Nauka języka obcego – czy się opłaca?

2015
04 listopada
Dziękuję w różnych językach

Języki obce na świecie.

Obecnie na świecie funkcjonuje około 7 tys. różnych języków. Aż 90% z nich jest używana przez mniej niż 100 tys. ludzi! Taki stan rzeczy jest spowodowany dużą liczbą języków plemiennych, których jest wiele na terenach Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Dla porównania ok. 2 200 języków jest używanych w Azji, kiedy w Europie funkcjonuje ok. 260. Znaczna dysproporcja. Oprócz języków naturalnych istnieją także języki sztuczne. Najpopularniejszym takim językiem jest język Esperanto. Został on stworzony przez polskiego okulistę żydowskiego pochodzenia – Ludwika Zamenhofa w 1887 r. Jest to mix języka łacińskiego, angielskiego, niemieckiego i elementów romańskiego. Stworzony aby być językiem globalnej wioski, łatwo przyswajalny i oczywisty. Choć artyści narzekają, że jest mało poetycki. Nie udało mu się osiągnąć tytułu języka międzynarodowego, jednak posługuje się nim ok. 2 mln osób na całym świecie.  

Język niemiecki w liczbach.

100 milionów ludzi posługuje się językiem niemieckim, jako językiem ojczystym, dzięki czemu plasuje się na 10 miejscu na świecie. 8% stron internetowych jest po niemiecku (przy 50% stron w języku angielskim). Język naszych zachodnich sąsiadów jest językiem urzędowym (nie licząc oczywiście samych Niemiec) w Austrii, Księstwie Liechtenstein, w Szwajcarii (udział ponad 60%), Belgii, Luksemburgu, Unii Europejskiej, Północnych Włoszech, Danii i w Watykanie (Gwardia Szwajcarska). Jest on drugim najpopularniejszym językiem w Europie – zaraz po języku angielskim. Na pytanie czy warto uczyć się języka niemieckiego – odpowiadamy stanowcze TAK. To większa szansa na rozwój, większa swoboda podróżowania, szersze perspektywy kariery zawodowej oraz szansa na lepsze zarobki. Statystyki mówią, iż osoby znające co najmniej jeden język obcy zarabiają więcej o 8% w porównaniu do osób posługujących się jedynie językiem ojczystym! Inwestujecie w naukę języka obcego nie zależnie od swojego wieku. To się po prostu opłaca ;)  

Darmowy kurs języka niemieckiego.

Specjalnie dla Was stworzyliśmy darmowy kurs języka niemieckiego – „Helga czyta”. Jest to profesjonalny kurs na platformie YouTube przeznaczony dla pracowników chcących wyjechać do pracy w Niemczech. Doskonały materiał zarówno do nauki nowych zwrotów jak i do powtórki znajomości języka. Sprawdźcie sami! Kurs języka „Helga czyta” – kurs języka niemieckiego.   Zdjęcie: grammatik-fur-dich.blogspot.com