Elektrycy to jedna z grup zawodowych, która nie może narzekać na brak pracy. Możliwości jest tutaj wiele – można zatrudnić się na etat lub założyć własną działalność. Boom budowlany spowodował, że fachowcy pozyskują coraz więcej zleceń. Niewielkie ostudzenie rynku przyniosła epidemia, jednak również w jej trakcie wiele budów jest kontynuowanych, czy to przez deweloperów czy osoby prywatne. Nie wspominając o drobnych naprawach, których bez odpowiednich umiejętności nie warto się podejmować, szczególnie ze względu na własne bezpieczeństwo. Część elektryków może jednak chcieć spróbować swoich sił za granicą. Jak wygląda praca elektryka poza Polską?
Uprawnienia elektryka
Aby uzyskać odpowiednie kwalifikacje należy ukończyć szkołę zawodową, technikum lub studia wyższe. Oprócz tego odpowiednie uprawnienia można zdobyć w dwóch ośrodkach – SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) lub SIMP (Stowarzyszenie Inżynierów i Mechaników Polskich). Do podjęcia pracy przy sieci energetycznej wymagane jest również ukończenie kursu BHP. Przed przystąpieniem do pracy w różnych krajach, należy zorientować się co do uznawalności polskich świadectw kwalifikacji w danym kraju. Większość świadectw przyznawanych elektrykom jest ważna nie tylko na terenie RP, ale również poza granicami na podstawie regulacji dotyczących wzajemnego honorowania uprawnień zawodowych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej i w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), będących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.
Do jakich krajów warto wyjechać?
- Jedną z ciekawych destynacji dla elektryków są Niemcy. Wiele miast znajduje się blisko polskiej granicy, a do domu można przyjeżdżać naprawdę często, dzięki czemu pracownik nie odczuwa tak mocno rozłąki z rodziną. Najczęściej pojawiające się wymogi dotyczące zdobycia zatrudnienia to minimum roczne doświadczenie, kierunkowe wykształcenie, uprawnienia SEP oraz czynne prawo jazdy. Stawka dla elektryka w Niemczech wynosi ok. 11-13 euro za godzinę. Pracownicy zatrudnieni w niemieckich firmach podkreślają dbałość pracodawcy o bezpieczeństwo pracowników oraz klarowne zasady podpisywania umów o pracę.
- Równie atrakcyjne warunki oferuje Austria. Stawka godzinowa wynosi tam około 14 euro, plus dodatek dziennej diety i dodatek do zakwaterowania. Niektóre firmy oferują również 13. i 14. pensję! Wymagane jest doświadczenie, posiadanie odpowiedniego wykształcenia kierunkowego i zaświadczenia związane z profilem na konkretnym stanowisku, a także prawo jazdy i najlepiej własny samochód na dojazdy.
- Kolejnym ciekawym miejscem na pracę za granicą dla elektryka jest Norwegia. Obowiązują tam minimalne stawki przypisane do danego zawodu. Elektryk w Norwegii nie zarobi więc mniej niż 217,70NOK lub 184,36NOK (młodzi pracownicy, bez wykształcenia i doświadczenia). Elektryk do pracy w Norwegii potrzebuje certyfikatu DSB. Polscy pracownicy, którzy mają ukończony kurs SEP i co najmniej 2 lata doświadczenia w zawodzie, mogą go otrzymać automatycznie.