Skip to main content

W co inwestować pieniądze zarobione za granicą?

Ciekawostki o Europie

Praca za granicą pozwala zazwyczaj na uzyskanie zdecydowanie lepszych warunków finansowych niż w przypadku zatrudnienia w ojczyźnie. Zgromadzone środki możemy przesłać rodzinie w Polsce, wydać na swoje własne potrzeby lub … zainwestować. Jednak w czym ulokować kapitał, by nie stracić?

Inwestycje

Przed podjęciem decyzji odnośnie inwestycji powinniśmy zadać sobie kilka pytań, które umożliwią nam najlepszy dobór metody oszczędzania.Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć:

  1. Ile jesteśmy w stanie oszczędzić i przez jak długi okres?
  2. Z jakim ryzykiem się liczymy i ile możemy stracić?
  3. Ile chcemy zyskać?

Posiadając taką wiedzę, jesteśmy w stanie wybrać interesujące nas opcje inwestycji, a do wyboru mamy całą masę rozwiązań.

Waluta

Jedną z metod oszczędzania jest inwestycja w waluty, co powinno być tym łatwiejsze ze względu na fakt, że z reguły zarabiamy w zagranicznych środkach płatności.

Decydując się na tę metodę, warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach:

  • Każda waluta ma cykl wzrostów i spadków. Tym samym najlepiej byłoby inwestować w walutę, gdy jej wartość jest najniższa, natomiast sprzedawać ją w sytuacjach, w których jej kurs jest zdecydowanie wyższy.
  • Najbardziej opłacalne jest inwestowanie w ogólnie uznawane środki pieniężne takie jak dolar, funty czy euro. Wówczas nasze ryzyko jest znacznie mniejsze niż w przypadku mniej znanych pieniędzy.
  • Nierzadko inwestowanie w środki pieniężne może być ryzykowne. Jednak nawet długotrwały spadek, często przeplata się ze znacznym wzrostem cen walut. Przykładem może być tutaj funt szwajcarski, który jeszcze 10 lat temu charakteryzował się wartością poniżej 2,50 złotego, natomiast obecnie jego cena osiąga 3,65 złotych. Oznacza to, że osoby, które dekadę temu zainwestowały w tę walutę, obecnie mogą liczyć na zysk na poziomie nawet 50%, czyli uśredniając około 5% w skali roku.

Coraz popularniejsze są również kryptowaluty, czyli „cyfrowe pieniądze”, bazujące na internetowych danych na temat posiadanej liczby określonych jednostek. Wśród najpopularniejszych kryptowalut można znaleźć Bitcoin, jednak realnie na świecie jest ich nawet kilkaset różnych rodzajów.

Warto podkreślić, że 2017 był okresem ogromnego wzrostu wartości kryptowalut. Dla przykładu cena Bitcoina na przestrzeni zeszłego roku wskoczyła z poziomu około 1000$ do zawrotnej kwoty 20000$. Decydując się na inwestycję w kryptowaluty warto jednak dokładnie zapoznać się z rynkiem cyfrowych pieniędzy. Inwestycja tego typu jest jeszcze bardzo nowa i trudno jest określić jakieś trendy w branży.

Nieruchomości

Posiadając większą sumę pieniędzy, warto pomyśleć o inwestycji na rynku mieszkaniowym. Oczywiście w tym przypadku trzeba liczyć się z koniecznością dłuższej wizyty w kraju. Planując zakup mieszkania inwestycyjnego, warto zastanowić się nad odpowiednią lokalizacją. Jeśli planujemy kupić nieruchomość, którą będziemy wynajmować, wówczas warto zastanowić się nad wyborem lokalu z rynku wtórnego. Nierzadko takie domy i mieszkania posiadają całkowite lub częściowe umeblowanie, dzięki czemu nie będziemy zmuszeni do dodatkowych wydatków.

Kupując mieszkanie lub dom w mniejszej miejscowości, możemy liczyć na niższą cenę zakupu, jednak często wiąże się to z również z problemami ze znalezieniem najemców oraz niższą stawką najmu. Natomiast decydując się na zakup lokalu w mieście wojewódzkim, musimy być przygotowani na ceny na poziomie od 3,5 do 8 tys. zł za metr kwadratowy, ale również stawkę wynajmu w kwocie od 800 do nawet 2000 złotych miesięcznie. Dla przykładu kupując 30 – metrową kawalerkę w dobrym standardzie w Warszawie, inwestujemy około 170 tys. złotych, natomiast zyskujemy 1800 – 2500 złotych miesięcznie. Co w sumie sprawia, że inwestycja może nam się zwrócić po 6 – 8 latach, a roczny poziom zwrotu z inwestycji to nawet 14%. Warto jednak pamiętać, że wynajmując mieszkanie, musimy odprowadzić podatek na poziomie 8% od wysokości najmu.

Jeśli zależy nam na czasie i nie chcemy zbyt długo przebywać w Polsce, by sfinalizować wszelkie formalności, wówczas warto zapoznać się z ofertą agencji nieruchomości. Firmy te często doradzają w zakupie lokalu, sprawdzają czystość hipoteki i poprawność dokumentów, a dodatkowo mogą również pośredniczyć przy procesie wynajmu.

Zakup mieszkania może być bardzo opłacalną inwestycją. Dodatkowo posiadanie nieruchomości może być przydatne, gdy w przyszłości postanowimy powrócić do Polski. Lokowanie kapitału w tym przypadku jest bardzo opłacalne, jednak wiąże się z dość dużym jednorazowym wydatkiem. Musimy sobie również zdawać sprawę z faktu, że niektóre nieruchomości mogą tracić na wartości, a dodatkowo wymagać stopniowego inwestowania w niewielkie naprawy lub remonty.

Produkty bankowe

Najbardziej popularnym rozwiązaniem są zazwyczaj rozwiązania oferowane przez banki. Do wyboru mamy:

  • Konta oszczędnościowe (w złotych oraz w walucie obcej);
  • Lokaty terminowe (w złotych oraz w walucie obcej);
  • Polisy lokacyjne;
  • Programy oszczędnościowo – ochronne;
  • Wiele innych.

Decydując się na inwestycje bankowe, warto dokładnie przeanalizować oferowane produkty. Nierzadko okazuje się, że niedokładne zapoznanie się z ofertą oraz wszystkimi „gwiazdkami” może nas kosztować nawet kilkaset złotych straty w skali roku.

Wybierając produkty bankowe, w celach inwestycyjnych pamiętajmy również, że nie wszystkie rozwiązania oznaczają, że nasze pieniądze są bezpieczne „jak w banku”. Stawiając na bardziej ryzykowne programy, bazujące na inwestycjach giełdowych, musimy liczyć się z tym, że możemy wiele zyskać, ale również dużo stracić. Natomiast najbezpieczniejsze rozwiązania (takie jak lokaty) mogą nam zapewnić zysk na poziomie do 4% w skali roku.

W co inwestować?

Niezależnie od tego, jak dużo możemy odłożyć pracując za granicą, warto zadbać o to, by nasze pieniądze nie lądowały w przysłowiowej skarpecie. Comiesięczne inwestowanie nawet niewielkich kwot, może sprawić, że w przyszłości będziemy spokojniejsi o nasz byt.

Tekst został opracowany przez: