fbpx

Jak przetrwać pierwszy dzień w nowej pracy?

2017
07 listopada
Pierwszy dzień w nowej pracy
Pierwszy dzień w nowej pracy jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu każdego z nas. Nowe otoczenie, ludzie i warunki mogą nas przyprawić o zawrót głowy. Jednak jest kilka metod, dzięki którym pierwszy raz w nowej pracy może być doskonałym rozpoczęciem nowego życia zawodowego.

Przygotuj się

Pierwszy dzień w nowej pracy powinien być idealnym początkiem współpracy. Dlatego też dołóż wszelkich starań, by był dobrze zaplanowany. Przygotowania rozpocznij minimum dzień wcześniej. Zastanów się jaki strój wybrać oraz jakie przedmioty mogą być przydatne w Twojej nowej pracy. Zapakuj swój ulubiony kubek, notes oraz długopis – mogą okazać się przydatne. Pamiętaj, że liczy się dobre pierwsze wrażenie. Warto być profesjonalnym i dobrze zorganizowanym. Upewnij się, że wiesz, gdzie rozpoczynasz pracę i do kogo musisz się zgłosić. Nie ma nic gorszego niż pałętanie się w poszukiwaniu odpowiedniej osoby. Zorientuj się również, ile zajmie Ci dotarcie do nowego miejsca pracy i pomyśl o ewentualnych utrudnieniach. Spowolniona komunikacja miejska, korki albo objazdy mogą skutecznie opóźnić Twoje dotarcie do pracy, lecz nie będą dobą wymówką. Lepiej być za wcześnie niż za późno.

Myśl pozytywnie

Zmiana otoczenia to już wystarczający stres, nie warto zamartwiać się przedwcześnie o to, co będzie. Nowa praca to nowe wyzwania, możliwości oraz opcja rozwoju. Pierwszy dzień rozpocznij z takim właśnie założeniem! W przeddzień zrelaksuj się. Spotkanie ze znajomymi, kino, czy spacer będą doskonałą odskocznią od stresów.

Zapoznaj się

Pierwszy dzień, może decydować o naszych długoterminowych relacjach w pracy. Skorzystaj z możliwości i poznaj jak najwięcej osób. Dowiedz się, czym się zajmują i za co są odpowiedzialni. Taka wiedza może się okazać niezbędna w każdej firmie. Szukaj również elementów, które mogą Cię łączyć z nowymi znajomymi, może to będą wspólne pasje i zainteresowania.

Bądź prawdziwy i nie kłam

Poznając pracodawcę oraz współpracowników chcemy zrobić jak najlepsze wrażenie. Jednak nie warto przesadzać. Podkolorowywanie rzeczywistości wyjdzie na jaw i nie przyniesie nam zamierzonych korzyści. Nie twierdźmy, że znamy się na czymś, czego nigdy nie robiliśmy. Nikt nie lubi kłamców! Bądź także prawdziwy w relacjach z nowymi znajomymi. Udawanie kogoś zupełnie innego nie popłaca i będzie szybko zauważone. Dlatego nie wysilaj się za bardzo. Nie można być przyjacielem wszystkich i to od pierwszego wejrzenia.

Nie bój się pytać

Pierwszy dzień w nowej pracy jest idealnym momentem do zadawania pytań. Wówczas możemy dowiedzieć się najwięcej i mamy usprawiedliwienie swojej niewiedzy. Jeśli spodziewamy się dużej ilości informacji, warto wziąć ze sobą notes, w którym będziemy notować najważniejsze kwestie. Dowiedz się, gdzie co się znajduje i kto jest, za co odpowiedzialny. Zobacz również swoje obowiązki na żywo. Sprawdzisz, jak realnie będzie wyglądało Twoje stanowisko pracy oraz zakres obowiązków.

Wycisz telefon

Staraj się jak najbardziej angażować w nowe stanowisko. Zadbaj o to, by nic Cię nie rozproszyło. Włączony telefon może skutecznie dekoncentrować Twoją uwagę.

Uważaj na to, co mówisz

Oczywiście, aby nawiązać znajomość, należy powiedzieć trochę o sobie. Dobrze jest być miłym i kontaktowym, jednak należy unikać kilku tematów. Nie plotkuj, nie oczerniaj byłego pracodawcy i nie mów za dużo o sobie. Uważaj również na dowcipy. Odpowiednio dobrane mogą rozładować napięcie, jednak nietrafione będą tematem do żartów… o Tobie.