Jedzenie to jeden z naszych ulubionych tematów. Żyć, aby jeść czy jeść, aby żyć? A może połączyć przyjemne z pożytecznym i podczas wyjazdu za granicę do pracy, poruszać się w czasie wolnym śladami kulinarnych tradycji?
Każdy kraj w Europie charakteryzuje się specyficznymi przysmakami. W poniższym artykule wzięliśmy pod lupę Holandię oraz Danię. Specjały z tych krajów na pewno zaskoczą niejednego z Was!
Holandia – kraina serów i nie tylko
Holandia to państwo leżące na zachodzie Europy, mające dostęp do morza. Pod względem gospodarczym Holandia jest bardzo dobrze rozwinięta. Bardzo dobrze rozwinięta jest branża rolnicza, co przekłada się bezpośrednio na oferowane przez holenderską kuchnie produkty.
Choć Holandia wydaje się być nam wszystkim znana, jej mapa gastronomiczna może niektórych zadziwić. Holandia to państwo leżące niedaleko Polski, również w Europie, i mogłoby się wydawać, że tradycje kulinarne nie powinny za bardzo odbiegać od naszych. Jakże można się pomylić!
Lokalne przysmaki
Mieszkańcy Holandii najczęściej lubują się w różnego rodzaju serach. Co ciekawe, Holendrzy są największymi eksporterami sera na świecie. Można znaleźć u nich wszelkiego rodzaju gatunki sera, zaczynając od tych najbardziej popularnych typu gouda czy edam po te bardziej wykwintne i wyrafinowane, np. boerenkaas, stremsel, graskaas, herfse kaas, hooikaas, leerdammer kaas, leidse kaas, meikaas, noord-hollandse kaas. Będąc w Holandii warto zorientować się, czy w naszej okolicy nie odbywają się przypadkiem targi serowe. Można tam spróbować serów wytwarzanych lokalnie.
Mówiąc o serach, warto wspomnieć również o zupie serowej. Z pewnością zadowoli ona gusta co wybredniejszych zjadaczy chleba. Zupy serowe są jednymi z najpopularniejszy zup w kuchni holenderskiej. Najbardziej zaskoczyć może zupa snert/erwtensoep. Zadziwiająco podobna do naszej polskiej grochówki, jednak może zawierać kiełbasę, bekon, cebulę czy seler. Jej konsystencja jest bardziej kremowa. Popularnością cieszy się również bruine bonensoep – zupa z brązowej fasoli.
Jedną z najpopularniejszych przekąsek w Holandii są dwa wafle przekładane syropem (gęstym karmelem). Można się nimi zajadać na ciepło bądź w temperaturze pokojowej. Gdy jednak mamy ochotę na coś „na słono”, proponujemy sięgnąć po kiełbasę ossenworst. Są to wołowe kiełbaski, przypominające tatar, podawane z musztardą i przyprawami.
Popularne dania w Holandii
Holendrzy lubują się również w daniach rybnych. W menu można napotkać wiele pozycji na bazie ryb, takich jak zupy rybne czy smażone ryby. Popularną przekąską jest kibbeling, czyli kawałki smażonej ryby z sosem. Jedną z najczęściej zjadanych ryb jest śledź. W wielu miejscach można dokonać zakupu, np. kanapki ze śledziem (broodje haring).
Dania główne w Holandii to zazwyczaj posiłki jednogarnkowe. Występują zarówno w formie wegetariańskiej jak i mięsnej. Najpopularniejszym jest stamppot – są to ziemniaki z warzywami oraz podsmażonymi kawałkami boczku. Dużą popularnością cieszą się również kotlety mielone gehaktbal z brązowym sosem jus, a także draadjesvlees – gulasz z mięsa wołowego i cebuli na bazie bulionu oraz koncentratu pomidorowego.
A na deser Holendrzy najczęściej wybierają… jabłecznik (appelgebak)! Jest to ciasto wykonywane na przeróżne sposoby. Nie ma możliwości zjedzenia tak samo smakującego jabłecznika w różnych miejscach, a już na pewno nie w Polsce. Desery w Holandii stanowią nieodłączną część dnia. W menu można napotkać również takie pozycje jak: tompouce, czyli ciasto przygotowywane z ciasta francuskiego i waniliowego kremu z lukrem lub poffertjes, niewielkich rozmiarów puszyste naleśniczki wykonane z mąki gryczanej z dodatkiem drożdży, posypane cukrem pudrem, syropem klonowym lub adwokatem.
Co ciekawe Holendrzy stworzyli również własną odmianę frytek belgijskich. Te zakupione w Holandii są podwójnie smażone i podawane z sosem w osobnym opakowaniu.
Jadłospis Holendra
Typowy dzień Holendra rozpoczyna się od śniadania, które jest obfite oraz ma dodać siły i energii na resztę dnia. Jego podstawą jest zazwyczaj żółty ser w towarzystwie szynki, jajek, dżemu oraz pieczywa. Posiłek jest popijany kawą z zagęszczonym mlekiem. Przed obiadem następuje jeszcze czas na herbatę i coś słodkiego, np. babeczkę, ciastko lub czekoladę – dopiero wtedy można spożywać kolejny posiłek. W przepisach obiadowych królują ziemniaki. Dania zazwyczaj są jednogarnkowe, podawane w towarzystwie zup. Co ciekawe, na przystawkę zazwyczaj serwuje się rybę. Po obiedzie następuje czas na deser. Kolejno podawana jest kawa, a wieczory spędzane są w pubach z doborowym towarzystwem oraz mocniejszym alkoholem i barowymi przekąskami. Kolacje nie są przez Holendrów celebrowane w domach ani w formie obfitych posiłków.
Holendrzy zachowują zdrową dietę stosując również spore porcje owoców i warzyw. Warzywa i owoce stanowią, tuż obok ryb i serów, najbardziej popularne składniki codziennego menu Holendra. W kuchni holenderskiej stawia się na różnorodność.
Pozycje w holenderskim menu:
- stamppot – gulasz/ziemniaki z innymi warzywami, z dodatkiem mocno zesmażonego boczku
- haringsalade met bietjes – sałatka śledziowa
- bruine bonensoep – zupa z brązowej fasoli
- klapstuk – duszony szponder wołowy z puree z rozgotowanych ziemniaków, cebuli, jabłek
- pannenkoeken – naleśniki z syropem
- poffertjes – mini naleśniczki z cukrem pudrem
- boerenkool stamppot – ziemniaki z jarmużem i wędzoną holenderską kiełbasą rookworst
- hutspot – puree z rozgotowanych ziemniaków, marchwi i cebuli
- koninginnesoep – tzw. „zupa królowej” z kurczakiem, mąką i śmietaną
- draadjesvlees – duszona wołowina
- hachee – holenderski gulasz z dużymi kawałkami chudej wołowiny z cebulą i przyprawami w sosie własnym
- krabbetje – żeberka
- gehaktbal – rodzaj kotleta mielonego, który ma kształt dużej kulki i jest polewany sosem
- spelklappen – smażone plastry boczku
Dania jako kraj kawy, mięsa i słodkich deserów
Podstawy kuchni duńskiej
Kuchnia duńska jest tradycyjna, cechuje się szybkim przygotowaniem oraz niezbyt skomplikowanym recepturami. Ze względu na panujący w kraju klimat, mieszkańcy spożywają spore ilości mięs oraz ryb, a także tłustych dań.
Duńczycy bardzo nie lubią marnowania jedzenia. Dbają o to, aby wykorzystywać każdy produkt w pełni. Na półkach królują produkty BIO / organiczne. W Danii stawia się na zdrowy tryb życia oraz pełnowartościowe posiłki.
Duńskie przysmaki
Co ciekawe, odpowiednikiem drugiego śniadania bądź lunchu jest frokost. Najczęściej spożywa się podczas niego kanapki z chleba żytniego z różnymi dodatkami – smorrebrod. Tradycyjna kanapka składa się z pasztetu, solonego mięsa, galaretki i krążków cebulowych. Bardzo ważnym element doskonałej kanapki jest dobór lokalnego masła (Lurpak lub Kærgårdenoraz) i pełnowartościowych dodatków. Dania słynie ze swoich perfekcyjnych kanapek.
Największy posiłek je się dopiero pod koniec dnia. Zazwyczaj w jego skład wchodzi mięso w różnych wariantach. Najczęściej jest to wieprzowina, jednakże na stołach można spotkać również drób, wołowinę lub dziczyznę – pieczone, gotowane, duszone czy też marynowane. Nieco rzadziej na stołach królują ryby, np. śledzie, jednak nadal Duńczycy spożywają o wiele więcej ryb oraz owoców morza niż Polacy. Do obiadu podawane są znane nam bardzo dobrze ziemniaki, kwaszone lub konserwowane w occie warzywa oraz gęste, zawiesiste sosy.
Duńczycy nie jedzą zbyt dużo warzyw. Lubują się zdecydowanie w mięsach, a najlepszym według nich jest flæskesteg, czyli pieczeń wołowa, która charakteryzuje się chrupiącą skórką, nie rzadziej jest nafaszerowana czosnkiem lub suszonymi śliwkami.
Kolejnym popularnym daniem są frikadeller, czyli smażone kotlety z mielonego mięsa wieprzowego z dodatkiem jajka, mąki, soli, pieprzu i podsmażonej cebuli.
W Danii uwielbiane są również śledzie w najróżniejszych postaciach – marynowane, pieczone, smażone i wiele więcej. Duńskie marynaty przekonają do siebie nawet największych przeciwników śledzi.
