Skip to main content

Tolerancja niepewności. Wyjazd do pracy za granicę – jak zaakceptować to, że nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć?

Ciekawostki o Europie

Generalnie lubimy wiedzieć, co nam się przydarzy i mieć nad tym pewną kontrolę – wtedy czujemy się bardziej bezpiecznie i komfortowo. Różnimy się jednak pod względem zdolności do tolerowania niepewności – dla jednych nawet spora doza niepewności może nie stanowić problemu, u innych natomiast nawet lekka niepewność może powodować wiele obaw i niepokoju. Tolerancją niepewności możemy nazwać umiejętność godzenia się z tym, że nie możemy z absolutną pewnością przewidzieć rozwoju wypadków.

Zmiany, takie jak podjęcie nowej pracy, mogą w naturalny sposób wzbudzać w nas poczucie dużej niepewności.

Jak będzie wyglądała moja praca?
Czy ze wszystkim sobie poradzę?
Jak ułożą się moje relacje z przełożonymi i ze współpracownikami?

Te oraz wiele innych pytań mogą przyjść nam do głowy. Co możemy zrobić, żeby nie pozwolić obawom stanąć nam na drodze do zdobycia satysfakcjonującej pracy?

  1. Zredukuj niepewność – mimo że nie jesteśmy w stanie całkowicie pozbyć się niepewności z naszego życia, wiele informacji możemy i powinniśmy zdobyć, żeby zmniejszyć odczuwaną niepewność. Jako rekruterzy zdajemy sobie z tego sprawę i staramy się dostarczyć wszelkie informacje odnośnie oferty pracy, jakie tylko posiadamy. Pozostajemy też otwarci na dodatkowe pytania dotyczące niejasnych kwestii. 

  2. Rozpoznaj niepewność – nawet po uzyskaniu bardzo wyczerpujących informacji na temat tego, co nas czeka, nadal mogą nam przychodzić do głowy pytania bez odpowiedzi i jest to całkowicie zrozumiałe. Ważne żeby nie spychać ich zupełnie na margines, nie udawać, że ich nie ma. Zamiast tego o wiele lepiej powiedzieć “No tak, nie mam pewności co do …. i w tym momencie trochę mnie to niepokoi, ale dowiem się jak będzie, kiedy już to faktycznie nastąpi”.

  3. Cofnij się do poprzednich doświadczeń – warto zadać sobie pytanie “Czy kiedyś podjąłem decyzję mimo braku absolutnej pewności jakie konsekwencje to dla mnie przyniesie?”; “Jak to się dla mnie sprawdziło?”. Najczęściej możemy zauważyć, że wiele z tego, co dzisiaj cenimy zawdzięczamy właśnie decyzjom, które podjęliśmy pomimo braku absolutnej pewności.

  4. Ćwicz tolerancję niepewności w drobnych rzeczach – mimo, że różnimy się pod względem tolerowania niepewności, jest to zdolność, którą możemy rozwijać w ciągu życia. Nawet drobne codzienne decyzje – zamówienie jedzenia z restauracji, której nie znamy, więc nie wiemy czy będzie nam smakowało; wzięcie udziału w spotkaniu, na którym będzie dużo nieznanych nam osób, więc nie wiemy czy będziemy się dobrze bawić – pomagają nam ćwiczyć tę umiejętność.

Badania prowadzone w tym zakresie wskazują, że zaakceptowanie pewnej dozy niepewności jako nieodłącznej części życia może mieć pozytywny wpływ na nasz dobrostan psychologiczny – nie tylko podczas poszukiwania pracy!