Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważna w dzisiejszych czasach jest znajomość języków obcych. Jest to szczególnie istotne dla osób chcących podjąć pracę za granicą. Dziś opowiemy Wam o skutecznych metodach nauki języka niemieckiego, by ułatwić naukę tym, którzy jeszcze go nie znają.
Jak wiecie, aby pracować w Niemczech wymagana jest minimum komunikatywna znajomość języka niemieckiego. Poniżej znajdziecie kilka prostych i szybkich sposobów, jak opanować język naszego zachodniego sąsiada.
Bez wątpienia o skuteczności nauczania języka w dużej mierze decyduje motywacja do nauki. Myślę, że nie brak jej osobom chcącym podjąć zatrudnienie w Niemczech. Znajomość języka jest bardzo ważna i pomocna zarówno w pracy, jak i w wielu sytuacjach życia codziennego. Do nauki języka niemieckiego motywuje nas nie tylko możliwość podjęcia nowej, lepszej pracy za granicą, ale także chęć swobodnej komunikacji oraz przede wszystkim wizja samorozwoju.
Metody nauki języka niemieckiego:
- Nauka słówek – trudno nauczyć się obcego języka, nie przyswajając słówek. Jest to konieczne, aby móc się komunikować. Przy nauce słówek ważne jest systematyczne powtarzanie ich. Dobrze jest uruchomić skojarzenia. Można np. zapamiętywać słówka poprzez kojarzenie ich z obrazkami, wtedy łatwiej zapadają one w pamięci.
- Metoda fiszek – tj. zapisywanie wyrazów na karteczkach i przyklejanie ich w różnych, dobrze widocznych miejscach. Technika ta jest często stosowana w przypadku, kiedy w żaden sposób nie możemy zapamiętać znaczenia danego słowa. Rozwieszając fiszki w różnych miejscach często się na nie natykamy. Spoglądając na nie kilka razy dziennie, łatwiej je utrwalimy.
- Najpopularniejszą, bezpośrednią metodą nauki języka niemieckiego jest konwersacja – oczywiście w języku obcym. Bez względu na to, jaką ilość słówek opanowaliśmy, powinniśmy rozmawiać w języku niemieckim na przeróżne tematy. Gdy nauczymy się na pamięć gotowych zwrotów i dialogów przystosowanych do konkretnych sytuacji, będzie nam łatwiej porozumieć się.
- Bez wątpienia przyjemnym sposobem nauki jest oglądanie filmów niemieckojęzycznych, słuchanie niemieckich piosenek, czy też radia. Dzięki temu możemy poznać nowe słówka, konstrukcje gramatyczne, opanować wymowę, a także nauczyć się rozumienia ze słuchu. Gwarantuję Wam, że wystarczy, aby radio leciało w tle. Nawet wykonując inne czynności i słuchając mimochodem, nasz umysł jest w stanie zapamiętać sporą ilość słówek.
- Ciekawym patentem jest również czytanie książek, bądź czasopism niemieckich. Wtedy również mamy okazję poznać nowe słówka i zwroty. Pamiętajmy o tym, że nie musimy rozumieć każdego słowa. Najważniejsze jest, aby zrozumieć kontekst wypowiedzi.
- Efektywną metodą nauki jest także tworzenie własnych notatek, np. zbiór przydatnych słówek i zwrotów usłyszanych gdzieś w radu, lub przeczytanych w książce.
- Niezwykle skuteczny i niezastąpiony jest kontakt z żywym językiem. Mamy do tego okazję uczestnicząc w kursach prowadzonych przez native speakerów, czyli osoby, których językiem ojczystym jest język niemiecki. Kontakt z żywym językiem umożliwia nam również pobyt za granicą, podczas którego mamy wiele okazji, aby porozmawiać z rodowitym Niemcem.
- Dla osób chcących podjąć zatrudnienie za granicą, a więc dla elektryków, spawaczy, hydraulików, czy też fachowców z innych branż pomocnym narzędziem w nauce języka będzie zapewne dobrze Wam znany nasz Kurs Języka: Helga czyta. W każdym z odcinków znajdziecie zestaw fachowych słów oraz zwrotów, które posłużą Wam w pracy.
- Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z niemieckim niezwykle przydatny będzie nowo stworzony kurs j. niemieckiego od podstaw: „Mówimy po niemiecku! Co tydzień będzie na Was czekał nowy odcinek, tak więc zachęcamy do subskrypcji naszego kanału na YB, nie zwlekajcie!
Ucząc się nie można zapominać o konieczności utrwalania wiedzy, bowiem kluczem do sukcesu jest systematyczność i samodyscyplina. Najlepiej jest połączyć naukę z czynnościami, które sprawiają nam przyjemność. Wtedy nawet nie czujemy, że się uczymy. To po prostu dzieje się samo ;)
Znajomość języka otwiera nowe możliwości na ryku pracy. Język niemiecki jest idealnym rozwiązaniem dla osób chcących mieć alternatywę dla angielskiego. Jako drugi język obcy pod względem popularności podnosi naszą pozycję na rynku pracy, zwłaszcza iż od pewnego czasu sam angielski nie wystarcza.