2019
05 listopada
Mandaty drogowe w Islandii i Norwegii

Mandaty w Norwegii i Islandii – sprawdź obowiązujące przepisy!

Skandynawskie kraje słyną z niezwykle wysokich kar za łamanie przepisów drogowych. Stawki to nawet kilka tysięcy złotych za wydawałoby się, że niewielkie przekroczenie prędkości. Jeżeli masz zamiar podróżować po norweskich czy islandzkich drogach to koniecznie zobacz, jakie prawa tam obowiązują!  

Norwegia

Największą zmorą norweskich kierowców są liczne ograniczenia, a wraz z nimi wysokie mandaty i groźba utraty prawa jazdy. Poniżej znajdziecie aktualny taryfikator mandatów.  

Kary za przekroczenie prędkości przy ograniczeniu do 60km/h lub mniej:

 
 • do 5 km/h – kara finansowa w wysokości 800 koron (ok. 330 zł)
 • od 6 do 10 km/h – kara finansowa w wysokości 2 100 koron (ok. 870 zł)
 • od 11 do 15 km/h – kara finansowa w wysokości 3 800 koron (ok. 1580 zł)
 • od 16 do 20 km/h – kara finansowa w wysokości 5 500 koron (ok. 2287 zł)
 • od 21 do 25 km/h – kara finansowa w wysokości 8 500 koron (ok. 3535 zł)
  Po przekroczeniu ostatniej prędkości, czyli 25 km/h grozi nam nawet utrata prawa jazdy. Konfiskata może być tymczasowa np. na 3 tygodnie, ale w zależności od wagi złamanego przepisu, może być nawet trwała.  

Kary za przekroczenie prędkości przy ograniczeniu do 70km/h lub mniej:

 
 • do 5 km/h – kara finansowa w wysokości 800 koron (ok. 330 zł)
 • od 6 do 10 km/h – kara finansowa w wysokości 2 100 koron (ok. 870 zł)
 • od 11 do 15 km/h – kara finansowa w wysokości 3 400 koron (ok. 1400 zł)
 • od 16 do 20 km/h – kara finansowa w wysokości 4 700 koron (ok. 1950 zł)
 • od 21 do 25 km/h – kara finansowa w wysokości 6 400 koron (ok. 2660 zł)
 • od 26 do 30 km/h – kara finansowa w wysokości 8 500 koron (ok. 3530 zł)
 • od 31 do 35 km/h – kara finansowa w wysokości 10 200 koron (ok. 4240 zł)
  Przekroczenie dozwolonej prędkości o 36 km/h (lub więcej) podobnie jak wcześniej grozi utratą prawa jazdy. A jak sytuacja wygląda w przypadku autostrad? Zgodnie z prawem na autostradzie maksymalną dopuszczalną prędkością jest 90 km/h (na niektórych odcinkach może być więcej – warto zwracać uwagę na znaki!). Jeżeli przekroczysz tą prędkość o 36 – 40 km/h to możesz otrzymać mandat w wysokości 10 650 koron (ok. 4430 zł). Inne wykroczenia, za które można dostać pokaźny mandat w Norwegii to również jazda na czerwonym świetle. Wysoce nietolerowane wykroczenie karane jest grzywną 6800 koron (ok. 2828 zł). Jeśli ktoś podczas jazdy w mieście pokusi się o skrócenie drogi i jazdę nie swoim pasem, np. na buspasie, będzie czekała go kara w wysokości 5500 koron (ok. 2287 zł). W Polsce często spotykaną praktyką jest tzw. siedzenie na ogonie, czyli jechanie zbyt blisko zderzaka znajdującego się przed nami auta. W Norwegii takie zachowanie jest karane mandatem i za nie przestrzeganie bezpiecznego odstępu między samochodami można dostać mandat w wysokości 6800 koron (ok. 2828 zł). W taki sposób norweska policja zapobiega kolizjom, do których w większości przypadków dochodzi przez taki styl jazdy. Co jeśli kierowca prowadzący samochód nie posiada prawa jazdy? Jeśli kierowca stracił prawo jazdy, a mimo to nadal prowadzi samochód, przy pierwszej kontroli mandat może wynieść od 8000 do 9500 koron (od ok. 3331 do 3955 zł). Jeżeli policja skontroluje takiego kierowcę ponownie mandat wzrośnie. W Norwegii obowiązują również kary za jazdę bez prawa jazdy, którego kierowca zapomniał wziąć ze sobą. Zapominalscy dostaną pouczenie w wysokości 500 koron (ok. 208 zł).   Kierowcy w Norwegii mogą stracić prawo jazdy za zbyt dużą prędkość. Dla przypomnienia są to wykroczenia:
 • o 26 km/h w miejscu z ograniczeniem do 60 km/h
 • o 36 km/h w miejscu z ograniczeniem 70 km/h lub 80 km/h
 • oraz o 41 km/h w terenie z ograniczeniem 90 km/h lub więcej
  Jeśli kierowca podczas policyjnej kontroli będzie miał we krwi 0,5 promila alkoholu również zostanie mu odebrane prawo jazdy. Jeśli w krwi będzie miał mniej promili ale jego zachowanie na drodze będzie zagrażać bezpieczeństwu innych to również zostanie mu odebrany dokument upoważniający do jazdy. Kierowcy posiadający na swoim koncie wiele wykroczeń i nadal nie stosujący się do przepisów ruchu drogowego także mogą pożegnać się z prawem jazdy. Wysokość mandatów w Norwegii przeraża i skutecznie zapobiega piractwu drogowemu. Dla przykładu w Polsce maksymalna kara za przekroczenie prędkości to jedyne 500 zł i to w przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości o 50 km/h! W Norwegii tak wysokie przekroczenie prędkości grozi nawet utratą prawa jazdy lub mandatem kilkukrotnie wyższym od takiego w Polsce. W tym kraju istnieje natomiast możliwość rozłożenia mandatu na raty. W przypadku chęci zapłacenia za mandat w takiej formie należy zgłosić się do Państwowego Centrum Depozytowego.  Warto również zaznaczyć, że osoby spoza Norwegii zobowiązane są do zapłaty mandatu od razu po jego wystawieniu przez funkcjonariuszy norweskiej policji. Jeśli kierowca popełnił kilka wykroczeń na norweskich drogach istnieje możliwość zredukowania wysokości mandatu. Za najwyższe wykroczenie wysokość mandatu pozostaje bez zmian, według obowiązującego prawa, natomiast pozostałe mandaty za mniejsze wykroczenia mogą być zredukowane nawet do 50%. W Norwegii ważne jest także terminowe dokonywanie zapłaty za mandat, w przeciwnym razie grozi kara pozbawienia wolności.Przykładowo jeśli mandat wynosi ponad 10 tysięcy koron norweskich i nie dokonamy terminowej wpłaty możemy trafić na 20 dni do więzienia. Jeśli karany spóźnia się z zapłatą kary więcej niż 3 lata to państwo może ściągnąć należność z jego wypłaty lub oszczędności. Kara więzienia jest ostatecznością.  

Islandia

  Przepisy drogowe na wyspie są niezwykle rygorystyczne i dość skutecznie przestrzegają kierowców przed łamaniem prawa. Wszystko za sprawą niezwykle wysokich mandatów, które przyznawane są za najdrobniejsze przewinienia. Mówimy tu o kwotach w wysokości kilku- czy kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko za sprawą dużych podwyżek mandatów, które miały miejsce w 2018 roku. W niektórych przypadkach kary wzrosły o 400 procent. Niektóre przepisy dotyczące kar pozostawały niezmienne od 10 lat, więc islandzki rząd musiał zdecydować się na wprowadzenie radykalnych zmian. Kierowca korzystający z telefonu komórkowego lub prowadzący rozmowy telefoniczne bez użycia zestawu głośnomówiącego po wprowadzonych zmianach będzie musiał liczyć się z karą 40 tysięcy koron islandzkich (ok. 1250 zł). Przez ostatnie 6 lat kara za takie wykroczenie zaczynała się od 5 tysięcy koron (zaledwie około 157 zł) więc w tym przypadku jest to ośmiokrotne podwyższenie kary! Jeśli kierowca nie zmieni opon na letnie to dotknie go kara 80 tysięcy koron islandzkich (ok. 2520 zł). Jazda na czerwonym świetle równa się teraz 30 tysiącom koron islandzkich  (ok. 945 zł) i jest do dwukrotność kary sprzed zmiany przepisów. Przekroczenie prędkości będzie karane mandatem o wysokości 240 tysięcy koron (czyli ok. 7555 zł) i jest to o 90 tysięcy koron więcej niż przed zmianą przepisów.  Przestrogą przed jazdą po alkoholu niech będzie dla wszystkich najwyższy mandat w wysokości 320 tysięcy koron, czyli prawie 11 tysięcy złotych oraz utrata prawa jazdy. Nieco łagodniej wygląda natomiast system naliczania punktów karnych. Maksymalnie można mieć 12 punktów. Za standardowe wykroczenie otrzymuje się od 1 do 3 punktów. Przed wyruszeniem w drogę warto więc zapoznać się z zasadami ruchu drogowego.  

Standardowe ograniczenia prędkości na Islandii to:

 • 50 km/h na obszarze zabudowanym
 • 80 km/h na drogach żwirowych
 • 90 km/h na drogach asfaltowych
 • 80 km/h dla samochodów poruszających się z przyczepą
  Na niektórych odcinkach mogą obowiązywać inne prędkości, co będzie oczywiście komunikowane znakami drogowymi. Pamiętaj również o obowiązkowym trójkącie ostrzegawczym, zapalonych światłach przez cały rok oraz oponach zimowych od listopada do połowy kwietnia. Kamizelka odblaskowa, zapasowe żarówki, gaśnica czy apteczka nie są obowiązkowym wyposażeniem samochodu.  

