fbpx

1200 euro co miesiąc. Do programu mogą zgłaszać się również Polacy

2020
10 września
1200 euro za darmo

Niemcy testują system bezwarunkowego dochodu podstawowego. Organizacja Mein Grundeinkommen postanowiła przeprowadzić eksperyment, w którym 120 osób będzie otrzymywać „pensję” w wysokości 1200 euro miesięcznie przez okres 3 lat. Do programu mogą zgłaszać się również Polacy!

Zainteresowanie przerosło oczekiwania

Jedynym obowiązkiem osób zakwalifikowanych do projektu, będzie wypełnianie ankiet. W ciągu 3 lat trwania programu, uczestnicy będą musieli wypełnić 7 ankiet, na których wypełnienie potrzeba około 25 minut. Zainteresowanie projektem zdecydowanie przerosło oczekiwania organizatorów – według udzielonych przez nich informacji, na ten moment zgłoszenia wpłynęły aż od 1,8 miliona osób. Ostateczny termin składania wniosków mija 10 listopada br., dlatego jest bardzo prawdopodobne, że końcowa liczba osób aplikujących do projektu będzie znacznie większa. Pierwszy milion chętnych zgłosił się w zaledwie 3 dni od startu naboru.

Jesteś Polakiem? Sprawdź, czy możesz się zgłosić!

Do programu mogą przystąpić również obywatele Polski. Podstawowym warunkiem jest posiadanie zameldowania na terenie Niemiec. Ponadto aplikować mogą wyłącznie osoby, które osiągnęły 18. rok życia. Na chwilę obecną Mein Grundeinkommen nie jest w stanie podać informacji, ilu Polaków zgłosiło się do programu bezwarunkowego dochodu podstawowego.

Ważny fakt stanowi informacja, iż środki przyznane z programu będzie można rozdysponować dowolnie, bez odgórnie narzuconych zasad. Uczestnictwo w programie nie wszystkim może się jednak opłacać. Osoby otrzymujące duże zapomogi socjalne, na skutek udziału w programie mogą je utracić, dlatego kwestia uczestnictwa musi zostać rozważona indywidualnie.

Mein Grundeinkommen nie podaje wielu szczegółów dotyczących doboru grupy docelowej do badania. Organizacja zdradziła tylko, że wybiorą grupę osób najlepiej odpowiadającą zagadnieniom naukowym.

Środki przeznaczone na eksperyment pochodzą z datków od ponad 150 tysięcy ochotników. Berlińska organizacja poprzez przeprowadzenie badania chce sprawdzić działanie w praktyce systemu bezwarunkowego dochodu podstawowego. Pomysł takiego rozwiązania od lat jest przedmiotem dyskusji niemieckich polityków oraz ekonomistów.

Źródła:

https://www.money.pl/pieniadze/zaskakujace-badanie-w-niemczech-dadza-1200-euro-co-miesiac-przez-3-lata-za-nic-6552193992567712a.html

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26287559,niemcy-120-osob-otrzyma-darmowe-1-2-tys-euro-miesiecznie.html#s=BoxOpImg5