Co robi spawacz i gdzie pracuje?
Spawacz zawodowo zajmuje się łączeniem części konstrukcji, które mogą być stalowe, żeliwne lub innych rodzajów metali. Spawacz może podjąć pracę nie tylko na stoczni, ale zarówno na budowie, na hali produkcyjnej czy nawet przy pracach podziemnych. Należy również zaznaczyć, że spawaniem nie zajmuje się tylko osoba posiadająca pracę spawacza. Spawaniem na swoim stanowisku pracy może zajmować się także ślusarz, mechanik czy konserwatorzy różnych urządzeń. Jednak, aby móc spawać potrzebne są zdobyte kwalifikacje.
Jak zostać spawaczem?
Aby znaleźć pracę na stanowisku spawacza należy ukończyć szkołę zawodową. Najczęściej są to profile budowlane, które w swojej specjalizacji posiadają spawalnictwo. Innym sposobem jest odbycie kursu spawalniczego. Przystępując do takiego kursu należy mieć ukończone 18 lat i edukację ukończoną minimum na poziomie podstawowym. Po ukończonym kursie następuje egzamin, który przy pozytywnym wyniku daje spawaczowi odpowiedni dyplom potwierdzający jego umiejętności praktyczne i teoretyczne.
Uprawnienia spawalnicze
Wykwalifikowany spawacz powinien umieć i posiadać uprawnienia spawalnicze przynajmniej na jedną z metod spawalniczych.Certyfikat potwierdzający uprawnienia spawalnicze spawacz otrzymuje po zdanym egzaminie spawalniczym. Taki certyfikat ma swój okres ważności i zwykle wynosi 3 lata. Po tym okresie uprawnienia trzeba odnowić.
Do najpopularniejszych metod spawania należy:
- MIG – spawanie elektrodą topliwą w osłonie atmosfery gazu obojętnego
- MAG – spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazu aktywnego
- TIG – spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie argonu
- MMA -Spawanie łukowe elektrodą otuloną
- SAW – Spawanie łukiem krytym pod topnikiem
Metody MIG i MAG są najpopularniejszymi metodami spawania i często znajomość tych metod wymagana jest na jednym stanowisku pracy. Metody te nie różnią się diametralnie, w metodzie MIG używany jest obojętny gaz ochronny, który bezpośrednio nie uczestniczy w procesie spawania. Natomiast w metodzie MAG osłoną są gazy aktywne, które biorą udział w procesie spawania.
Ile zarabia spawacz?
Jak w każdym zawodzie wynagrodzenie zależy od kilku czynników. Przede wszystkim jest są to kwalifikacja oraz doświadczenie zawodowe, długość stażu pracy. W Polsce spawacze średnio mogą zarabiać 3500 zł miesięcznie netto. Jednak o wiele więcej można zarobić już za naszą zachodnią granicą. Wynagrodzenie dla wykwalifikowanego spawacza to średnio 2000 euro miesięcznie netto. Wśród ofert Silverhand spawacz może znaleźć oferty pracy w Niemczech, Holandii, Norwegii czy też Islandii.