Skip to main content

Polacy i Niemcy – jakie są różnice kulturowe?

Ciekawostki o Europie

polska_flaga_pole

 

Jacy są Niemcy?

Państwo niemieckie posiada wiele regulacji prawnych. Obywatele kraju szanują prawo i urzędy państwowe.  W przypadku, gdy Niemiec czegoś nie rozumie prosi o wyjaśnienie odpowiedni organ władzy. Są również dobrymi organizatorami, potrafią uporządkować pozornie niepasujące elementy. Lubią mieć kontrolę nad własnym życiem mając się przy tym na baczności na wypadek niespodziewanych wydarzeń.  Niemcy charakteryzują się ponadto perfekcjonizmem oraz szacunkiem do niego. Jest on widoczny we wszystkich sferach życia.  Ważną wartość znajdują również w stałości poglądów, respektowaniu zasad, stabilizacji emocjonalnej oraz trwałej przyjaźni.  Poprzez ten pryzmat oceniają innych. Niemcy źle się czują w sytuacjach niespodziewanych, ponieważ boją się niepewnej przyszłości.  Z kolei improwizację uważają za brak zdolności organizacyjnych. Rola pracy w życiu naszych sąsiadów jest bardzo ważna, ponieważ jej brak jest powodem do wstydu. Niemcy są ambitni i lubią współzawodnictwo. Osobisty sukces stanowi o nich jako o człowieku, dlatego marka samochodu lub rozmiar gabinetu jest dla nich ważna. Niemiecka punktualność jest przestrzegana bardzo rygorystycznie. Szanują zarówno swój czas, jak i innych. Zaniedbywanie tej kwestii jest uznawane za brak szacunku.

 

A jak to jest z nami Polakami?

Polacy są niecierpliwi, szybko wyrabiają sobie zdanie i myślą w czasie działania lub po działaniu. Często stosują zasadę: wszystko albo nic. Słabością jest lekkomyślność, powierzchowność, skłonność do pochopnej syntezy, branie własnych pragnień za rzeczywistość. Cechą ujemną stanowi personalizm. W stosunkach międzyludzkich uwzględniamy ogólne wrażenie (gest, uśmiech, sposób bycia), a mniejszą uwagę przywiązujemy do przesłanek obiektywnych. Podstawową rolę odgrywa prosty sąd: podoba mi się lub nie. Kłopotliwa jest kwestia czasu, ponieważ z jednej strony cenimy go, a z drugiej strony zdarza nam się żyć chwilą i nie myśleć o przyszłości. Zdarza się, że Polacy robią kilka rzeczy na raz, porzucając je po jakimś czasie. W przeciwieństwie do Niemców, Polacy akceptują brak reguł. Stosują się jedynie do tych regulacji, które są im przydatne, poza tym stosunek do prawa jest bardzo swobodny. Jesteśmy mistrzami elastyczności, kreatywności, improwizacji oraz podejmowania ryzyka.

 

Różnice pomiędzy Polakami a Niemcami

Wygląda na to, że mimo sąsiedztwa, mamy sporo różnic. Niemiec powie ,,prosto z mostu’’ o co mu chodzi, Polak będzie ‘’owijał w bawełnę’’. Polacy robią wszystko razem, bo w „kupie raźniej”, Niemiec jest bytem samym w sobie. Mamy inne poczucie czasu. Niemiec przyjdzie na umówione spotkanie pięć minut przed czasem, Polak piętnaście minut po. Niemiec zapowie się z wizytą, Polak wpadnie w odwiedziny, gdyż właśnie przechodził obok. Niemiec jest prawowity, Polak stosuje prawo wybiórczo – w zależności jak mu podpasuje i do czego jest mu potrzebne. Niemiec rozlicza samorządowca, którego wybrał, Polak nie przyznaje się do władzy, gdyż „oni sobie, a my sobie, z resztą i tak wiemy lepiej”.