Szukanie pracy na Facebooku – czy to dobry pomysł?

2020
03 kwietnia
facebook

Facebook ma wiele możliwości. Pozwala nam na utrzymanie kontaktów z najbliższymi, organizowanie ważnych wydarzeń, czy też chwalenie się z naszych dokonań. Platforma ta umożliwia nam również poszukiwanie pracy. Jednak czy rekrutacja przez Facebooka to rzeczywiście dobry pomysł?

Zakładka Oferty pracy

Od 2018 roku Facebook umożliwił pracodawcom dodawanie ofert pracy z wykorzystaniem specjalnego formularza. Są to ogłoszenia, które pojawiają się tylko u osób, które spełniają kryteria wybrane przez pracodawcę. Anonse mogą pojawiać się w zakładce Oferty pracy, Aktualnościach oraz Marketplace.

Dzięki portalowi rekruterzy mogą komunikować się z kandydatami, umawiać się na spotkania, a także przesyłać automatyczne przypomnienie o rozmowie kwalifikacyjnej.

Natomiast kandydat ma możliwość szybkiego kontaktu z firmą z wykorzystaniem danych umieszczonych w profilu. Przed wysłaniem zgłoszenia, dane z profilu można zmodyfikować.

Praca z grupy

Na Facebooku znajduje się również wiele grup zrzeszających firmy oferujące pracę oraz osoby poszukujące. Jeśli poszukujemy ofert w konkretnym kraju, wówczas warto zapisać się do odpowiedniej grupy. W ten sposób możemy odpowiedzieć na ogłoszenie lub dodać własną ofertę.

Aplikując na ogłoszenie umieszczone na grupie, warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  1. Kto dodaje ogłoszenie – poza ofertami z kont firmowych możemy spotkać się również z anonsami od osób prywatnych. Warto pamiętać, że takie ogłoszenie trudniej jest sprawdzić. Konto osoby ogłaszającej może być fikcyjne. Dlatego też należy sprawdzić, czy dana osoba pracuje w konkretnej firmie i czy jej konto ma już historię na Facebooku.
  2. Brak szczegółów – każdemu kandydatowi zależy na, jak najszybszym uzyskaniu dokładnych informacji o potencjalnej pracy. Niestety, wielu ogłoszeniodawców pomija szczegóły dotyczące obowiązków i miejsca pracy.Zadbajmy o to, by uzyskać jak najwięcej informacji odnośnie umowy i warunków zatrudnienia.
  3. Bardzo atrakcyjna stawka – ogłoszeniodawcy nierzadko kuszą nas bardzo atrakcyjnymi stawkami. Niestety w życiu nie zawsze jest tak pięknie, jak byśmy chcieli. Już na etapie pierwszego kontaktu dowiedzmy się o stawkę podstawowego wynagrodzenia oraz ile będzie nas kosztowało zakwaterowanie i dojazdy do pracy (jeśli pracodawca oferuje).
  4. Brak podanego kontaktu – oczywiście nie jest to błędem rekrutacyjnym i nie musi znaczyć, że ogłoszeniodawca ma wobec nas niecne zamiary. Warto jednak pamiętać, że dane kontaktowe zwiększają wiarygodność pracodawcy. Dodatkowo wiadomość prywatna może być z łatwością przeoczona, gdyż z reguły trafia do katalogu Inne w skrzynce pocztowej.
  5. Dodatkowe koszty – wymaganie wpłaty przez pracodawcę może budzić nasze obawy. Warto pamiętać, że pobieranie pieniędzy za pośrednictwo w poszukiwaniu pracy jest w Polsce nielegalne. Pracodawcy mogą jednak pobierać opłatę za: zakwaterowanie, przejazd do pracy, tłumaczenie dokumentów, wydanie wizy, itp.

Facebook jest świetnym narzędziem do znalezienia nowej pracy. Warto jednak pamiętać, że wszystko ma swoje wady i zalety. Dlatego też poszukując zatrudnienia z wykorzystaniem tej platformy, należy zachować szczególną ostrożność i dokładnie sprawdzić potencjalnego pracodawcę.

Tekst został opracowany przez:

poloniusz.pl