Jak można zdać prawo jazdy w Norwegii?

Sposób zdawania na prawo jazdy w Norwegii jest dosyć podobny do tego w Polsce. Tutaj również najpierw trzeba przystąpić do testu teoretycznego. Można to zrobić minimum 6 miesięcy przed osiągnięciem wieku wymaganego do uzyskania danego rodzaju prawa jazdy. Taki egzamin należy zdać na minimum 85% aby uzyskać wynik pozytywny. Co ciekawe w trakcie testu teoretycznego zostaje także sprawdzony wzrok przyszłego kierowcy. Jeśli jednak wynik egzaminu będzie negatywny do kolejnego można przystąpić najwcześniej dopiero po dwóch tygodniach. Aby móc przystąpić do zdawania prawa jazdy należy spełnić warunki:
 • legalnie przebywać na terenie Norwegii minimum pół roku;
 • spełniać wymagania zdrowotne, aby móc prowadzić pojazdy mechaniczne;
 • osiągnąć wiek wymagany do zdawania na daną kategorię prawa jazdy (dla kategorii B jest to 18 lat, ale w przypadku zdawania na kategorię większych pojazdów kierowca musi mieć ukończone 21 lat);
  Od teorii do praktyki – egzamin praktyczny w Norwegii trwa zwykle około godziny. Zaczyna się od sprawdzenia stanu technicznego samochodu. Następnie odbywa się jazda samochodem i egzamin w praktyce. Ocenę pozytywną lub negatywną otrzymuje się na koniec egzaminu. W przypadku negatywnego wyniku do kolejnego egzaminu można podejść dopiero po 4 tygodniach. Ceny kursu na prawo jazdy w Norwegii wahają się od 15 tysięcy do 40 tysięcy koron norweskich (od ok. 6237 zł do ok. 16666 zł). Natomiast egzamin na prawo jazdy to koszt 540 koron norweskich w przypadku egzaminu teoretycznego (ok. 225 zł) i jest to kwota, która jest niezmienna bez względu na kategorię prawa jazdy. Natomiast egzamin praktyczny to koszt wahający się od 810 do 970 koron norweskich (od ok.336 zl do ok. 403 zł) i cena ta zależy od kategorii zdawanego prawa jazdy.  

Nie masz prawa jazdy i chciałbyś zdawać będąc na Islandii?

  Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że egzamin na prawo jazdy na Islandii to bułka z masłem. Ostatnio jednak te przepisy zaostrzyły się, a podczas nauki jazdy trzeba liczyć się z lekcjami w ekstremalnych warunkach pogodowych. Wszystko po to, żeby nowicjusze byli przygotowani na to, co może ich faktycznie spotkać na drodze. Warto pamiętać, że osoby, które dopiero co zrobiły prawo jazdy muszą je odnawiać. Wszystko przez to, że są one terminowe. Dokument otrzymujemy na początku tylko na trzy lata. Jeżeli w ciągu tych trzech lat nie mamy na koncie wypadku czy innych incydentów drogowych, to prawo jazdy jest automatycznie przedłużane na piętnaście lat. Do testu na prawo jazdy kategorii A2, czyli na motocykle o mocy do 35 kW, mogą przystępować osoby mające minimum 19 lat. Mocniejsze pojazdy mogą być prowadzone przez osobę powyżej 24 roku życia. Młodsze osoby mogą prowadzić motorowery (od 15 roku życia) czy traktory (od 16 roku życia). Na Islandii obowiązują również dodatkowe restrykcje dla seniorów. Po 70 roku życia muszą oni odnawiać prawo jazdy przystępując co dwa lata do testu. Koszty przygotowania do egzaminu oraz samo przystąpienie do niego to łącznie koszt około 300 tysięcy koron islandzkich, czyli około 10 tysięcy złotych.  

Jak zwiedzać samochodem Islandię?

  Zarówno podróżnicy, jak i osoby pracujące na Islandii muszą pamiętać o ciągle zmieniającej się pogodzie. Niezależnie od pory roku nagle w środku dnia kierowców może zaskoczyć wichura czy oblodzona droga. Trzeba więc uważać i zdjąć nogę z gazu, w szczególności jeżeli decydujemy się podróżować po drogach bocznych, często bez asfaltu. Warto jednak odpowiednio się do tego przygotować. Pamiętaj o zabraniu pełnego kanistra z benzyną oraz potrzebnych narzędzi do zmiany opon, gdyż na pomoc możesz później czekać wiele godzin.