Skip to main content

Sprechen Sie deutsch? Ocena znajomości języka niemieckiego

Praca za granicą

Sprechen Sie deutsch? Czyli jak ocenić poziom znajomości języka niemieckiego

Interesuje Cię praca na terenie zachodniego sąsiada, ale nie wiesz czy język nie będzie dla Ciebie barierą w pracy czy codziennym życiu? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji na temat języka niemieckiego, jak i samego procesu rekrutacji do pracy za granicą.

 

Dlaczego znajomość języka jest tak ważna?

Znajomość odpowiedniego języka przede wszystkim umożliwia samodzielność pracy w obcojęzycznym środowisku. Nic więc dziwnego, że w rekrutacji większe szanse mają osoby, które udowodnią znajomość, w tym przypadku niemieckiego, przynajmniej na poziomie komunikatywnym. Nie ma możliwości zatrudnienia osoby o słabszej znajomości języka niż wymagana, nawet w założeniu, że w ciągu kilku tygodni ulegnie ona poprawie. Zazwyczaj w procesie rekrutacji kładziony jest nacisk na kompetencje językowe, aby uniknąć sytuacji, w której pracownik zostaje zwolniony po kilku dniach, ponieważ występuje problem na poziomie komunikacyjnym.

 

Jak określić znajomość języka?

 

Istnieje wiele różnych skal, ale większość wynika popularności międzynarodowych testów i certyfikatów. Najlepiej jednak przyjąć podstawowe określenia takie, jak:

 

  • brak znajomości języka – Kandydat nie rozumie prostych pytań zadanych w języku obcym, zna najwyżej kilka podstawowych słów i zwrotów
  • słaby komunikatywny – Kandydat rozumie proste pytania, jest w stanie odpowiedzieć na część z nich (zazwyczaj posługując się pojedynczymi słówkami); ma trudności ze zrozumieniem bardziej złożonych treści; słownictwem związanym z wykonywanym zawodem posługuje się tylko w wąskim zakresie
  • komunikatywny – Kandydat rozumie zadawane mu pytania, potrafi odpowiedzieć (dość lakonicznie) na prawie wszystkie z nich; zna ważne pojęcia związane z wykonywanym zawodem
  • dobry komunikatywny – Kandydat rozumie wszystkie zadane mu pytania (nawet skomplikowane), potrafi szczegółowo opowiedzieć o swoim doświadczeniu zawodowym i wykonywanych w pracy zadaniach, zna słownictwo związane z zawodem, swobodnie przekazuje informacje;
  • native – znajomość języka na poziomie zbliżonym do prezentowanego przez jego rodzimych użytkowników

 

Warto jednak pamiętać, że powinniśmy rzucać się z motyką na słońce. Lepiej szukać ofert pracy, w których będziemy spełniać określone wymagania. Kłamstwo może wyjść na jaw już na początku, gdy rekruterzy otrzymują dokumenty błędnie przetłumaczone przez internetowe translatory. Narzędzie to jest samo w sobie niewątpliwie bardzo przydatne, trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że program komputerowy nie jest w stanie zastąpić żywego tłumacza.

Prócz deklaracji w CV wasza wiedza zapewne będzie testowana podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Sukces w 5 krokach

 

Nawet jeżeli aktualnie nie czujesz się z zbyt pewnie z językiem niemieckim, to nic straconego! Przed udziałem w rekrutacji warto poświęcić trochę czasu na doszlifowanie swojej wiedzy, w szczególności z zakresu konwersacji związanych z wybranym zawodem. Podjęcie choć jednego z pięciu wymienionych kroków może znacznie wpłynąć na zdobycie pracy na terenie Niemiec.

1. Korepetycje

 

Przewagą korepetycji nad większością niespecjalistycznych kursów językowych jest ich dostosowanie do potrzeb indywidualnego Klienta. O czym warto pamiętać decydując się na naukę w formie korepetycji? Korepetytor powinien:

  • biegle władać językiem obcym (najlepiej, aby był absolwentem filologii obcej)
  • mieć doświadczenie w tłumaczeniu tekstów technicznych (osobie takiej na pewno łatwiej będzie przygotować materiały do nauki zwierające potrzebne słownictwo fachowe)
  • kłaść podczas zajęć nacisk na konwersację i na słownictwo związane z Państwa zawodem
  • gramatyka jest zagadnieniem drugorzędnym

2. Obcojęzyczne media

Oglądanie telewizji czy słuchanie radia w języku obcym z pewnością pomaga odbiorcy osłuchać się z językiem, poprawić jego bierną znajomość. Spośród programów i audycji warto wybrać serwisy informacyjne – spikerzy mają dobrą dykcję i posługują się poprawnym językiem.

3. Rozmówki polsko-niemieckie

Zawartość rozmówek to słówka, zwroty i całe zdania w języku obcym przydatne w codziennych sytuacjach. Jeśli zaczynają Państwo naukę języka, warto zaopatrzyć się w taką pomoc naukową.

4. Słowniczki specjalistyczne

Jedyne, czego brakuje w rozmówkach, to słownictwo fachowe. Właśnie z myślą o fachowcach uczących się języka niemieckiego stworzyliśmy specjalne słowniczki, których zawartość dostosowana jest do potrzeb przedstawicieli kilku wybranych grup zawodowych.

5. Kursy na YouTube

Podobnie, jak w przypadku telewizji czy radia, filmy dostępne na YouTube pomagają osłuchać się z językiem. Co ważne, w dedykowanych seriach filmy mają zazwyczaj do kilkunastu minut, dzięki czemu takie idealne pigułki wiedzy mamy zawsze pod ręką. Jeżeli chciałbyś nauczyć się albo powtórzyć materiał od podstaw to koniecznie wejdź na nasz kanał z kursem niemieckiego dla początkujących. Znajdziesz tam kilkadziesiąt filmów z gramatyką i rozmówkami dotyczącymi codziennego życia

 

Wszystkim, którzy postanawiają udoskonalić swój niemiecki, życzymy powodzenia!