Skip to main content

Polonia w Kanadzie

Ciekawostki o Europie

                Liczby nie kłamią – Polaków w Kanadzie jest coraz więcej. I chociaż to wciąż Wielka Brytania gości nas najwięcej, za parę lat ta sytuacja może ulec zmianie. Częstym zjawiskiem są tzw. getta państwowe. Również Polacy czują się raźniej we własnym towarzystwie. W większych miastach możemy trafić na miejsca, gdzie bez problemu porozmawiamy po polsku.

Biało-czerwone gniazdo

                Okolice High Parku to jedne z największych Polskich osiedli. Jej serce znajduje się przy ulicy Roncesvally Avenue do samego jeziora Ontario. W samym Toronto jest około 220 tysięcy naszych rodaków. Jak mówią sami mieszkańcy tych okolic, skupienie się w jednym miejscu wynika z nostalgii za krajem. Kanada jest jednym z najbardziej tolerancyjnych krajów na świecie – więc wybierający się tam Polacy, nie powinni obawiać się ostracyzmu. Mimo wszystko swój do swego ciągnie, coraz więcej naszych rodaków osiedla się w tych okolicach. Można tam nie tylko spróbować polskiej kuchni, za którą tęskni większość z emigrantów. Znajduje się tam również parafia Kazimierza, gdzie msze odprawiane są w naszym ojczystym języku – a każdego swojego witają z otwartymi ramionami. Znajduje się tam również punkt, gdzie znaleźć możemy darmowe egzemplarze polskich gazet.

Zielono mi tu

                W Kanadzie żyje się zdecydowanie dobrze. Zarówno „miejscowym”, jak i emigrantom. W tym roku zajęła ona pierwsze miejsce w rankingu państw o najlepszej reputacji. Nie ma co ukrywać, dużą rolę odgrywają tam pieniądze. Nawet na najniższych stanowiskach można tam dobrze żyć, praca jest szanowana.  Na ulicach jest bezpiecznie, pomimo wielokulturowości jest to jeden z niewielu krajów gdzie problemy na tym tle to rzadkość. Państwo włożyło w to oczywiście wiele pracy, oferując wiele wsparcie emigrantom- zarówno merytoryczne, jak i finansowe.

               

Kolejne pokolenia

                Wiele Polaków wyemigrowało do Kanady po II wojnie światowej. Dlatego na swojej drodze możemy napotkać garść Kanadyjczyków Polskiego pochodzenia. Pomimo że w Polsce nigdy nie byli, traktują nas jak swoich. Spora ich część zna również podstawy Polskiego – ale jak powiadają żarty, są oni z natury życzliwi oraz niezwykle cierpliwi. Najlepszym świadectwem tego jest właśnie wzrastająca popularność tego kraju na naszej liście emigracyjnej. Ciężka praca popłaca – Kanadyjscy pracodawcy zatrudniają nas coraz chętniej.

Kanada to Twoje marzenie? Wcale nie musi być tak odległe, polecamy zapoznać się z zasadami Kanadyjskiego programu imigracyjnego.

Jeśli chcesz poznać Kanadę z polskiego punktu widzenia, zapraszamy na bloga Panda Overseas.
Znajdziecie tam wpis dotyczący sposobów podjęcia pracy w Kanadzie, w którym oprócz wielu porad możecie przeczytać również o kanadyjskich rekrutacjach prowadzonych przez naszą agencję.