fbpx

Oswajamy Islandię! 21 ciekawostek niezwiązanych z pracą.

2016
28 kwietnia
lodowiec - Islandia
Coraz więcej osób chętnie wyjeżdża do Islandii w poszukiwaniu pracy. Również na naszej stronie internetowej są dostępne oferty pracy w tym tajemniczym państwie. Udowodnimy, że Islandia to nie tylko praca, zorza polarna i gejzery. To znacznie więcej. Przedstawiamy:  

21 ciekawostek na temat Islandii.

 1. Islandia ma tylko ok. 325 tys. mieszkańców – mniej więcej tyle co miasto Lublin.
 2. Rejkiawik jest najbardziej wysuniętą na północ stolicą na świecie. „Reykjavík” znaczy „zadymiona zatoka”.
 3. 60% Ludności Islandii mieszka w stolicy – Reykjavíku (w 1786 mieszkało ich tam zaledwie 302).
 4. Drugą najliczniejszą narodowością (oczywiście po Islandczykach) są Polacy – stanowią około 3% islandzkiego społeczeństwa.
 5. W Islandii ludzie nie noszą nazwisk, jedynie swoje imię, a po nim imię ojca z dodatkiem son – syn lub dóttir – córka. W 4-osobowej rodzinie każdy więc może nazywać się inaczej.
 6. Na Islandii żyje dwa razy więcej owiec niż ludzi. is3  
 7. Latem Islandia cieszy się prawie 24 godzinnym światłem dziennym. W grudniu za to prawie nie ma słońca.
 8. Średnia temperatura w zimę wynosi tu zero stopni Celsjusza, czyli nie jest wcale tak chłodno. Lato przynosi jednak ocieplenie tylko do 13 stopni.
 9. Islandia jest energetycznie samowystarczalna i doskonale wykorzystuje energię geotermalną. Nadwyżka jest wykorzystywana np. do ogrzewania ulicy, żeby nie zaległa na niej śnieg.
 10. Wiele warzyw i owoców, w tym m.in. banany i nawet kawa, hodowana jest na Islandii w szklarniach na polach geotermalnych.
 11. Na powierzchni Islandii znajduje się największy lodowiec w Europie – Vatnajokull. is5
 12. 11% powierzchni Islandii pokrywa lawa. To jedna trzecia całej lawy znajdującej się na ziemi.
 13. Astronauci przed misją Apollo ćwiczyli lądowanie na księżycu na islandzkich polach lawy, gdyż ich krajobraz jest najbardziej na ziemi podobnym do księżycowego.is6  
 14. Większość nocnych klubów jest otwierana ok. 21:00 i zamykana ok. 8:00 – 9:00 rano.
 15. Język islandzki prawie nie zmienił się od wieków. Islandczycy są w stanie przeczytać starodruki w narodowym języku sprzed ponad tysiąca lat.
 16. Kościołem narodowym jest kościół luterański, do którego należy 92.2% Islandczyków.
 17. J.R.R. Tolkien wymyślając wygląd Śródziemia i Mordoru, inspirował się krajobrazem Islandii. Poza tym, aż 17 z 19 imion krasnoludów pojawiających się w książce „Hobbit”, pochodzi z islandzkiego zbioru pieśni „Edda Poetycka”. is7  
 18. Wielu mieszkańców Islandii wciąż wierzy w elfy. Niektóre drogi są nawet budowane w taki sposób, by omijać domniemane siedliska tych stworzeń.
 19. Niemal każda kobieta na Islandii to blondynka o niebieskich oczach. Wynika to z małej puli genowej.
 20. Jedno z najdłuższych słów islandzkich brzmi: vaðlaheiðarvegavinnuverkfærageymsluskúrslyklakippuhringasteypumótateikning.
 21. Na Islandii kręcono niektóre sceny serialu „Gra o tron”. is8
    Macie jeszcze jakieś? Podzielcie się z nami.

Przedstawiamy także nasze oferty pracy w tym niezwykłym państwie:

Kucharz z j. angielskim https://silverhand.es-candidate.com/applicati…/…/228420/0/1/ Hydraulik z j. angielskim https://silverhand.es-candidate.com/applicati…/…/228422/0/1/ Operator dźwigu z j. angielskim https://silverhand.es-candidate.com/applicati…/…/228448/0/1/ Mechanik maszyn z j. angielskim https://silverhand.es-candidate.com/applicati…/…/228424/0/1/     Żródła: https://pl.wikipedia.org http://www.whitesticker.pl/50-ciekawostek-o-islandia/ http://www.kroliczekdoswiadczalny.pl/2015/08/69-dowodow-na-to-ze-islandia-jest-nie-z.html