Nowy rok często oznacza „nowy okres” w życiu. Chęć zmiany i postanowienia noworoczne towarzyszą nam praktycznie każdego roku. Jednak jakie są planowane zmiany w aspekcie zawodowym?
Zmiana pracy
Jednym z najpopularniejszych postanowień jest oczywiście zmiana pracy. Założenie takie deklaruje aż 40% Polaków. Często marzymy o polepszeniu naszej sytuacji życiowej, a to zazwyczaj wiąże się ze zmianą miejsca zatrudnienia. Jednak sam początek roku nie jest momentem najsilniejszych zmian zawodowych.
Zdecydowanie częściej poszukujemy nowej pracy od początku marca do końca maja. Sytuacja taka wynika zazwyczaj z nadziei na noworoczne zmiany w miejscu pracy lub potrzebę „odkurzenia” CV i lepszego zorientowania się na zmiennym rynku pracy.
Rozwój zawodowy
Jest to kolejne z najczęściej pojawiających się postanowień Polaków. Takie plany ma aż 16% rodaków. Rozwój zawodowy łączymy ze szkoleniami podnoszącymi nasze kwalifikacje. Chcemy postawić przede wszystkim na kursy językowe oraz branżowe. Okazuje się, że inwestycja w rozwój może wiązać się z podwyżką oraz awansem.
Nieliczni z nas planują kompletną zmianę dotychczasowej ścieżki zawodowej – całkowite przekwalifikowanie. A pojedyncze osoby (zaledwie 2%) przewidują noworoczny awans.
Nie tylko praca
Jednak nie samą pracą żyje człowiek. W 2018 roku chcemy znacznie więcej czasu poświęcić sobie. Dążymy do lepszego zrównoważenia pomiędzy aspektami zawodowymi a prywatnymi.Co 10. Polak chciałby mniej denerwować się w miejscu pracy, natomiast analogiczna liczba deklaruje, że nie chce pozostawać w pracy na nadgodziny.
Niespełnione postanowienia
Niestety samo planowanie często nie wystarcza. Okazuje się, że zeszłoroczne plany zostały zrealizowane tylko przez co piątego Polaka. Taka sytuacja skutecznie zniechęca do tworzenia jakichkolwiek postanowień noworocznych. Dlatego też aż 30% Polaków nie planuje wielkich zmian zawodowych w nowym roku.
Jak realizować postanowienia noworoczne?
Nowy rok wydaje się idealnym czasem na poważne zmiany w życiu. Jesteśmy rok starsi, bardziej doświadczeni i bogatsi w nowe spostrzeżenia. Mamy czas, by podsumować dotychczasowe działania i wydarzenia z zeszłego roku.Jednak samo tworzenie postanowień to nie wszystko. Co zrobić, żeby zrealizować swoje plany?
Noworoczne postanowienia należy:
- Zapisać – warto w tym celu wykorzystać notatnik lub planner. Możesz również umieścić swoją listę na ścianie lub na lodówce, by codziennie widzieć swoje postanowienia.
- Sformułować w sposób jasny i czytelny. Często nie liczy się obszerność planów, warto postawić na 3 – 5 postanowień. Zadbajmyrównież o to, by treść nie przesłaniała nam sensu całego przedsięwzięcia.
- Określićw czasie. Tylko zastosowanie konkretnych ram czasowych może mobilizować do realizacji postanowień i bieżącego obserowania postępów.
- Podzielić na etapy – jeśli nasze postanowienia noworoczne są skomplikowane, warto podzielić je na części i rozplanowywać poszczególne etapy w czasie.
Dodatkowo zadbajmy o motywację. Liczy się to, by nasze postanowienia były idealnie pasujące do obecnych potrzeb. Poza postanowieniami wypiszmy również informacje, co zyskamy dzięki ich realizacji. Może to będzie lepsza sytuacja finansowa, dodatkowe benefity lub możliwość przeprowadzki. Zalety z pewnością skłonią nas do intensywnego dążenia do celu.
Tekst został opracowany przez: