Skip to main content

Język obcy, a praca za granicą – czy jest potrzebny?

Praca za granicą

Język obcy, a praca za granicą

Aż 41% Polaków było w sytuacji, w której żałowało, że nie znają języka obcego. Niezależnie od tego, czy chodzi o pracę, wakacje, czy też życie codziennie, warto postawić na naukę, która z czasem przyniesie wymierne korzyści.

Znajomość języków wśród Polaków

Według TNS Polska blisko połowa Polaków (44%) nie zna żadnego języka poza polskim. 38% deklaruje znajomość 1, zaś 18% zna 2 i więcej języków obcych. Najpopularniejszym wśród Polaków jest obecnie angielski. Jeszcze w 2000 roku był to język rosyjski, jako pozostałość po dawnym programie nauczania.

Swoją znajomość języków obcych zawdzięczamy przede wszystkim obowiązkowej nauce w szkole. Jednak jeśli chodzi o samodzielny wybór kompetencji językowych, Polacy decydują się przede wszystkim na angielski (92%) oraz niemiecki (4,5%). Zdecydowanie mniej osób skłania się ku nauce takich języków, jak: francuski, hiszpański, włoski, holenderski, norweski, szwedzki i duński. Wybór ten wiąże się z najczęstszymi kierunkami emigracji naszych rodaków.

Po co nam języki?

Znajomość języka obcego daje nam wiele korzyści:

  • Sprawia, że jesteśmy bardziej konkurencyjni na rynku pracy, zarówno zagranicznym, jak i lokalnym;
  • Umożliwia załatwienie spraw urzędowych i mieszkaniowych poza granicami;
  • Pozwala na uniknięcie nieporozumień z zagranicznym pracodawcą i współpracownikami;
  • Znacząco wzbogaca nasze CV;
  • Umożliwia swobodne podróżowanie po świecie;
  • Ułatwia czytanie książek, korzystanie ze stron internetowych oraz oglądanie filmów zagranicznych w wersji oryginalnej;
  • Pozwala na nawiązanie nowych znajomości oraz poznanie odrębnej kultury.

Jak się uczyć?

Jeszcze niedawno najpopularniejszą metodą nauki były stacjonarne kursy językowe, jednak obecnie mamy do wyboru znacznie więcej opcji. Nasza decyzja powinna być uzależniona od poziomu znajomości języka oraz indywidualnych preferencji.

Gdy zaczynamy swoją przygodę z językiem obcym, warto, jest postawić na kurs, który umożliwi nam poznanie podstaw językowych. W tym przypadku możemy zdecydować się na szkolenie stacjonarne lub zdalne. Nauczyciel z pewnością rozwieje nasze wątpliwości i da wskazówki, które ułatwią nam dalszą naukę. Dodatkową opcją może być także edukacja przez Skype lub specjalne strony internetowe.

Jeśli jednak posiadamy już wstępną znajomość języka obcego, możemy go szlifować również indywidualnie. W Internecie jest wiele ogólnodostępnych filmów, które ułatwiają naukę przydatnych zwrotów. Nie obawiajmy się czytania obcojęzycznych czasopism i książek. Również filmy i strony internetowe, będą dla nas z czasem coraz łatwiejsze do rozszyfrowania. Możemy także postawić na naukę bezpośrednio u native speakera. Wystarczy skorzystać z zagranicznych chatów lub coraz bardziej popularnych banków czasu.

 

 

 

Tekst został opracowany przez: