Skip to main content

Święto zakupów, czyli Black Friday w Niemieckim wydaniu

Ciekawostki o Europie

Święto zakupów, czyli Black Friday w Niemieckim wydaniu

 

W nadchodzącym tygodniu, 23 listopada całe Niemcy wpadną w zakupowy wir związany z Czarnym Piątkiem.

W tym wpisie dowiesz się najważniejszych informacji o Black Friday w Niemczech, między innymi o tym które firmy będą brać udział w ,, święcie zakupów “ oraz gdzie znaleźć najlepsze okazje i jak się do nich przygotować.

 

Historia Black Friday w Niemczech

 

Black Friday to dzień, w którym detaliści oferują atrakcyjne ceny za swoje produkty. Święto to przyszło do Europy z Ameryki, gdzie było już rozpowszechniane wcześniej, od lat 60. W Niemczech pierwszą promocję swoich produktów przeprowadził Apple w 2006 roku. Z początku promocję odbywały się poprzez kanał internetowy, powstała na tą okazję strona internetowa Black Friday Sale, która w przeciągu 24 godzin miała 1,2 miliona odwiedzin. Obecnie Niemcy organizują weekendowe wyprzedaże, które zaczynają się w Czarny Piątek, a kończą się tzw. Cyber Poniedziałkiem. Szacuje się, że w przeciągu  tych czterech dni Niemcy wydają 1,3 miliarda euro. Z roku na rok, święto to wzbiera na intensywności i stanowi ważny moment dla sprzedawców, którzy mogą poprawić swoją końcoworoczną sprzedaż. W Niemczech 89 % osób wie co to jest Czarny Piątek a 60% corocznie korzysta z ofert jakie pojawiają się tego dnia.

 

Jakie produkty można znaleźć na promocjach

 

W Niemczech w weekend, na który przypada Czarny Piątek, prawie 1000 marek, bierze udział w promocjach. Wraz ze wzrostem liczby dealerów biorących udział w Czarny piątek, liczba produktów oferowanych po niższej cenie stale rośnie. Dziś można znaleźć artykuły z każdej możliwej powierzchni- od obuwia sportowego przez telefony komórkowe po pralki i telewizory. Pojawia się wiele ofert związanych z prezentami Bożonarodzeniowymi, zwłaszcza kosmetyków i produktów rozrywkowych. W Black Friday pojawia się również szeroka gama sprzętu elektronicznego, pojawiają się oferty tematyczne, wyprzedaż telewizorów, smartfonów, konsol do gier i sprzętu AGD proponowanych przez najbardziej popularnych detalistów jak Amazon, Saturn i Media Markt. Nie brakuje ofert w atrakcyjnych cenach proponowanych przez marki odzieżowe Nike, H&M, Foot Locker, C&M.

 

Jak przygotować się na gorączkę zakupów

 

Nie trzeba chyba nikomu mówić o pośpiechu związanym z zakupami tego dnia, im lepsza oferta tym szybciej się wyprzedaje. W sklepach stacjonarnych najatrakcyjniejszą ofertę znajdziecie z pewnością tam gdzie powstała największa kolejka. Stanie w kolejkach można jednak ominąć, kupują produkty on-line. W Niemczech istnieją specjalne witryny gromadzące oferty promocyjne np. Black-Friday.de czy Black Friday Sale albo znane na całym świecie sklepy internetowe jak Amazon.de, ebay.de. Do wyprzedaży można i warto się przygotować, testując produkty wcześniej w sklepach, czy przeglądając nadchodzące promocje w mediach społecznościowych .Warto wspomnieć, że niektóre oferty pojawiają się już o północy, więc osoby, które należą do nocnych marków, z wyprzedzeniem mogą dokonać wymarzonych zakupów.

 

Przy zakupach on – line warto pamiętać o podawaniu swoich danych osobowych jedynie podczas zakupów na zaufanych stronach, ale także o prawie do zwrotu towaru w terminie 14 dni.