fbpx

Dlaczego warto wybrać kraje skandynawskie?

2019
25 czerwca
Ośnieżone domy w Skandynawii

Dlaczego warto wybrać kraje skandynawskie?

Skandynawia jest coraz popularniejszym kierunkiem emigracji zarobkowej Polaków. Uważa się, że kraje tego regionu oferują wyższe zarobki oraz lepsze warunki pracy i życia. Jednak czy faktycznie jest to nowa „ziemia obiecana” Europy?

Czym jest Skandynawia?

Mianem Skandynawii określa się Danię, Szwecję i Norwegię. Niektórzy dodają do tego jeszcze Islandię i Finlandię, a nawet Litwę i Łotwę. Kraje półwyspu skandynawskiego i Danię łączyła długoletnia historia oraz wierzenia. Obecnie natomiast można dostrzec wiele podobieństw, jeśli chodzi o politykę i tzw. socjal. Nie funkcjonuje tutaj ogólna kwota minimalna, natomiast w jej miejscu występują porozumienia branżowych związków zawodowych oraz pracodawców.

Praca i życie w Danii

W Danii poszukiwani są przede wszystkim pracownicy budowlani oraz produkcyjni. Specjaliści mogą tam zarobić od 150 koron duńskich na godzinę (równowartość około 85 zł). Większość pracodawców oferuje zakwaterowanie, jednak wymaga również doświadczenia oraz znajomości, chociażby języka angielskiego. Koszty życia w Danii są bardzo wysokie. Szacuje się, że utrzymanie 1 osoby to wydatek rzędu 3000 – 5000 koron duńskich. Jednak wysokie zarobki pozwalają na spokojne życie oraz odłożenie niewielkich oszczędności lub przesłania nadwyżki do rodziny w Polsce. Tygodniowy wymiar czasu pracy w Danii jest nieco mniejszy niż w ojczyźnie. Przeciętna liczba godzin to 37, dzięki czemu większość firm pozwala pracownikom na krótszy wymiar pracy np. w piątki. Będąc na terenie Danii, możemy liczyć na wiele świadczeń socjalnych. Dla przykładu dofinansowanie rodzinne przysługuje nie tylko na dziecko, które przebywa z pracującym rodzicem, ale również na pociechy mieszkające w Polsce.

A może kraina fiordów?

W Norwegii podobnie, jak w Danii poszukiwani są przede wszystkim pracownicy budowlani oraz produkcyjni. Pożądani są również kandydaci do pracy w serwisach sprzątających oraz w transporcie. Pracując w krainie fiordów, możemy liczyć na wynagrodzenie od około 200 koron norweskich za godzinę w górę (ponad 89 złotych). Większość pracodawców, poszukując kandydatów wymaga znajomości języka angielskiego, jednak znając norweski mamy znacznie większe szanse na znalezienie lepiej płatnego zatrudnienia. Decydując się na wyjazd do Norwegii, upewnijmy się, co do kwestii zakwaterowania, gdyż nie wszystkie firmy oferują noclegi pracownicze. Polacy pracujący na terenie Norwegii narzekają przede wszystkim na niekorzystny klimat oraz wysokie ceny. W tym przypadku oszczędne życie pozwala na utrzymanie się oraz odłożenie niewielkich funduszy. Szacuje się, że koszty utrzymania, w zależności od lokalizacji i poziomu życia wynoszą od 15 do 30 tysięcy koron miesięcznie na 1 osobę.

Pora na Szwecję

Jeśli marzysz o pracy w Szwecji, znajdziesz ją w budownictwie, gastronomii lub turystyce. Większość pracodawców oferuje w tym przypadku zakwaterowanie. Podobnie jak w poprzednich lokalizacjach wystarczy znajomość języka angielskiego, jednak lokalny również nie zaszkodzi. Poziom wynagrodzenia jest bardzo indywidualny, średnia pensja kształtuje się na poziomie 200 koron szwedzkich na godzinę (około 80 złotych). Koszty utrzymania w Szwecji zależą od lokalizacji i standardu życia. Jeśli liczymy na funkcjonowanie na średnim poziomie, powinniśmy liczyć na wydatki rzędu 10 – 15 tysięcy koron, co pozwoli na niewielkie oszczędności lub małe przyjemności. Szwecja cechuje się niezwykłym klimatem oraz pięknymi widokami, jednak osoby, które cenią sobie wylewność w relacjach międzyludzkich, będą bardzo zawiedzione. Szwedzi słyną ze swej powściągliwości i małomówności.

Pracować czy nie?

Praca w krajach skandynawskich jest obecnie znacznie lepszą alternatywą niż podjęcie zatrudnienia „na zachodzie”. Imigranci mogą liczyć tutaj na bardzo dobre warunki zatrudnienia i życia. Mimo wysokich kosztów nadal możemy pozwolić sobie na znacznie więcej oszczędności i wydatków na przyjemności.     Tekst został opracowany przez: