Jak założyć konto w niemieckim banku?

2020
26 lutego
euro w dłoni

Zakładanie konta w niemieckim banku 

Wszystkie osoby, które przybywają w Niemczech na dłuższy czas, powinny posiadać konto bankowe. Obecnie jest ono niezbędne, aby móc otrzymać wypłatę, zasiłek, zapomogę studencką – wszystkie tego typu operacje odbywają się na poziomie kont bankowych. Bardzo łatwo jest otworzyć konto w banku przez internet (niemieckie banki, jak np. Postbank oferują taką usługę, nie trzeba nawet znać języka, aby otworzyć konto przez internet, wszystko może za nas załatwić darmowy, wirtualny tłumacz). Do najpopularniejszych rodzajów kont w Niemczech należy Girokontorechner – konto dla osób pracujących na umowie o pracę lub pobierających rentę/emeryturę i Geschäftskontorechner – konto dla osób prowadzących firmę. 

Zakładanie konta przez internet

Aby założyć konto w niemieckim banku bez wychodzenia z domu, będziemy musieli uzupełnić specjalny formularz, w którym trzeba podać następujące informacje:

  • Czy otwieramy konto wspólne (z małżonkiem)?
  • Czy na konto ma wpływać wypłata?
  • Czy chcemy weryfikować transakcje przy pomocy kodów TAN wysyłanych w wiadomości SMS (wtedy niezbędne jest podanie niemieckiego numeru telefonu)?
  • Czy chcemy otworzyć również Tagesgeldkonto (lokatę terminową)?
  • Czy chcemy posiadać kartę kredytową (wówczas otrzymamy do wyboru limity dziennie i miesięczne na nasze wydatki)?
  • Trzeba również wpisać swoje dane osobowe i rodzaj zatrudnienia (pracownik, przedsiębiorca).
  • Następnie podajemy swój adres zameldowania (niemiecki adres) i dane kontaktowe (mail, numer telefonu).
  • Na koniec należy jeszcze raz uważnie sprawdzić wszystkie dane i zaznaczyć zgody na przetwarzanie danych osobowych wykorzystywanych przez bank. 
  • W formularzu należy także zaznaczyć czy posiadamy amerykańskie obywatelstwo i czy podlegamy opodatkowaniu jedynie w Niemczech. 

Aby otworzyć konto w Niemczech z reguły potrzebny jest niemiecki adres zamieszkania. Dokument, który powinniśmy posiadać poświadczający nasz adres zameldowania to Anmeldeformular, wydawany przez niemiecki urząd dzielnicy w jakiej mieszkamy. Bank może poprosić o zeskanowanie i wysłanie tego dokumentu. 

Wyjątkiem jest Bank N26, który nie wymaga podania adresu w Niemczech. Za jego pośrednictwem można założyć konto bankowe na polski adres. To opcja szczególnie przydatna dla osób, które dopiero planują swój wyjazd i załatwiają wszystkie formalności przed wyjazdem do naszych zachodnich sąsiadów. Warto wiedzieć, że od listopada 2015 roku w Niemczech obowiązuje ustawa Meldegesetz dotycząca meldunku. Ustawa mówi o tym, że obowiązuje nas uzyskanie meldunku w terminie do 2 tygodni od przeprowadzki. Kara za brak wypełnienia tego obowiązku może opiewać nawet na 1000 euro. 

Idea założenia konta przez internet jest bardzo zachęcająca, jednak istnieją również co do tego pewne regulacje. Na ich mocy należy sprawdzić tożsamość osoby, która chce otworzyć rachunek bankowy. Po wypełnieniu formularza otrzymamy wniosek z którym należy udać się na najbliższą pocztę. Tam przy pomocy systemu Post-ident zostanie potwierdzona nasza tożsamość, co pozwoli dokończyć proces rejestracji nowego konta bankowego. Niektóre banki korzystają z rozwiązania online w postaci czatu z konsultantem. Rozmowa zajmuje kilka minut, a już po kilku dniach możemy cieszyć się aktywacją naszego konta. 

Należy pamiętać, że na mocy międzynarodowych umów i na wniosek polskiego Urzędu Skarbowego, w przypadku podejrzenia o oszustwa podatkowe, każdy niemiecki bank ma obowiązek udostępnić niezbędne informacje na temat prowadzonego konta. 

Założenie konta w oddziale

Dużo banków w Niemczech redukuje ilość swoich placówek, zastępując je rozwiązaniami online lub wyłącznie bankomatami. Największe banki typu Deutsche Bank, Sparkasse czy Commerzbank stają się coraz mniej konkurencyjne na rzecz tzw. banków wirtualnych czy banków internetowych (tzw. direktbanki – ING, DKB, N26). Oczywiście w celu założenia konta można tradycyjnie udać się do placówki dużego banku, jednak wówczas przyda nam się dobra znajomość języka, aby bez problemu wypełnić wszelkie formularze i zrozumieć warunki i korzyści wynikające z założenia konta. Przy zakładaniu konta osobiście w banku niezbędny będzie dokument tożsamości, wspomniany Anmeldeformular, a także dokument potwierdzający uzyskiwanie stałych dochodów (np. umowa o pracę, taki dokument wymagany jest tylko w niektórych bankach), w ten sposób banki dbają o swoje zabezpieczenie. Można otworzyć również konto w międzynarodowym banku. W tym przypadku niezbędne będzie potwierdzenie tożsamości notarialnie lub poprzez konsulat i przedstawienie zebranych dokumentów w oddziale banku. 

Darmowe konto

Zakładając konto warto poznać oferty poszczególnych banków. Jest tak wiele możliwości, że większość z nich ściga się wzajemnie oferując klientom bardzo atrakcyjne profity, aby tylko założyli u nich konto. Warto sprawdzić czy bank w którym chcemy założyć konto pobiera jakieś opłaty za jego prowadzenie, czy posiadanie karty do bankomatu jest za darmo, czy wypłata gotówki z bankomatu jest darmowa (czy jest limit ilości wypłat w miesiącu) i jaka jest prowizja za wypłaty z bankomatów w innych krajach (gdy już np. wrócimy do Polski). Niektóre z banków oferują nawet dodatki za regularne wpłaty na konto (premia za regularne wpływy na konto). Warto dokładnie przeanalizować oferty poszczególnych banków i rodzaje kont jakie są dostępne.

Czy można posiadać wiele kont?

Oczywiście tak. Posiadanie wielu kont w różnych niemieckich bankach jest jak najbardziej dopuszczalne. Jednak i tak za każdym razem musimy przejść proces weryfikacji. Założenie nowego konta w niemieckim banku trwa nawet od tygodnia do dwóch tygodni, dlatego jeżeli złożyliśmy wniosek o jego założenie, a nie minął jeszcze wspomniany czas, to nie rozpoczynajmy całej procedury od nowa, tylko cierpliwie poczekajmy na decyzję banku. Zmieniając konto lub aktywując nowe pamiętajmy o podaniu nowego numeru konta swojemu pracodawcy czy instytucjom, które wykonują przelewy na nasze konto.