępności kursów, coraz więcej Polaków podejmuje się nauki nie tylko przez wzgląd na pracę, ale i również dla własnej satysfakcji. Szczególnie w przypadku języka angielskiego, w związku z ogromnym napływem kultury amerykańskiej- młodzież poszerza swoje kompetencje językowe, wykraczając poza edukację szkolną.

Szprechać też umiemy

                Według Goethe Institut na całym świecie języka niemieckiego uczy się około 16 milionów osób, z czego aż 2,3 to…Polacy! Powód numer jeden stanowić ma właśnie praca. Coraz więcej Polaków decyduje się na pracę nie w Anglii, a w Niemczech. Ten rynek przekonuje nas nie tylko wspólną granicą, ale i coraz większymi możliwościami rozwoju oferowanych dla Polaków. Większość jednak decyduje się na wyjazd dopiero przy podstawowym opanowaniu języka. Niemieckie firmy zatrudniają już nie tylko na produkcji, ale również w sektorze ubezpieczeń czy bankowości. W Polsce działa około 13 tysięcy firm niemieckich, a im lepiej znamy niemiecki, tym większe możliwości rozwoju zaoferuje nam firma. Tak jak angielski stanowi młodych pewien standardszczególnie wśród osób młodych, tak niemiecki powoli zaczyna stanowić większą wartość na rynku pracy.

 

Chciałbyś poszerzyć swoje kompetencję i nauczyć się niemieckiego? Dla pracy czy też dla siebie kliknij na darmowy kurs języka niemieckiego dla początkujących online, prowadzony przez grupę Silverhand.