Holandia, gdzie wszystko jest gezellig

2017
21 marca
Gezellig

Holandia to kraj znany z licznych wiatraków, kolorowych tulipanów i drewnianych chodaków. Od niedawna również kojarzy się z przyzwoleniem dla miękkich narkotyków oraz legalizacji prostytucji, aborcji, eutanazji oraz małżeństw między osobami tej samej płci. Poznajcie garść ciekawostek o Królestwie Niderlandów!  

  • Rowery, rowery i jeszcze raz rowery! W Holandii średnio na jednego mieszkańca przypadają dwa rowery, a łączna długość tras rowerowych przekracza 4500 kilometrów!
  • Aż 25 % terytorium Holandii znajduje się poniżej poziomu morza, w tzw. depresji.
  • Powierzchnia Holandii wynosi ponad 41 tysięcy km2 – około 7,5 razy mniej niż powierzchnia Polski. Natomiast tutejsze zaludnienie wynosi 410 osób na km2, podczas gdy w Polsce to 123 osoby na km2.
  • Nazwa państwa pochodzi prawdopodobnie z języka starogermańskiego, w którym holt oznaczało lesisty, zalesiony, a lent to po prosty kraj.
  • W Holandii obchodzi się tylko dwa święta państwowe. Jest to 5 maja – Dzień Wyzwolenia oraz Dzień Króla, który od 3 lat obchodzony jest 27 kwietnia – w dzień urodzin Króla Wilhelma Aleksandra.
  • Właściwą nazwą kraju jest Królestwo Niderlandów. Złożone jest z czterech państw składowych: Holandii (część europejska), Aruby, Curaçao i Sint Maarten (wyspy Karaibskie).
  • Językiem urzędowym jest niderlandzki. Jednak Holendrzy już od lat dziecięcych uczą się języków obcych, mając świadomość ograniczonego zasięgu swojego ojczystego języka. Ponad 90 % Holendrów zna język angielski, niemiecki – 60%, a francuski – około 25%.
  • Holendrzy zawsze będą patrzeć na wszystkich z góry… Jest to najwyższy naród na świecie! Średni wzrost mężczyzn w tym kraju to 184 cm, natomiast kobiet – 171 cm.
  • Liczba Polonii w Holandii to ponad 150 tysięcy! Najwięcej Polaków mieszka w Amsterdamie, Hadze i Rotterdamie. Według nieoficjalnych, szacowanych danych, wynika, że liczba wszystkich Polaków przebywających w Holandii to około 250 tysięcy osób. Liczba ta stale rośnie, ponieważ w ciągu ostatnich 16 lat wzrosła pięciokrotnie.
  • Najbardziej popularne holenderskie słowo to gezellig. Jest ono trudne do opisania, najtrafniejsze wydaje się jednak porównanie go do czegoś przytulnego, dającego poczucie bezpieczeństwa i przyjemności.  

Holandia to przede wszystkim różnorodna kultura , ciekawe tradycje a jednocześnie bardzo liberalny kraj. Jeśli zainteresowały Was tamtejsze zwyczaje oraz warunki życia, zapoznajcie się z naszymi ofertami pracy w Holandii.