Skandynawowie są postrzegani jako jedni z najszczęśliwszych ludzi na świecie. Skandynawska kultura pracy zdecydowanie różni się od tej w Polsce. Warto zapoznać się z jej wadami/zaletami. Zwłaszcza jeśli rozważa się wyjazd do pracy do Skandynawii.
Dobro pracownika w Skandynawii
W krajach skandynawskich na pierwszym miejscu stawia się pracownika. Wypoczęty i zregenerowany pracownik to podstawa, aby był on wydajny i dobrze wykonywał swoje obowiązki. Decyzje, zadania oraz czas który na nie poświęca są mocno uzależnione od miejsca pracy jednakże sama kultura skandynawska mocno różni się od tej, którą znamy na polskim rynku pracy.
Czas pracy i nadgodziny w Danii, Szwecji i Norwegii
Skandynawowie obowiązki wykonują w formie ustalonych godzin pracy, gdyż nie przepadają za wykonywaniem nadgodzin. Przeciętny Skandynaw rezygnuje z wykonywania pracy po godzinach, gdyż straciłby równowagę między życiem prywatnym a zawodowym, do której każdy z nich dąży. Balans ten to jedna z najważniejszych wartości Skandynawa. Sprzyja ona lepszemu nastrojowi pracownika, a także przyjemniejszej atmosferze wewnątrz zespołu skandynawskiego.
Z kolei nadgodziny są cenione u pracowników z innych krajów – oczywiście dobrowolnie. Choć Skandynawowie sami nie lubią robić nadgodzin, Skandynawowie utrzymują przyjacielskie relacje z obcokrajowcami, którzy chętnie pracują po godzinach. Nadgodziny dają również możliwość dodatkowego zarobku, który cieszy się popularnością wśród Europejczyków.
Rywalizacja a praca zespołowa w krajach skandynawskich
W skandynawskich firmach istotnym elementem jest zaangażowanie i współpraca wśród pracowników. Charakteryzuje ich płaska struktura. Skandynawowie nie utrzymują ścisłej hierarchii, stawiają na równość i grę zespołową. Najbardziej udany projekt to taki, w którym każdy dołożył swoją cegiełkę, kierownik projektu pracował równo z resztą, a rywalizacja niemalże nie istniała w obrębie grupy.
Biorąc pod uwagę brak hierarchii w firmie należy zwrócić uwagę na długi okres podejmowania decyzji. Skandynawowie stawiają na wspólne omówienie i rozwiązanie problemów. Częstokroć pojawiają się również problemy, a pójście na kompromis też nie jest tak proste jak by się mogło wydawać. Nikt nie chce podjąć ostatecznej decyzji, przez co kwestie problematyczne są rozwiązywane przez dłuższy czas.
Wracając do tematu gry zespołowej, ważną jej częścią jest zaufanie, którym darzą siebie wzajemnie pracownicy już od pierwszego dnia. W kwestii zaufania społecznego przodują Norwegowie, którzy wychodzą z założenia, iż wszyscy obywatele mają wysokie wartości moralne.
Przerwy w pracy i budowanie relacji w Norwegii, Szwecji i Danii
Podczas pracy Skandynawowie, a zwłaszcza Szwedzi, cenią sobie przerwę na kawę. Jest to tzw. fika i służy nawiązywaniu lepszych stosunków pracowniczych oraz poznawaniu się bliżej z resztą zespołu. Przerwy te są często nawet zaplanowane na konkretną godzinę i stają się obowiązkowym punktem dnia. Poza tym, przerwy same w sobie są bardzo szanowane przez pracowników oraz przełożonych.
Dni wolne, urlop i odpoczynek w Skandynawii
Jak najlepiej pracownik wraca do sił? Na urlopie. Do nich Skandynawów nie trzeba przekonywać. Gdy tylko nadchodzi sezon urlopowy, każdy z nich wykorzystuje jak najdłuższą chwilę dla siebie, aby oczyścić umysł, zregenerować ciało i wrócić pełnym chęci i motywacji do pracy.
System pracy w Skandynawii
W skandynawskiej kulturze widoczny jest lagom, czyli idea sprzyjająca pracy. Skandynawowie utrzymują, iż nie samą pracą człowiek żyje, tak więc nie wymaga to perfekcjonizmu. Dla nich, jedynie praca musi być wykonana wystarczająco, w sam raz.
Równowaga między pracą a życiem prywatnym w Norwegii, Danii i Szwecji
Jak widać Skandynawowie nie są przepracowanymi czy zestresowanymi pracownikami. Wyróżnia ich zadowolenie z obecnego stanu rzeczy. Doceniają możliwość spędzenia wieczoru z przyjaciółmi czy rodziną, nie myśląc o tym, co się wydarzy kolejnego dnia w pracy. Nordyckie podejście oraz style zarządzania w organizacji firmy to typ działania oraz rozwoju, który dobrze wpływa na firmy oraz pracowników. Skandynawowie chcą pracować i rozwijać się na ścieżce zawodowej, lecz na własnych zasadach.
Od wielu lat świadczymy usługi związane z wyjazdem do pracy za granicę. Posiadamy wykwalifikowanych specjalistów, którzy zawsze służą radą oraz pomocą przyszłym pracownikom. Jeśli jesteś zainteresowany pracą w Skandynawii, sprawdź nasze oferty pracy w Danii i Norwegii!