Dzień z życia Duńczyka
Duńczycy mają bardzo dobrze zorganizowany dzień pod względem posiłków oraz napojów. Na śniadanie często jadają różnego rodzaju płatki z mlekiem lub jogurtem, następnie występuje przerwa na kawę, kolejno zjadają frokost i po nim wypijają kolejną kawę, do której spożywane jest coś słodkiego, np. ciasto lub ciasteczka. Tak jak wspomnieliśmy, obiad spożywany jest w późniejszych godzinach, często pod wieczór.
Dla przeciętnego Duńczyka dwie kawy dziennie to absolutne minimum. Często można spotkać Duńczyków pijących kawę nawet w późnych godzinach wieczornych. Herbata jest za to traktowana jako napój wypijany w czasie choroby. Wracając do kawy, warto jeszcze wspomnieć, iż często podawane są do niej sałatki rybne. W czasie posiłków oraz przerw na kawę Duńczycy uwielbiają ze sobą rozmawiać i śpiewać. Są bardzo wesołym narodem, który ceni sobie radosną atmosferę oraz budowanie relacji. Hygge, to słowo, które idealnie opisuje nastrój Duńczyków oraz ich podejście do życia. Oznacza ono, miłą i przyjemną atmosferę podczas spotkań oraz czerpanie z życia garściami.
Pozostając przy kwestii napojów, należy zwrócić uwagę na snaps, który jest tamtejszym rodzajem wódki, chętnie spożywanym przy okazji kolacji. Popularnością cieszy się również piwo oraz wino. Ciekawostką jest, iż Duńczycy piją bardzo wolno i oszczędnie. Jeden kieliszek wódki może starczyć na kilka toastów. W kwestii wódki, sięgają oni najchętniej po akvavit – jest to kminkowa wódka, która powstaje na bazie spirytusu ziemniaczanego albo zbożowego oraz innych dodatków.
Niewątpliwie warto jeszcze poruszyć temat duńskich deserów oraz przysmaku, jakim są sery. Sery są spożywane w różnych odsłonach. Najczęściej można spotkać tradycyjny ser havarti, jednakże w sklepach spotka się również esrom, danbo, edelpilz, fynbo oraz samsoe.
Duńskie desery skupiają się na maśle, drożdżach oraz owocach. Popularnością cieszą się słodkie bułki, tarty owocowe, ciastka maślane, czy budyń ryżowy z bitą śmietaną i posiekanymi migdałami z sosem owocowym.
Przykładowe dania z duńskiego menu:
- smørrebrød – kanapki z ciemnego, razowego pieczywa
- bornholmer – wędzony śledź na kromce ciemnego chleba
- frikadelle – kotlety mielone
- leverpostej – pasta z podrobów, słoniny i cebuli
- Øllebrød – tradycyjne śniadanie (czerstwy rugbrød – rodzaj ciemnego żytniego pieczywa, rozgotowany w piwie słodowym, ciemnym, słodkim)
- pålægschokolade – czekolada w plastrach
- havarti – ser z mleka krowiego
- risalamande – bożonarodzeniowy budyń ryżowy z bitą śmietaną i posiekanymi migdałami, podawanym z czerwonym sosem owocowym, zazwyczaj z czereśni
- rugbrød – chleb żytni
- karrysild – śledź curry
- Æbleflæsk – bekon z jabłkami i cebulą
- Dyrlægens Natmad – kanapka z wątrobianką i wołowiną
- Finker – potrawka z podrobów
- Gravlaks – łosoś marynowany
- Marineret Sild – marynowany śledź
- Sol over Gudhjem – siekane wędzone śledzie
- Bornholmsk Biksemad – smażony śledź wędzony
- Rulleal – węgorz faszerowany
- Frykadele – pulpety
- Helstegt Svinekam – pieczony schab
- Mortensgås – pieczona gęś
- Stegt Flæsk – smażony boczek z ziemniakami
- Medisterpølse / Medister – kiełbasa
- Rullepølse – boczek
- Saltkød – wołowina
- Sylte – salceson
- Bornholmer – śledź
- Kipper – śledź wędzony
- Sardiner – sardynki
- Stokfisk – sztokfisz
- Torsk – dorsz
Pyszne jedzenie i atrakcyjna praca
Poziom odczuwania głodu po powyższym artykule na pewno się zwiększył, tak więc zmierzając do końca (i sięgając po przekąskę) warto zwrócić jeszcze uwagę na oferty pracy dostępne w obydwu krajach.
Holandia i Dania zachęcają mnogością ofert pracy do wyboru. Jeśli jednak nie znajdziesz odpowiedniej oferty pracy bądź wolałbyś skorzystać z pomocy naszych rekruterów – zachęcamy do kontaktu. Zadzwoń na numer +48 539 601 600 lub napisz na adres praca@silverhand.eu.