Skip to main content

Benefity w Europie

Praca za granicą

Coraz więcej pracodawców poza wynagrodzeniem oferuje pracownikom dodatki pozapłacowe. Jednak czym one są? Na jakie benefity możemy liczyć pracując w krajach europejskich?

Czym są i skąd się wzięły?

Benefity pozapłacowe są to dodatki niezależne od wynagrodzenia podstawowego. Ich funkcją jest ułatwienie życia, motywowanie do pracy oraz budowanie lojalności pracowników. Warto podkreślić, że dodatek tego typu nie jest równoznaczny z premią, gdyż nie jest powiązany z pracą.

Benefity pozapłacowe czerpią swe korzenie w Ameryce Północnej i Europie w XIX wieku. W ówczesnych czasach występowały powszechnie w postaci zapomóg oraz preferencyjnych pożyczek. Już po II wojnie światowej amerykańskie benefity rozwinęły się na tyle, że można je porównać do tych obowiązujących obecnie. Wynikało to z zamrożenia wynagrodzeń, więc pracodawcy, by zwiększyć atrakcyjność swoich ofert pracy, musieli zaproponować dodatkowe korzyści – ubezpieczenie, płatny urlop.

Benefity w Europie

Europa w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi nie oferuje tak wielu rozwiązań pozapłacowych. Najpopularniejszymi benefitami starego kontynentu są:

  • Dłuższe urlopy okolicznościowe,
  • Prywatna opieka medyczna,
  • Refundacja posiłków,
  • Urlop naukowy związany z dokształcaniem pracownika;
  • Dopłaty na paliwo oraz pokrycie kosztów dojazdu do pracy.

Zdecydowanie rzadziej europejscy pracownicy mogą liczyć na dodatek reprezentacyjny, szybkie łącze internetowe w domu, czy samochód służbowy.

Benefity w Niemczech

Polityka społeczna naszych zachodnich sąsiadów sprowadza się do roli państwa opiekuńczego, więc pracodawcy mają twardy orzech do zgryzienia, by zaproponować pracownikom interesujące benefity. Wśród najpopularniejszych dodatków pozapłacowych można znaleźć: prywatną opiekę medyczną, firmowe plany emerytalne oraz służbowy samochód.

Benefity na Wyspach

W Wielkiej Brytanii określenie benefits ma wiele znaczeń i obejmuje zarówno świadczenia gwarantowane przez państwo, jak również dodatki oferowane przez pracodawców. Na Wyspach wyróżnia się 3 główne typy dodatków:

  • Core package, czyli podstawowe programy świadczeń – pracownik może wybrać oferowane i opłacane przez pracodawcę świadczenia;
  • Volumentary benefits, czyli dobrowolne programy świadczeń – pracownik ma możliwość wykupienia świadczeń dodatkowych w atrakcyjnych cenach;
  • Flexible benefits, czyli elastyczne programy świadczeń – pracownicy mogą samodzielnie wybierać poszczególne benefity.

Warto również zaznaczyć, że w Anglii pewna grupa benefitów objęta jest ulgami podatkowymi.

Benefity w Niderlandach

Według badań Financieele Dagblad świadczenia dodatkowe w kraju wiatraków oferuje blisko 70% pracodawców. Najpopularniejszymi benefitami w Królestwie Niderlandów jest elastyczny czas pracy oraz możliwość pracy zdalnej. Natomiast na popularności w ostatnich czasach straciły dodatki takie jak służbowe telefonu i komputery oraz diety.

Benefity w Polsce

Polskie firmy kładą coraz większy nacisk na system benefitów. Wśród najpopularniejszych dodatków pozapłacowych w naszym kraju, znajdziemy:

  • Ubezpieczenie na życie,
  • Prywatną opiekę medyczną,
  • Zniżki lub bony na zakupy,
  • Karty sportowe,
  • Karty obiadowe.

Wiele przedsiębiorstw wprowadza kafeterie benefitów, czyli systemy informatyczne pozwalające pracownikom na samodzielny wybór benefitów.

Nietypowe benefity

Jednym z nietypowych benefitów na terenie Europy jest występujący w Wielkiej Brytanii płatny urlop na odnowę biologiczną. We Francji natomiast każdy pracownik może uzyskać roczny urlop na rozpoczęcie własnej działalności.

W Japonii osoby, które rozstały się z partnerem, otrzymują urlop złamanego serca. Niezwykle istotnym, lecz nietypowym dla nas benefitem jest agregat prądotwórczy oferowany pracownikom w Nigerii.




Tekst został opracowany przez: