8 stereotypów o Polakach
Jeszcze nie tak dawno temu Polacy byli postrzegani jako pijacy i złodzieje. Co było bardzo krzywdzące, bo wśród polskich pracowników nie brakuje abstynentów i uczciwych osób, którzy szanują swoje miejsca pracy. Jednak te stereotypy powoli odchodzą w zapomnienie. W ich miejsce pojawiają się jednak zupełnie nowe przekonania.
Nie znają języków obcych
Według badań TNS 38% Polaków zna tylko jeden język obcy, 15% zna 2 języki, natomiast 3% więcej niż 2 języki. Oznacza to, że ponad połowa naszych rodaków zna co najmniej 1 język obcy. Warto jednak pamiętać, że wskaźnik ten jest często zaniżany przez osoby starsze oraz nieprzyznające się do swojej podstawowej wiedzy. Wzmożona migracja, coraz częstsze podróże zagraniczne oraz moda na znajomość języków obcych zachęcają do nauki. Ponadto w sieci można znaleźć wiele materiałów, które pomagają w nauce np. filmików na YouTube czy słowników i translatorów. Równie ważną rolę w tym procesie ma zmieniający się rynek pracy. Okazuje się, że osoby, które znają języki nietypowe, mogą zarobić nawet kilka razy więcej! Duża rzesza Polaków uczy się obecnie języków takich jak język chiński, czy fiński, co może zapewnić im większą konkurencyjność na rynku pracy.
Nie lubią „obcych”
Burzliwa historia przyczyniła się do tego, że Polska przez wieki była krajem wielonarodowościowym i bardzo zróżnicowanym kulturowo. Obecnie przedstawicieli innych narodowości jest zdecydowanie mniej, jednak sytuacja ciągle się zmienia, ze względu na rynek otwierający się na pracowników ze wschodu. Niestety w naszym kraju coraz częściej dochodzi do incydentów z udziałem obcokrajowców. Jednak rośnie także tolerancja wobec „innego”, jak również liczba organizacji mających ułatwić porozumienie ponad podziałami. Mimo postrzegania Polaków, jako bardzo konserwatywnego narodu, wielu obcokrajowców ceni naszą gościnność. Można nawet powiedzieć, że nasza staropolska gościnność znana jest praktycznie na całym świecie, a powiedzenie „Gość w dom, bóg w dom”, wciąż pozostaje aktualne w wielu polskich rodzinach.
Lubią wódkę
Polska kultura związana ze spotkaniami (nie tylko okolicznościowymi) wiąże się często ze spożyciem alkoholu. Okazuje się jednak, że w obecnych czasach wódka powoli ustępuje miejsca innym trunkom, jak choćby wino, czy coraz lepszej jakości piwo. Nawet jeśli zdarza nam się spożywać alkohol, to najczęściej ma to miejsce jedynie okazyjnie. Zaś osoby z uzależnieniami coraz częściej szukają pomocy w walce z uzależnieniem, która organizowana jest już nawet na poziomie gmin. Problem może jedynie zaostrzyć epidemia – samotność i zamknięcie w domu mogą sprzyjać powrotowi do nałogu, jednak nie dotyczy to jednie Polaków, a całego świata dotkniętego pandemicznymi ograniczeniami.
Według statystyk spożycia alkoholu jesteśmy dopiero w drugiej dziesiątce zestawienia (w skali Europy, jak również świata). W badaniach wyprzedzają nas nie tylko Rosjanie, ale również Mołdawianie, czy Słowacy.
Lubią narzekać
Nie da się ukryć, że naszą nację można zaliczyć do jedną z najbardziej narzekających. Można to zaobserwować z perspektywy ostatnich kilkudziesięciu lat. W czasach PRL-u narzekaliśmy na braki w dobrach, na początku kapitalizmu na brak pracy i niepewność jutra, natomiast obecnie na same warunki pracy, a także sytuację w kraju.
Warto jednak podkreślić, że tendencja do narzekania powoli spada. Często podróżujemy i przejmujemy optymizm od innych narodów. Natomiast młodsze pokolenie okazuje się coraz bardziej otwarte na zmiany i ciekawe świata. Narzekanie mamy poniekąd wpisane w nasze DNA, jednak jaka nacja nie jest bez wad?
Nie są zbyt inteligentni
Stereotyp ten jest bardzo krzywdzący, ale również nieprawdziwy. Potwierdzić to może międzynarodowy test Programme for International Students Assesment, według którego nasi 15latkowie uzyskują jedne z najlepszych wyników. Okazuje się, że polska młodzież może bez kompleksów konkurować z uczniami z najbardziej uznanych szkół na całym świecie. Brak inteligencji to niesprawiedliwy mit, który zdecydowanie należy obalić. Coraz częściej Polaków określa się raczej jako bardzo dobrze wykształconych i ambitnych ludzi. Nasz system edukacji na poziomie podstawowym jest jednym z najbardziej wymagających. Polacy zakładają start-upy, starają się o dofinansowania na własną działalność i coraz częściej zajmują wysokie stanowiska w oddziałach międzynarodowych korporacji.
Nie dbają o higienę
Niestety problemy z higieną wśród Polaków, można zaobserwować szczególnie podczas letnich podróży komunikacją miejską. Jednak okazuje się, że nasi rodacy należą do jednych z najczystszych nacji świata. Potwierdzić może to badanie przeprowadzone przez Szwajcarów w 12 krajach. Wynika z niego, że dla 90% badanych Polaków higiena jest bardzo ważną sprawą, natomiast dla pozostałych jest kwestią dość istotną. Według badania na higienę poświęcamy aż 51 minut dziennie, gdzie innym nacjom zajmuje to z reguły 21 – 30 minut. Jak widać z higieną wśród naszych rodaków nie jest tak źle. Ponadto coraz częściej dostrzegamy wagę wyglądu podczas rozmów kwalifikacyjnych czy spotkań z ważnymi kontrahentami.
Tkwimy w przeszłości
W naszej kulturze przeszłość odgrywa niezwykle istotną rolę. Przywiązujemy dużą wagę do wydarzeń historycznych, jednak nie można nam zarzucić, że jesteśmy zamknięci na nowoczesność. W Polsce powstaje coraz więcej najnowocześniejszych centrów edukacyjno-kulturalnych. Każdego roku budowane są kolejne kilometry drug i autostrad. Nie da się ukryć, że nasz kraj nabiera rozpędu! Józef Piłsudski powiedział, że: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.” i jest w tym wiele prawdy. Polacy dbają o miejsca historii, pielęgnują pamięć na temat burzliwej historii, jednak wybaczają i potrafią żyć dalej mimo trudnej przeszłości.
Są gościnni
Z pewnością każdy z nas zna powiedzenie: „czym chata bogata”, które odnosi się do polskiej gościnności. Niestety obecnie coraz bardziej zapominamy o tej sławnej zalecie. Na szczęście nadal potrafimy wykazać się bezinteresowną pomocą wobec zagubionego podróżnego, choć raczej nie powitamy nikogo chlebem i solą. Gościnność, jest jednak nadal jedną z najczęściej wymienianych cech opisujących nasz naród. Lubimy biesiadować, wymieniać doświadczenia, przygotowywać specjały polskiej kuchni, co stanowi nieodzowny element naszej bogatej kultury.
Stereotypy mogą być bardzo zróżnicowane w zależności od kraju, w którym przebywamy. Z reguły im więcej jest związków pomiędzy dwoma narodami, tym większa jest liczba krzywdzących przekonań. Warto jednak pamiętać, że zazwyczaj stereotypy wynikają z niewiedzy o danej grupie i obawy przez „nieznanym”. Stereotypy dotyczą również często nacji niepewnych siebie, nieco wycofanych. Polacy jednak coraz chętniej podróżują, zmieniają miejsca zamieszkania, pracują za granicą, dzięki czemu mogą skutecznie budować swoje dobre imię poza granicami. Tak naprawdę nie różnimy się wiele od innych nacji, którym też bywają przypisywane negatywne cechy. Tylko od nas samych zależy, jak będziemy postrzegani i zapamiętani.
Tekst został opracowany przez: