Skip to main content

6 mitów o zwrocie podatku z zagranicy – w co nie warto wierzyć?

Prawo i podatki

Kwestia podatków często napawa emigrantów zarobkowych niepokojem. W internecie szerzy się wiele nieprawdziwych oraz niepełnych informacji, które postaramy się sprostować.

Poniżej znajduje się lista 6 najpopularniejszych mitów dotyczących zwrotu podatku z zagranicy oraz ich wyjaśnienie:

 1. Od zwrotu z zagranicy będę musiał zapłacić podatek w Polsce
  Wiele osób powracających do ojczyzny rezygnuje z ubiegania się o zwrot podatku w obawie, że otrzymując go z kraju dotychczasowego zatrudnienia, będzie musiało opłacić podatek również w Polsce. Należy jednak pamiętać, że składanie deklaracji podatkowych jest zazwyczaj obowiązkowe (również, jeśli przez jakiś czas mieszkało się i pracowało za granicą). Na szczęście dzięki porozumieniom między Polską a innymi krajami nie jest wymagane opłacenie podatku od zwrotu. Tym samym możliwy jest zwrot z państwa takich jak Niemcy, Holandia. Wielka Brytania, Szwecja, USA oraz wielu innych, bez ponoszenia kosztów na rzecz polskiej skarbówki.
 2. Do uzyskania zwrotu potrzebuję specjalistycznej firmy
  Oczywiście korzystają z oferty profesjonalistów możemy liczyć na szybsze i łatwiejsze odzyskanie podatków. Specjalistyczna firma bierze na siebie 99% pracy oraz odpowiedzialność za prawidłowe rozliczenie. Jednak o zwrot można się również ubiegać samodzielnie.
 3. Zwrot podatku wiąże się z utratą prawa do zagranicznej emerytury
  Wiele osób decyduje się na zaniechanie uzyskania zwrotu podatku w obawie przed utratą świadczenia emerytalnego wypracowanego za granicą. W tym miejscu warto podkreślić, że zwrot nadpłaconego podatku w żaden sposób nie wpływa na prawo oraz wysokość wypracowanej za granicą emerytury. Jeśli pracowałeś za granicą oraz płaciłeś podatki, Twoje prawo do ubezpieczeń emerytalnych i społecznych jest nienaruszalne zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.
 4. Zwrot będzie tak niewielki, że nawet nie warto się o niego starać
  Na wysokość zwrotu rzutuje wiele czynników (m.in. okres zatrudnienia, czy wysokość odprowadzanych podatków). Dlatego też przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z przepisami podatkowymi w danym kraju lub skonsultować kwestię ze specjalistyczną firmą. Często zwroty podatku są w wysokości od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych
 5. Zwrot podatku oznacza utratę prawa do dalszej pracy
  Oczywiście złożenie deklaracji podatkowej i otrzymanie zwrotu podatku nie rzutują na możliwość dalszej pracy w danym kraju. Pracownik po otrzymaniu zwrotu może bez problemu kontynuować lub rozpocząć pracę w dowolnym kraju.
 6. Zwrot podatku przysługuje dopiero po przepracowaniu kilku lat
  Przekonanie to jest niezwykle popularne, a zarazem błędne. Zwrot podatku możemy uzyskać nawet wówczas, gdy podjęliśmy się pracy sezonowej. Prawo do odzyskania nadpłaconej daniny nie jest w żaden sposób powiązane z okresem zatrudnienia. Długość wykonywania pracy wpływa jedynie na wysokość zwrotu. Warto tutaj jednak zwrócić uwagę na fakt, że termin na uzyskanie zwrotu podatku jest ograniczony i indywidualny w przypadku każdego kraju (z reguły wynosi od 3 do 5 lat).

Tekst został opracowany przez:

poloniusz.pl