Skip to main content

Zmiana pracy – kiedy najlepiej to zrobić?

Praca za granicą

Kiedy najlepiej zmienić pracę?

Statystyki są bezwzględne: aż 87% pracowników planuje zmienić pracę w przeciągu najbliższych 2 lat. Jednak co nas motywuje do zmiany pracy i kiedy jest na nią najlepszy czas?

Niegdyś praca przez całe życie w jednej firmie stanowiła normę. Jeszcze w 2005 roku częsta zmiana pracy była postrzegana pozytywnie jedynie przez 29% Polaków. Obecnie jednak coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której nasi rodacy decydują się na zmiany zawodowe nawet kilka razy w ciągu jednego roku. Różne pozycje w CV dotyczące zmiany pracy, coraz częściej oznaczają chęć rozwoju oraz umiejętność przystosowania się do nowych warunków, która jest niezwykle ceniona przez pracodawców. Oczywiście nie warto również przesadzać. 20 różnych miejsc pracy w przeciągu 3 lat może oznaczać, że również w nowej pracy nie zagrzejemy zbyt długo miejsca.

Dlaczego zmieniamy pracę?

Z pewnością nikogo nie zdziwi fakt, że główną przyczyną zmiany pracy są kwestie finansowe. Jednak (wg badań Hays Polska) już na drugim miejscu wśród najpopularniejszych powodów zmiany zatrudnienia jest opcja rozwoju. Co trzeci pracujący uważa, że opcja rozwoju jest interesująca, jeśli można liczyć na nowe wyzwania.
 


 

Zamienił stryjek siekierkę na kijek

Zdarza się, że decyzję o zmianie pracy podejmujemy w silnych emocjach. Niedocenieni przez pracodawcę, z poczuciem krzywdy z dnia na dzień „rzucamy wypowiedzenie” i wierzymy w uśmiech losu. Mimo rynku pracownika i coraz większej liczby dobrych ofert pracy bywa, że łapiemy się pierwszej lepszej możliwości. Wówczas okazuje się, że nowa praca wcale nie jest o wiele lepsza niż poprzednia. Dlatego też decyzja o zmianie pracy powinna być dokładnie przemyślana i szczegółowo przygotowana.

Kiedy najlepiej zmienić pracę?

Wśród symptomów, które powinny skłonić do zmiany pracy, należy wyróżnić:

  • Długotrwałą frustrację i zniechęcenie do obowiązków;
  • Złe relacje w pracy;
  • Niekorzystne zmiany zachodzące w firmie;
  • Brak perspektyw na rozwój w pracy;
  • Nadmierny stres;
  • Negatywne reakcje organizmu na pracę: ból głowy, bóle brzucha, biegunka.
  • Brak satysfakcji finansowej;

     

Przygotowanie do zmiany

Jeśli jesteśmy już przekonani do rozpoczęcia nowej drogi zawodowej, a nasza decyzja jest w pełni przemyślana powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować:

  1. Przejrzyjmy oferty pracy. Oceńmy realnie nasze szanse. Może interesujące nas stanowiska wymagają kursów lub dodatkowych umiejętności, które powinniśmy nabyć, by mieć lepsze szanse na rynku pracy.

  2. Odświeżmy CV. Często okazuje się, że nasz życiorys nie był aktualizowany nawet przez kilka lat. Warto jest uzupełnić dokument o aktualnie wymagane klauzule oraz uzyskane doświadczenie i umiejętności. Pamiętajmy również, by sprawdzić aktualność naszych danych kontaktowych.

  3. Nie palmy za sobą mostów. Opuszczenie dotychczasowego miejsca pracy nie powinno wiązać się z negatywnymi emocjami z obu stron. Warto pamiętać, że czasami zmiana pracy nie oznacza zmiany branży, a zatem jest możliwość, że kiedyś ponownie spotkamy się z osobami, z którymi pracowaliśmy.

  4. Wypiszmy swoje wymagania. Zastanówmy się, co Nam najbardziej nie pasowało w dotychczasowej pracy i czego oczekujemy od nowego pracodawcy. Postarajmy się aby te elementy były dokładnie określone i realne.

  5. Przejrzyjmy internet. Jeśli dawno nie zmienialiśmy pracy, z pewnością przyda się odświeżenie wiedzy z zakresu rozmowy kwalifikacyjnej. Warto jest się przygotować do najpopularniejszych pytań.

Niezależnie od tego, czy planujemy zmianę pracy w przeciągu najbliższych miesięcy, czy też lat, warto jest być dobrze przygotowanym i świadomym obecnego rynku pracy. Przemyślane decyzje, z pewnością przyniosą więcej zysków niż strat.

 

Tekst został opracowany przez: