Niemcy to państwo powstałe w skutek zjednoczenia kilkadziesiąt lat po wojnie. Miało to miejsce 3 października 1990 roku, gdy NRD (Niemiecka Republika Demokratyczna) i RFN (Republika Federalna Niemiec) nadały obecny kształt znanemu nam dzisiaj państwu ze stolicą w Berlinie.
Układ ku zjednoczeniu Niemiec podpisały również mocarstwa takie jak: Francja, USA, Wielka Brytania i wówczas Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Co oznacza, że kraje związkowe NRD – na wschodzie kraju, przystąpiły do RFN – zachodnich Niemczech.
W skład RFN, czyli w zachodniej części kraju, wchodziły landy takie jak:
- strefa brytyjska
- Dolna Saksonia
- Hamburg
- Nadrenia Północna-Westfalia
- Szlezwik-Holsztyn
- strefa amerykańska
- Bawaria
- Brema
- Hesja
- Wirtembergia-Badenia
- strefa francuska
- Badenia
- Nadrenia-Palatynat
- Wirtembergia-Hohenzollern
NRD obejmowała landy znajdujące się na wschodzie. W skład byłej NRD wchodziły:
- strefa radziecka
- Berlin (stolica o statusie specjalnym)
- Brandenburgia
- Meklemburgia
- Saksonia
- Saksonia-Anhalt
- Turyngia
Niemcy aktualnie posiadają 16 krajów związkowych. Mają one ograniczoną suwerenność, co jest związane z osobną działalnością gospodarczą. Zaledwie trzy z nich stanowią potęgę niemieckiej gospodarki: Bawaria, Hesja oraz Badenia-Wirtembergia. Określenie najbogatszy land odnosi się jednak do samej Bawarii.
Zestawienie 3 najbogatszych landów na terenie Niemiec
Bawaria – najbogatszy land Niemiec
Podstawowe informacje o ww. części Niemiec
- stolicą jest Monachium
- liczba mieszkańców wynosi 13 140 183 (31 grudnia 2020)
- powierzchnia wynosi 70 541,57 km²
- produkt krajowy brutto (PKB) wynosi 632 897 mln euro
Bawaria – najbogatszy land – gospodarka i przemysł
Nie bez powodu Bawaria nazywana jest doliną krzemową Niemiec. Wysoko rozwinięty jest tam przemysł lotniczy – znajdują się tu takie firmy jak MTU, produkujące silniki lotnicze i czołgowe oraz Airbus Group – europejski koncern militarny i lotniczy.
Na uwagę w Niemczech zasługuje również przemysł elektroniczny, maszynowy, włókienniczy oraz rafineryjny.
Wiele koncernów samochodowych ma swoje siedziby w Bawarii, m.in. Audi czy MAN zajmujący się produkcją samochodów ciężarowych i autobusów. Co ciekawe, nazwa znanego producenta samochodów – BMW – znaczy „Bawarska Fabryka Silników” (Bayerische Motoren-Werke).
Bawarskie rolnictwo jest jednym z najbardziej rozwiniętych w całych Niemczech. Bawaria szczyci się największą w Niemczech produkcją mleka, serów i wyrobów mleczarskich.
Na terenie Bawarii znajdują się trzy elektrownie atomowe:
- Isar w Essenbach
- Grafenrheinfeld
- Gundremmingen
W miejscowości Garching bei München można zauważyć reaktor badawczy.
Dobytek kulturalny Bawarii
Najbogatszy land co roku organizuje również słynną imprezę Oktoberfest. Odbywa się ona w Monachium i trwa dwa tygodnie. Jest to najsłynniejszy na świecie festiwal piwa.
Bawarię jako najbogatszy land, posiadający wysokie PKB charakteryzują miejsca kulturowe. Będąc za granicą, warto rozejrzeć się i docenić piękno i zabytki Europy oraz danego landu Niemiec.
- Nowy Ratusz oraz Plac Mariacki
- Rezydencja władców Bawarii
- Hale piwne oraz ogrody piwne
- Pałac i kompleks parkowy Nymphenburg
- Pałac Schleissem
- Kompleks olimpijski oraz stadion olimpijski
- Muzeum i centrum wystawowe marki BMW
- Nowa i Stara Pinakoteka
- Muzeum Kolei (DB Museum)
- Zamek Neuschwanstein
Hesja
Podstawowe informacje dot. danego landu Niemiec
- stolicą jest Wiesbaden
- liczba ludności wynosi 6 116 203
- powierzchnia wynosi 21 115 km²
- produkt krajowy brutto (PKB) wynosi 294 477 mln euro
Gospodarka danego landu różni się jego regionami – Hesja
Administracyjną stolicą Hesji jest Wiesbaden, jednak to Frankfurt nad Menem jest największym miastem tego regionu pod względem powierzchni, ale również ma wysoce rozwinięty przemysł i sektor bankowy. Stanowi on nieoficjalną siedzibę Hesji.
Miasto nazywane niemieckim Nowym Jorkiem posiada siedziby takich banków, jak Deutsche Bank AG czy Commerzbank AG.
Południowa część Hesji jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych regionów w Niemczech. Znajdują się tam koncerny przemysłu chemiczno-farmaceutycznego, maszynowego, samochodowego, a przede wszystkim liczne banki i inne przedsiębiorstwa usługowe.
Miasto Offenbach am Main wyróżnia przemysł skórzany.
Hesja nie jest jednak landem, który skupia się jedynie na sektorach usługowych czy przemysłowych. Posiada on wiele różnych branż. Około 1/3 obszaru Hesji jest zagospodarowana pod uprawy rolne.
Przedstawiciele największych przedsiębiorstw:
- Lufthansa
- REWE Group
- Deutsche Bahn AG
- Adam Opel AG
- Deutsche Bank AG
- Commerzbank AG
Land charakteryzuje również jego kultura
W każdym landzie można się zakochać. Hesja nie stanowi wyjątku od tej reguły. Posiada wiele pięknych i interesujących miejsc kulturowych.
- Römer średniowieczny budynek w Altstadt
- zamek Frankensteina
- Park Wilhelmshöhe
- Katedra Cesarska we Frankfurcie nad Menem
- zamek Braunfels
- Main Guard Square
- muzeum nauki Mathematikum
- klasztor cystersów Eberbach Abbey
- Katedra w Limburgu
Badenia-Wirtembergia
Podstawowe informacje o danym kraju związkowym
- stolicą jest Stuttgart
- liczba mieszkańców wynosi 10 789 000
- powierzchnia wynosi 35 751,46 km²
- produkt krajowy brutto (PKB) wynosi 524 325 mln euro
W różnych regionach gospodarka wygląda inaczej
W regionie głównie występuje przemysł samochodowy – jest to ważniejszy ośrodek przemysłu samochodowego w Niemczech, takich marek jak Daimler AG, Porsche, Bosch.
Land jest również rozwinięty pod względem wielu innych gałęzi przemysłu, między innymi: przemysłu mechanicznego, elektrotechnicznego, elektronicznego, optycznego, precyzyjnego (zwłaszcza zegarmistrzowskiego), ponadto włókienniczego, odzieżowego i chemicznego.
Na dzień 30 września 2011 roku w landzie zarejestrowanych było 132 629 przedsiębiorstw. Zatrudnianych w nich było około 729 000 osób. Obrót wyniósł 80 miliardów euro.
Użytki rolne zajmują około 42% powierzchni tego regionu. Jest to głównie uprawa zbóż takich jak pszenica, buraki cukrowe, ziemniaki oraz warzywa, a także winorośl. Rozwinięte jest sadownictwo i leśnictwo. W kontekście hodowli zwierząt, główną gałąź stanowią bydło i trzoda chlewnej.
Co zwiedzać i gdzie jechać w czasie wolnym?
Ten land obfituje w mnogość miejsc, w których można spędzić czas wolny. Atrakcji jest co nie miara, więc wyjazd do tego regionu koniecznie musi potrwać dłuższą chwilę.
- Muzeum Mercedes-Benz
- Wieża telewizyjna w Stuttgarcie
- Katedra w Ulm
- Zamek w Heidelbergu
- Wyspa kwiatów Mainau
- Ogrody w Ludwigsburgu
- Kąpielisko Friedrichshafen
- Park Neckarwiese
Stolica Berlin
Ciekawostką jest fakt, że Berlin stale się zadłuża i nie może wyplątać się z finansowych kłopotów, podczas kiedy Bawaria, Hesja i Badenia-Wirtembergia stale się rozwijają i wpływają pozytywnie na rozwój gospodarki w kraju.
Wzrost niemieckiej gospodarki i wyjazd do pracy
Około 80% ofert pracy naszej agencji zatrudnienia dotyczy kandydatów właśnie do tych trzech landów. Ofert wciąż przybywa, a chętnych do wyjazdu z Polski również nie brakuje.
Nie ma w tym jednak nic dziwnego – jak widać Niemcy posiadają zarówno słabsze regiony, jak i silniejsze – zwane również bogatymi. Wschodnie landy zdecydowanie różnią się od zachodnich landów. Tymczasem wielu Niemców dostrzega znaczące różnice nie tylko w gospodarce, ale również w zachowaniu mieszkańców konkretnego landu.
Każdy region posiada jednak swoje plusy i minusy, a także wiele atrakcji i możliwych aktywności. Landy posiadają odrębne historie oraz niezależność, które wskazują na ich dalsze losy. Nie oznacza to jednak, że nie mają one cech wspólnych. Landy potrafią doskonale się porozumieć oraz wypracować kompromis w wielu kwestiach.
Wielu Polaków chwali sobie wyjazd do Niemiec do pracy. Sprawdź ich opinie tutaj. Ponoć w każdym landzie można znaleźć pozytywne strony.