Skip to main content

Kiedy zacząć myśleć o karierze dzieci?

Ciekawostki o Europie

Nigdy nie jest za późno, aby zmienić swoją karierę. Kiedy jednak jest za wcześnie, żeby zacząć ją planować? Dzieci zapytane o przyszłą pracę często wymieniają baletnicę czy astronautę, zależnie od tego co aktualnie im imponuje. W pewnym momencie jednak zaczynamy oczekiwać coraz to racjonalniejszych odpowiedzi.

O pracy na dobranoc

Kodeks pracy zezwala na zatrudnianie osób, które ukończyły 16 rok życia, na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Tak naprawdę decyzję o kierunku kształcenia podejmujemy wcześnie, nie zawsze do końca pojmując wagę danych wyborów. Brniemy w kierunku, w którym się nie odnajdujemy, nie myśląc o przyszłej karierze. Często to właśnie dopiero pracując czy przygotowując się do zawodu, uświadamiamy sobie, że to nie to. A umowa podpisana. Dla nastolatka parę lat to szmat czasu jednak warto pomyśleć o przyszłości trochę wcześniej. W szkołach licealnych w programie doradztwa zawodowego uczniowie otrzymują informacje dotyczące zawodów, kwalifikacji oraz stanowisk pracy. Często na takich zajęciach wykonują również testy personalne. Samo doradztwo realizowane jest na podstawie programu opracowanego przez nauczyciela prowadzącego. Dlatego co szkoła, zajęcia te mogą wyglądać inaczej. System oświaty zaleca jednak, aby na koniec podstawówki dane zajęcia obejmowały przede wszystkim poznanie siebie oraz własnych zasobów- niekoniecznie poruszało podejmowanie pierwszych kroków do danej kariery.
 

Brytyjczycy się śpieszą

Edukacje w zakresie planowania swojej kariery Brytyjczycy chcą rozpocząć już wśród 9 latków, we wszystkich placówkach. Niektórzy pytają, czy to nie za wcześnie, a przede wszystkim- czy nie jest to zbyt brutalne. Indywidualne spotkania z doradcą mają pomóc ocenić talenty dziecka oraz pomóc mu spojrzeć krytycznie na własne możliwości. Nie każdy może w końcu zostać astronautą. Założeniem jest pomoc dzieciom zdać sobie sprawę z możliwości, jakie oferuje im świat oraz wskazać, jaką drogą powinny podążać, aby osiągnąć sukces. Rynek pracy jest jednak dynamiczny i wciąż się zmienia. Dlatego wielu pyta, czy warto odbierać dzieciom ich różowe szkiełko i ściągać na ziemię.

Nie tak łatwo trafić w złoty środek. Okazywanie wsparcia to bardzo ważna część rodzicielstwa, jednak na poważną rozmowę na temat przyszłej kariery musi nadejść odpowiedni moment. Nie zapominajmy jednak, że na spotkanie z biegłym doradcą zawodowym, nie trzeba czekać do pełnoletności. Jeśli Ty lub Twoje dziecko chciałoby podejść do planowania swojej kariery w profesjonalny sposób, niezależnie od wieku pomoc w doradztwie zawodowym oferuje grupa Silverhand.