Mimo ciągłego wzrostu zarobków oraz teoretycznego polepszenia sytuacji socjalnej, wielu Polaków nadal decyduje się na opuszczenie kraju, w celach zarobkowych. Migracje są nieodłącznym elementem życia każdego z nas.
Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2017 roku, poza ojczyzną przebywało ponad 2,5 mln Polaków. Jest to aż o 100 tysięcy więcej niż w roku poprzednim. Według statystyk 80% z nas ma wśród swoich bliskich osobę, która kiedykolwiek emigrowała.
Kto emigruje?
Emigrację w przeciągu najbliższego roku planuje około 14% Polaków. Emigrantami są najczęściej ludzie młodzi, w przedziale 18 – 34 lata (aż 58% wyjeżdżających). Są to osoby, które poszukują lepszego startu w dojrzałe życie. Wyjeżdżają za granicę, by zdobyć pierwsze doświadczenie, a także zbierać środki na dobry start w kraju. Należy również podkreślić, że z reguły są to osoby, które jeszcze nie założyły własnej rodziny i wyjazd jest dla nich szansą na ułożenie sobie życia.
Największą grupą emigrujących są osoby bez wykształcenia wyższego (90% emigrantów) oraz posiadające już pracę (67% wyjeżdżających). Oznacza to, że osobom o następujących cechach zdecydowanie trudniej jest znaleźć w kraju satysfakcjonujące zatrudnienie, natomiast za granicą rozwiązanie takie jest znacznie łatwiej osiągalne.
72% osób planujących emigrację to mieszkańcy wsi oraz miejscowości do 100 tysięcy mieszkańców. Wynika to z faktu, że w miejscach tych trudniej jest znaleźć atrakcyjną i dobrze płatną pracę. Potwierdza to fakt, że zatrudnienia za granicą poszukują przede wszystkim osoby, których zarobki nie przekraczają 2000 złotych netto (64% ankietowanych). Co 3 osoba deklarująca wyjazd za granicę pochodzi z południowej części kraju.
W związku ze znacznymi zmianami w sposobie postrzegania emigracji, około 66% potencjalnych emigrantów planuje wyjazd, zabierając ze sobą rodzinę. Coraz częściej dostrzegamy plusy przeprowadzki się do krajów Europy Zachodniej. Co trzecia osoba zdecydowana na emigrację planuje wyjazd krótkoterminowy, do 6 miesięcy. Natomiast prawie 20% chce wyjechać na stałe, nie planując powrotu do ojczyzny.
Co nas powstrzymuje?
Jak się okazuje, jesteśmy narodem, dla którego więzy z bliskimi są niezwykle ważne. Co 3 Polak deklaruje, że przywiązanie do rodziny i znajomych stanowi istotną barierę na drodze do emigracji. Nasi rodacy nie decydują się również na wyjazd w obawie przed zamachami terrorystycznymi w Europie (47% ankietowanych). Czynnikiem zatrzymującym Polaków w kraju jest również posiadanie atrakcyjnej pracy.
Kierunki emigracji Polaków
Prawie połowa rodaków pracujących poza granicami naszego kraju, przebywa w Niemczech. Wyjazd do tego kraju planuje również, co 3 ankietowany Polak. Na drugim miejscu pod względem głównych kierunków znajduje się Wielka Brytania. Na „Wyspy” decyduje się, co czwarty z naszych rodaków. Sytuacja kształtuje się zdecydowanie inaczej niż jeszcze rok temu, kiedy to głównym kierunkiem emigracji było Zjednoczone Królestwo. Zmiany tego typu wynikają z wiszącego nad naszymi głowami Brexitu.
Warto również podkreślić, że na popularności zyskują oferty pracy na terenie Norwegii. Polscy pracownicy cenią je szczególnie za wysokie wynagrodzenie oraz bardzo dobre warunki socjalne.
Wielu spośród nas decyduję się również na wyjazd do:
- Holandii;
- Szwecji;
- Hiszpanii;
- Włoch.
Polacy często wybierają lokalizację pracy, w zależności od znajomości języka. Wzrasta świadomość tego, że kompetencje językowe mają wpływ również na wysokość wynagrodzenia oraz ułatwiają potencjalne przekwalifikowanie.
Obierane kierunki wynikają również z planowanej długości pobytu. Warto podkreślić, że osoby planujące dłuższy wyjazd częściej wybierają Wielką Brytanię, natomiast pracownicy decydujący się na pracę sezonową, są zdecydowani na emigrację do Niemiec.
W jakich branżach pracują Polacy?
Rodacy poszukują pracy przede wszystkim w zawodach, które nie wymagają wysokiego wykwalifikowania. Największą popularnością cieszą się oferty pracy w branży produkcyjnej, budowlanej oraz opieki nad osobami starszymi. W okresie od marca do września pojawiają się również pożądane ogłoszenia dotyczące pracy sezonowej, głównie w rolnictwie oraz ogrodnictwie.
Co nas motywuje do wyjazdu?
Z pewnością główne motywacje Polaków, co do emigracji zarobkowej nie będą dla nikogo zaskoczeniem. Czynnikami podstawowymi będą tutaj: chęć uzyskania wyższych zarobków niż w ojczyźnie, wyższy standard życia oraz możliwość podróżowania i zwiedzania świata.
Dodatkowymi motywatorami do wyjazdu są:
- Lepsze opcje rozwoju zawodowego;
- Problem ze znalezieniem odpowiedniej pracy w kraju;
- Lepsze warunki socjalne;
- Przyjazna zagraniczna administracja publiczna;
- Bliscy mieszkający lub planujący zamieszkanie poza granicami;
- Korzystny system podatkowy;
- Bezpieczniejsze położenie geopolityczne.
Czy emigracja nadal się opłaca?
Często spotykamy się z opiniami, że emigracja jest coraz mniej opłacalna. Jednak nic bardziej mylnego. Polacy pracujący poza ojczyzną zarabiają średnio 3,5 raza więcej niż w ojczystym kraju. Co pozwala im na odłożenie znacznych kwot lub lepsze korzystanie z życia. Warto tutaj również podkreślić, że nierzadko pracodawcy oferują zakwaterowanie oraz dopłatę do wyżywienia.
Poza kwestiami zarobkowymi emigracja pozwala również na zdobycie ciekawego doświadczenia oraz praktyczną naukę języka. Na uwagę zasługuje także opcja nawiązania nowych znajomości, podróżowania oraz poznania odmiennej kultury.
Tekst został opracowany przez: