Brexit znacząco zmienił kierunki emigracji. O pracę na Wyspach jest obecnie znacznie trudniej, poprzez szereg wymagań stawianych przez brytyjski rząd. Sytuacja taka skłoniła wielu Polaków do zmiany celu emigracji zarobkowej na Holandię. Ale czy warto? Jakie są wady i zalety pracy w Niderlandach?
Wady pracy i mieszkania w Holandii
- Wiekówka – wysokość minimalnego wynagrodzenia jest uregulowana odgórnie i zależy od wieku pracownika. Najmniej zarobią osoby w wieku 18 lat – w tym przypadku godzinowa stawka minimalna to 4,86 euro przy 40-godznnym tygodniu pracy, natomiast osoby od 21 roku życia zarobią w takiej sytuacji min. 9,72 euro.
- Język – językiem urzędowym w Holandii jest niderlandzki (we Fryzji również fryzyjski). Brzmienie tego języka można porównać do mieszanki niemieckiego i angielskiego, jednak nabycie jego umiejętności wymaga bardzo dużo czasu i zaangażowania. Na szczęście Holendrzy już bardzo wcześnie uczą się języków obcych, dzięki czemu z prawie każdym można się porozumieć po angielsku, a z ponad połową po niemiecku.
- Pogoda – wielu rodaków narzeka na bardzo zmienną pogodę. Warto pamiętać, że Holandia jest krajem nadmorskim, przez co średnia temperatur jest nieco niższa niż w Polsce, natomiast wilgotność powietrza zdecydowanie wyższa.
- Odległość od domu – Holandia znajduje się około 1000 km od granicy z Polską. Oznacza to, że weekendowe odwiedziny w domu mogą być bardzo uciążliwe, gdyż podróż transportem kołowym trwa ponad 10 godzin w jedną stronę. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad drogą powietrzną, zwłaszcza, że linie lotnicze oferują loty w bardzo przystępnych cenach.
- Brak ulgi abolicyjnej – od 2021 roku zmieniły się polskie przepisy dotyczące opodatkowania pracowników przebywających na terenie Holandii. Mimo odprowadzania podatków w Holandii, polscy pracownicy muszą się dodatkowo rozliczyć z polskim urzędem skarbowym. Warto jednak podkreślić, że powyższe zmiany dotyczą tylko polskich rezydentów podatkowych.
- Wysokie podatki – w Holandii, tak jak w Polsce obowiązują klasy podatkowe. W skali roku należy odprowadzić podatek na poziomie od 36,55 do 52% dochodu. Warto jednak podkreślić, że wysokość podatku może być obniżona przez liczne ulgi np. z tytułu dojazdu do pracy, edukacji lub darowizny.
Zalety pracy i mieszkania w Holandii
- Dużo opcji pracy – Holandia cechuje się bardzo dużym zapotrzebowaniem na pracowników. Pracę znajdą tutaj zarówno osoby z doświadczeniem, wykwalifikowani specjaliści, jak również młodzież, która poszukuje pierwszego zatrudnienia.
- Wysokie zarobki w porównaniu do kosztów życia – w Holandii nawet osoby zarabiające najniższą stawkę mogą liczyć na skromne, ale godne życie. Ceny podstawowych produktów spożywczych są często zbliżone, a nawet niższe niż te w Polsce.
- Zakwaterowanie – w przypadku większości ofert pracy za pośrednictwem agencji zatrudnienia możemy liczyć na zapewnione zakwaterowanie.
- Minimum formalności – w przypadku imigrantów z UE podjęcie pracy wiąże się z minimum formalności. Niezbędny jest jedynie numer Sofi, który jest holenderskim odpowiednikiem numeru NIP.
- Świadczenia socjalne – pracownicy mogą liczyć na szereg świadczeń i dodatków np. zasiłek dla rodzin, dodatek na dziecko, zasiłek macierzyński lub tacierzyński, itd.
- Międzynarodowa atmosfera – w Holandii można spotkać wielu obcokrajowców. Szacuje się, że inne narodowości stanowią około 20% mieszkańców, dzięki czemu osoby z innego kraju są tutaj normą.
- Dużo Polaków – według oficjalnych danych, w Holandii przebywa blisko 250 tys. Polaków, dzięki czemu łatwo jest tutaj spotkać rodaka. Najpopularniejszymi lokalizacjami polskiej emigracji jest Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven oraz Utrecht.
- Pozytywna atmosfera – Holendrzy są zdecydowanie bardziej życzliwi i pozytywnie nastawieni do otoczenia. Normą zwłaszcza w mniejszych miejscowościach jest mówienie sobie dzień dobry, nawet wobec całkowicie nieznanych nam osób.
- Ładne widoki – Holandia należy do jednych z najczystszych i najbardziej zadbanych krajów w Europie. Minimalistyczne budownictwo i duża ilość zieleni z pewnością przypadną do gustu wielu osobom.
- Polskie sklepy – przebywając w Holandii, możemy odrobinę osłodzić tęsknotę za domem poprzez zakupy w licznych „polskich sklepach”. W większości z nich znajdziemy popularne polskie produkty.
Czy warto pracować w Holandii?
Decyzja o emigracji zarobkowej nigdy nie jest łatwa i jednoznaczna. Planując wyjazd, warto wziąć pod uwagę nasze oczekiwania i preferencje, a także zalety i wady danego kraju. Należy przeanalizować wszystkie istotne dla nas informacje, by podjąć decyzję, która będzie dla nas najbardziej komfortowa.
Tekst został opracowany przez: