Skip to main content

Idealne CV do pracy za granicą

Praca za granicą

Podczas ubiegania się o pracę zarówno w Polsce, jak i za granicą podstawowym dokumentem jest życiorys, czyli CV.  Stworzenie CV (Curriculum Vitae – z języka łacińskiego „przebieg życia”) wciąż sprawia jednak trudność wielu osobom. Jak w prawidłowy sposób sporządzić CV do pracy za granicą – wyjaśniamy w kilku prostych krokach!

Imię i nazwisko

Jest to podstawowa rzecz, o której należy pamiętać. W tym miejscu możemy pominąć różnego rodzaju skróty, pseudonimy lub ksywki. Na podstawie tego, co zapiszesz w tym miejscu sporządzona zostanie umowa z zagranicznym pracodawcom!

Data i miejsce urodzenia

Takie dane są istotne między innymi podczas aplikowania do pracy w Holandii, gdzie według przepisów prawa przed ukończeniem 21 roku życia obowiązują znacznie niższe stawki. Informacje te są również niezbędne do podpisania umowy z zagranicznym pracodawcą.

Dane kontaktowe

Jeśli po wysłaniu wielu CV nadal nie masz odpowiedzi na żadne zgłoszenie, sprawdź czy nie zapomniałeś o wpisaniu numeru telefonu lub adresu e-mail! Ważne jest, aby dane kontaktowe były aktualne. Posiadasz zagraniczne numery telefonów? Dopisz je wraz z numerem kierunkowym obowiązującym w danym kraju.

Doświadczenie zawodowe

Kolejnym najważniejszym punktem jest wypisanie swojego doświadczenia zawodowego. Najlepiej zacząć od tego najświeższego, a zakończyć na swoim pierwszym zatrudnieniu. W tym miejscu musisz podać takie informacje jak:

  • Nazwa wykonywanego zawodu – ważne, żeby zawód był opisany w sposób prosty, tak aby rekruter miał pewność co do Twojego doświadczenia w konkretnym zawodzie. Szczegóły dotyczące Twojego stanowiska opiszesz w zakresie obowiązków (patrz punkt 5).
  • Okres wykonywania danej pracy – nie musisz wpisywać dokładnego dnia zawarcia i rozwiązania umowy z danym pracodawcą. Wystarczy, że podasz informacje z dokładnością do miesiąca, w którym zaczynałeś i kończyłeś pracę w konkretnym miejscu.
  • Miejsce pracy – jest to bardzo istotna rzecz podczas tworzenia CV do pracy za granicą. Jeśli pracowałeś/aś poza granicami Polski, to koniecznie musisz to zaznaczyć. Oprócz kraju możesz również zawrzeć miejscowość, w której pracowałeś/aś.

Nazwa pracodawcy – o tym również warto pamiętać, gdyż czasami zagraniczni pracodawcy wymagają referencji od poprzednich pracodawców.

Zakres obowiązków

Informacje dotyczące wykonywanych obowiązków powinieneś zawrzeć poniżej informacji podanych w poprzednim punkcie (zawód, okres zatrudnienia, miejsce pracy). W tym miejscu możesz wyszczególnić poszczególne miejsca pracy. Jeśli np. podczas jednego zatrudnienia pełniłeś/aś obowiązki malarza, ale bardziej zajmowałeś/aś się tynkowaniem ścian, a w poprzedniej pracy malowaniem i tapetowaniem, to właśnie w tym miejscu należy o tym napisać. Nie musisz używać długich zdań, wszelkie obowiązki najlepiej opisać krótko i zwięźle.

Znajomość języków obcych

W CV tworzonym do pracy za granicą, informacja o znajomości języków obcych jest obowiązkowa. Jeśli o tym nie napiszesz rekruter może z góry uznać, że nie znasz żadnego języka obcego. Owszem, zdarzają się oferty pracy za granicą, gdzie znajomość języka nie jest obowiązkowa. Jednak na logikę – nie aplikujesz do pracy w Polsce, tylko poza jej granicami, więc informacja o znajomości języka musi odgrywać pierwszorzędną rolę!

Wykształcenie

Informacja o wykształceniu jest istotna szczególnie podczas aplikowania na takie zawody jak np. elektryk czy mechanik. Najlepiej zapisać ostatnio skończoną szkołę, wraz z datami uczęszczania oraz profilem zawodowym. 

Prawo jazdy i samochód do dyspozycji

Przy wielu zagranicznych rekrutacjach, istotne jest zawarcie informacji dotyczącej posiadania prawa jazdy kategorii B. Związane jest to z dojazdami z miejsca zakwaterowania do miejsca pracy podczas zagranicznego zatrudnienia. Posiadanie prawa jazdy i samochodu do dyspozycji na pewno pozytywnie rzutuje na możliwość wyjazdu do pracy.

Certyfikaty, umiejętności, kursy

Jeśli posiadasz wszelkiego rodzaju uprawnienia to również powinieneś zawrzeć je w CV do pracy za granicą. W tym miejscu możesz napisać o kategorii posiadanych certyfikatach spawalniczych, uprawnieniach SEP, certyfikacie VCA itp.

O czym jeszcze warto pamiętać w CV do pracy za granicą?

  • Referencje – jeśli posiadasz referencje od byłych pracodawców możesz poinformować o tym w CV lub mailu,
  • Aktualizacja CV – jeśli szukasz pracy pierwszy raz od kilku lat pamiętaj o uaktualnieniu CV! W tym czasie zdobyłeś na pewno wiele nowych umiejętności, a rekruter widząc ostatnie zatrudnienie sprzed kilku lat może uznać, że nie jesteś aktywny zawodowo,
  • Cele zawodowe – możesz wspomnieć o tym w jakim kierunku chcesz się rozwijać i dlaczego pojawiła się w tobie taka chęć,
  • Zdjęcie – nie jest to pozycja obowiązkowa, ale warto zamieścić swoje zdjęcie. Warto pamiętać o w miarę profesjonalnym zdjęciu, dlatego nie powinno się w tym miejscu umieszczać zdjęć z wakacji nad morzem lub ze złowioną rybą w stawie ;)

Jeśli już stworzysz CV idealne, wyślij je do nas aplikując na jedną z naszych aktualnych ofert pracy za granicą.