Przed wyjazdem do Niemiec należy pamiętać, by zaopatrzyć się w specjalną nalepkę środowiskową, tzw. Umweltplakette, potwierdzającą, że pojazd spełnia określone normy ekologiczne. Plakietki przyznawane są na podstawie ilości emitowanych przez samochody pyłów, dwutlenku siarki i tlenków azotu Tego typu rozwiązanie funkcjonuje u naszych zachodnich sąsiadów już od 01.03.2007.
Obecnie do 52 stref ekologicznych (Umweltzone) wjazd umożliwia już tylko zielona nalepka środowiskowa (niemiecka plakietka pyłowa / plakietka ekologiczna). Co ważne, dotyczy to również pojazdów zarejestrowanych za granicą (np. w Polsce). Plakietka jest ważna szczególnie przy wjeżdżaniu do dużych miast. Jej zadaniem jest informowanie, jak bardzo dany pojazd zanieczyszcza środowisko. Prawo niemieckie w tym zakresie staje się coraz bardziej restrykcyjne. Szczególnie wiele kontrowersji budzą silniki diesel, które mogłyby wjeżdżać do miast, posiadając tylko zieloną naklejkę.
Kto musi oznaczyć swój pojazd?
Należy oznaczać pojazdy takie jak samochody osobowe, ciężarówki, autobusy bez znaczenia ile ważą i jaki rodzaj paliwa wykorzystują. Wymogi te nie dotyczą pojazdów lekkich (ważący do 350kg i osiągających maksymalną prędkość 45 km/h). Ekologiczna plakietka pyłowa występuje w trzech kolorach:
1. zielonym – to nalepka, która umożliwia wjazd do wszystkich stref ekologicznych, cechująca samochody o najmniejszym wpływie na środowisko. Zieloną naklejkę uzyskują pojazdy:
- wyposażone w silnik elektryczny, np. Tesla Model S
- wyposażone w silnik benzynowy, LPG lub hybrydowy, spełniające wymagania normy emisji spalin EURO 1 (1 stycznia 1993 r. i nowsze)
- pojazdy osobowe (M1) i lekkie pojazdy ciężarowe (N1) z silnikiem wysokoprężnym (tj. silnikiem Diesla) spełniające normę emisji spalin EURO 4 (1 stycznia 2006 r. i nowsze)
- samochody ciężarowe (N2 i N3) i autobusy (M2 i M3) z silnikiem wysokoprężnym, spełniające normę emisji spalin EURO 4 (1 października 2006 r. i nowsze)
- pojazdy wyposażone w silnik wysokoprężny, spełniające normę emisji spalin EURO 3 i posiadające filtr cząstek stałych.
Warto jednak pamiętać, że podane wytyczne mają jedynie charakter orientacyjny. Wiele zależy tutaj od konkretnego producenta i stanu technicznego pojazdu.
2. żółtym – pojazdy z żółtą naklejką mają wjazd wyłącznie do strefy nisko emisyjnej w Neu-Ulm w Bawarii. Jeśli więc nie wybieramy się konkretnie to tego miejsca, to zakup naklejki jest praktycznie bez sensu.
3. czerwonym – obecnie żaden z samochodów z czerwona naklejką nie może wjechać do stref ekologicznych, dlatego zostały wycofane ze sprzedaży.
Dla samochodów zarejestrowanych w Niemczech normy określa się na podstawie klucza oznaczania typu, a dla samochodów zarejestrowanych za granicą np. w Polsce na podstawie roku produkcji i klasy EURO na podstawie tabeli klasyfikacyjnej. Warto mieć na uwadze, że od problemu wcale nie są wolne najnowsze samochody. Od pewnego czasu krąży pomysł dotyczący ograniczenia wjazdu diesli do miast i niebieskich stref ekologicznych. Strefy te mają obowiązywać w zależności od aktualnego zagęszczenia na drogach czy warunków pogodowych, dlatego ważne jest, aby wyposażyć się w aplikację Green Zones, dzięki której będziemy mogli sprawdzić, jak aktualnie wygląda wjazd do danej strefy.
Zasady działania stref ekologicznych
Wjazd do strefy ekologicznej pojazdem bez wymaganej nalepki skutkuje mandatem w wysokości 100 Euro, nawet jeśli pojazd spełnia normy czystości spalin wymagane w danej strefie. Strefy ekologiczne oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi wraz z tablicami informującymi o tym, które pojazdy mogą wjeżdżać do danej strefy. Plakietki ekologiczne wydawane są w 3 kolorach: czerwonym, żółtym i zielonym, w zależności od emisji pyłów spalinowych pojazdu.
Nalepka zielona jest ważna bezterminowo i zezwala na wjazd do wszystkich stref ekologicznych w Niemczech. Plakietka żółta i czerwona ważne są tak długo, jak długo zezwalają na to regulacje w poszczególnych miastach. Plakietkę należy umieścić na przedniej szybie, tak aby była dobrze widoczna i nie ograniczała widoczności kierowcy. Brak plakietki oznacza zakaz wjazdu do stref ekologicznych na terenie całych Niemiec. Na prawidłowej nalepce powinien znaleźć się numer rejestracyjny pojazdu, a także pieczątka instytucji, która ma uprawnienia do wydawania tego typu zezwoleń.
Granice stref ekologicznych wyznaczane są przez miasta i gminy. Ich zadaniem jest ochrona środowiska i zachowanie powietrza w jak najlepszej kondycji. O dokładnym umiejscowieniu strefy czy miejscowych wyjątkach lub dodatkowych obostrzeniach można przeczytać na stronie Umwelt-Plakette.de. Większość stref ekologicznych na terenie Niemiec znajduje się przy zachodniej granicy kraju, w pobliżu miast takich jak Münster, Düsseldorf, Duisburg, Kolonia, Mönchengladbach, Bonn, ale także w Siegen, Frankfurt am Main, Erfurt, Leipzig, Hannover i najbliższym nam Berlinie. Oczywiście nie całe miasta muszą być objęte strefami ekologicznymi, mogą to być jedynie pewne dzielnice. Od 2023 roku Niemcy mają 52 strefy niskoemisyjne obejmujące ponad 70 miast.
Czy mogę wjechać do strefy niskoemisyjnej bez naklejki?
Istnieją wyjątki, które umożliwiają wjazd do strefy niskoekologicznej bez naklejki:
- Dowolny użytkownik pojazdu ma niebieską kartę parkingową UE dla osób niepełnosprawnych. Należy umieścić tę kartę na desce rozdzielczej.
- Pojazd należy do sił wojskowych, które są członkiem NATO, stacjonują w Niemczech i biorą udział w misji wojskowej lub innego rodzaju sprawach wojskowych.
- Są to samochody zabytkowe, które spełniają wymagania dotyczące tzw. oldtimerów określone w § 17 niemieckiego rozporządzenia w sprawie rejestracji pojazdów. Dowód zgodności należy umieścić na desce rozdzielczej.
Naklejek nie muszą posiadać: motocykle, motorowery, skutery, maszyny rolnicze, samochody policyjne, wozy strażackie i karetki pogotowia.
Gdzie kupić plakietkę środowiskową?
Cena nalepki w Niemczech to 13,95 Euro. Na terenie Polski dystrybucją nalepek ekologicznych zajmują się DEKRA Polska oraz Partnerzy DEKRA − Stacje Kontroli Pojazdów (SKP) PARTNER DEKRA oraz Partnerskie Biura Rzeczoznawcze DEKRA. W celu uzyskania nalepki należy wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz dokonać zapłaty za pomocą Platnosci.pl lub przelewem – 79 zł (brutto) za wydanie nalepki ekologicznej i wysłanie jej listem poleconym oraz dodatkowe 20 zł (brutto) za wysyłkę kurierem. Oprócz Niemiec środowiskowe strefy ekologiczne występują również np. we Francji, Danii, Austrii.